پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۹۴۶۷
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۲
احساس داغی دردناک و یا احساس آتش گرفتن کف پا، خصوصا در سنین میانسالی و سالمندی می‌تواند ناشی از نوروپاتی اعصاب باشد. بیماری دیابت، شایع‌ترین علت بروز این مشکل است که معمولا علائم آن با احساس داغ شدن و سوختن کف پا و بی حسی انگشتان پا شروع می‌شود.نوروپاتی محیطی و بیماری عروق محیطی که در اثر دیابت به وجود می‌آیند، متهمان اصلی داغ شدن و سوزش کف پا هستند و بیمار مبتلا به این مشکل، بایستی به پزشک متخصص ارتوپد یا متخصص غدد مراجعه کند تا پا‌های او را بررسی کند.

شعارسال: حس سوختن در پا‌ها ممکن است به خاطر آسیب به اعصاب پا‌ها ایجاد شود که به آن نوروپاتی نیز می‌گویند.

کف پای سوزان (نوروپاتی) چیست؟


اگرچه بیشتر شرایط پزشکی می‌توانند باعث ایجاد پای سوزان شوند، اما دیابت شایع‌ترین دلیل برای ایجاد چنین شرایطی است. بیشتر درمان‌های مرتبط با پای سوزان بر روی پیشگیری از آسیب‌های بعدی به اعصاب و کاهش درد تمرکز دارند.

*علت ایجاد پای سوزان:

در بیشتر موارد نوروپاتی دلیل اصلی پای سوزان است. الیاف عصبی اسیب دیده می‌توانند فعالیت زیادتری داشته باشند و این حس را ایجاد کنند. اگرچه هیچ زخمی وجود ندارد، اما اعصاب آسیب دیده سیگنال‌های درد را به مغز می‌فرستند.

در بیشتر افرادی که با نوروپاتی دست و پنجه نرم می‌کنند، اعصاب پا در ابتدا آسیب می‌بیند. این افراد اغلب سوزن سوزن شدن و بی حسی در پا‌ها را نیز تجربه خواهند کرد.

بیشتر افراد در مورد اینکه پاهایشان به لمس حساس است شکایت می‌کنند. دیابت و سوء مصرف الکل شایع‌ترین دلیل ایجاد نوروپاتی در پاهاست. سایر شرایط پزشکی نیز می‌توانند نوروپاتی یا حس سوزش در پا‌ها را ایجاد کنند. این شرایط عبارتند از:

بیماری مزمن کلیوی
نورپاتی الیاف کوچک
کمبود ویتامین‌ها (ویتامین B۱۲، فولات و در برخی از موارد ویتامین B۶)
سوء مصرف الکل
سطح پایین هورمون‌های تیروئیدی
بیماری لایم
ایدز/HIV
پلی نوروپاتی آمیلوئید
عوارض جانبی دارو‌ها همچون دارو‌های شیمی درمانی، اوردوز ویتامین B۶، دارو‌های مرتبط با ایدز، آمیودارون، ایزونیزید، متفورمین
اریتروملاژیا
مسمومیت فلزات سنگین (سرب، جیوه و آرسنیک)
واسکولیت (التهاب رگ‌های خونی)
سارکوئیدز
سندرم گلین باره
CIDP
علاوه بر نوروپاتی، عفونت‌ها و التهاب پا نیز می‌تواند باعث ایجاد حس سوزش در پا‌ها شود. رایج‌ترین این شرایط پای ورزشکاران است که در آن پوست به خاطر وجود قارچ عفونت می‌کند. بیماری شریان محیطی (PAD) نیز باعث ایجاد پای سوزان می‌شود.

جریان و گردش ضعیف خون به پا ممکن است باعث ایجاد درد، سوزن سوزن شدن و حس سوزش در پا گردد.

هفته‌ها یا ماه‌ها پس از جراحی بای پس معده برخی از افراد حس سوزش در پا‌ها را تجربه می‌کنند. جذب ضعیف ویتامین‌های B بعد از جراحی بای پس معده می‌تواند باعث ایجاد نوروپاتی در پا‌ها و حس سوزش شود.

*تشخیص پای سوزان:

بیشتر افرادی که از این شرایط رنج می‌برند دلیلی دارند که می‌توان آن را تشخیص داد. در این افراد، تشخیص پای سوزان به خاطر نوروپاتی بسیار ساده و اسان است و بررسی‌های اضافی نیاز نیست. در افراد اندکی که پای سوزان به صورت ناگهانی رخ داده یا دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد، بررسی‌های بعدی برای تشخیص درست لازم خواهد بود. این بررسی‌ها شامل موارد موارد زیر است:

الکترومیوگرافی (EMG): تست عملکرد عضلات با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخل عضلات انجام می‌شود. یک پروب ممکن است بر روی پوست قرار گیرد یا سوزنی در عضلت قرار داده شود.

مطالعه هدایت عصبی: مطالعه هدایت عصبی توانایی اعصاب برای انتقال پالس‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. یک عصب تحریک می‌شود و پاسخ در عضلاتی که توسط اعصاب کنترل می‌شوند اندازه گیری می‌شود.
تست‌های ازمایشگاهی: برخی از اوقات، آزمایش خون، ادرار یا مایع اسپینال می‌تواند به تشخیص علت پای سوزان کمک کند. سطح ویتامین‌ها به کمک آزمایش خون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیوپسی از اعصاب: در موارد بسیار نادر، پزشک ممکن است بخشی از بافت اعصاب را بردارد و آن را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار دهد.

*درمان پای سوزان:

مهم‌ترین درمان برای شرایطی که به خاطر نوروپاتی ایجاد شده است، متوقف کردن آسیب مداوم به اعصاب می‌باشد. در برخی از موارد درمان بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند نشانه‌های موجود را بهبود ببخشد.

در موقعیت‌های دیگر همچون نوروپاتی الیاف کوچک که هیچ دلیلی شناسایی نشده است، پزشک بر روی درمان نشانه‌های بیمار تمرکز می‌کند. برای افرادی که از نوروپاتی دیابتی رنج می‌برند، درمان به منظور متعادل نگه داشتن سطح قند خون انجام می‌شود.

این کار معمولا نیازمند تغییر در رژیم غذایی، دارو‌های خوراکی و اغلب تزریق انسولین است. برای افرادی که سایر اشکال نوروپاتی را دارند، پیشگیری از اسیب به اعصاب بسیار مهم خواهد بود. شرایط خاص و درمان آن‌ها شامل موارد زیر است:

کمبود ویتامین: مصرف ویتامین B۱۲ اضافی از راه دهان یا تزریق می‌تواند جایگزین سطح اندک این ماده مغذی شود
الکلیسم: متوقف کردن مصرف بیش از حد الکل می‌تواند از پیشرفت و اسیب مداوم به اعصاب جلوگیری کند و به درمان اعصاب کمک نماید.
بیماری مزمن کلیوی: ممکن است برای کاهش سمومی که باعث نوروپاتی و حس سوزش در پا شده است دیالیز نیاز باشد.
کم کاری تیروئید: مصرف دارو‌های تیروئیدی می‌تواند سطح هورمون تیروئید را بالاتر ببرد و نشانه‌ها را بهبود ببخشد.
GBS و CIDP: درمان این شرایط بسیار ویژه و در برگیرنده تعویض پلاسما یا درمان ایمونوگلوبولین (IVIG) است.
درمان پای سوزان در برگیرنده درمان درد و حس غیر عادی است که به خاطر نوروپاتی ایجاد می‌شود. برخی از دارو‌هایی که برای بهبود این شرایط تجویز می‌شود عبارت است از:

آمیتریپتیلین
کاربامازپین
desipramine
duloxetine
گاباپنتین
pregabalin
توپیرامات
ونلافاکسین

سایر دارو‌های مرتبط با درد ممکن است برای کاهش ناراحتی شدید در برخی از افراد نیاز باشد. دارو‌های بدون نسخه شامل آدویل، Aleve، Motrin IB، تیلنول است. مسکن‌های تجویز شده شامل ترامادول یا مواد مخدر با دوز اندک است.

این دارو‌ها تحت نظر پزشک و برای درد‌های بسیار شدید تجویز می‌شود. برای پای سوزانی که به خاطر پای ورزشکاران ایجاد شده است، استفاده از دارو‌های ضد قارچ می‌تواند عفونت قارچی را درمان کند و نشانه‌ها را تسکین ببخشد. سایر دارو‌های بدون نسخه همچون miconazole یا terbinafine باید در ابتدا مصرف شوند. دارو‌های ضد قارچی تجویز شده همچون fluconazole، itraconazole، naftifine نیز در دسترس افراد قرار دارد.

بهتر است برای بهبود شرایط با پزشک مشورت کنید و خودسرانه دارویی را مورد استفاده قرار ندهید.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت مجله سلامت، تاریخ انتشار: 28مهر1397، کدخبر: -، www.majalesalamat.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین