پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۹۸۴۳
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۹
رهبر انقلاب، در دیدار با مسئولین قوه‌قضائیه، گفتند:«کار‌هایی که سال گذشته گفته شد، اطلاع پیدا کردم همان وقت که در قوه قضائیه یک قرارگاهی تشکیل شد برای پیگیری آن کارها. در بخشی از آن کار‌ها پیشرفت‌های خوبی هم بوده در بخشی هم پیشرفتی نبوده. بالاخره کار شد، ترتیباتی فراهم شد که خود این ایجاد ترتیبات برای اینکه کار‌ها را جلو ببرند خود این یک چیز مهم و قابل توجّهی است. منتهی یک نکته را من عرض بکنم مناط داوری را خروجی کار قرار بدهید. این که ما سر فلان قضیه این کار‌ها را کردیم و این تعداد جلسه گذاشتیم و... این‌ها ملاک نیست. ملاک این است که نتیجه چه شد، خروجی کار‌ها چه شد. این در همه مسائل کشور این جوری است. آمار‌ها مهم‌اند، منتها باید نشان داده شود که خروجی این آمار‌ها و این مطالبی که گفته شد خروجی‌اش چیست، آن مهم است. محصول نهایی مهم است که دست مردم چه می‌رسد.»مخاطب این اظهارات رهبر انقلاب، نه‌تن‌ها قوه‌قضاییه، بلکه مجلس، دولت، همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها و حتی ریز و درشت مسئولین کشور باید باشد.

شعار سال: رهبر انقلاب، صبح امروز در دیدار با مسئولین قوه‌قضائیه، جمله‌ای را خطاب به متولیان دستگاه عدلیه بیان کردند، اما مخاطبین آن می‌تواند قوای دیگر و تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌ها هم باشد.

خطاب به همه مسئولان!
ایشان گفتند: «کار‌هایی که سال گذشته گفته شد، اطلاع پیدا کردم همان وقت که در قوه قضائیه یک قرارگاهی تشکیل شد برای پیگیری آن کارها. در بخشی از آن کار‌ها پیشرفت‌های خوبی هم بوده در بخشی هم پیشرفتی نبوده. بالاخره کار شد، ترتیباتی فراهم شد که خود این ایجاد ترتیبات برای اینکه کار‌ها را جلو ببرند خود این یک چیز مهم و قابل توجّهی است. منتهی یک نکته را من عرض بکنم مناط داوری را خروجی کار قرار بدهید. این که ما سر فلان قضیه این کار‌ها را کردیم و این تعداد جلسه گذاشتیم و... این‌ها ملاک نیست. ملاک این است که نتیجه چه شد، خروجی کار‌ها چه شد. این در همه مسائل کشور این جوری است. آمار‌ها مهم‌اند، منتها باید نشان داده شود که خروجی این آمار‌ها و این مطالبی که گفته شد خروجی‌اش چیست، آن مهم است. محصول نهایی مهم است که دست مردم چه می‌رسد.»

مخاطب این اظهارات رهبر انقلاب، نه‌تن‌ها قوه‌قضاییه، بلکه مجلس، دولت، همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها و حتی ریز و درشت مسئولین کشور باید باشد.

مجلس و نمایندگان به عملکرد قوه مقننه می‌بالند و از وضع قوانین گره‌گشا سخن می‌گویند، دولت به دستاورد‌های خلق‌شده در دو سال زمامداری خود افتخار می‌کند و دیگر نهاد‌هایی که به شکلی در حال بازنمایی وضع موجود هستند که تفاوت‌های بارزی با واقعیت دارد.

هر چند گزاره فوق، نافی تلاش‌های متولیان امر نبوده و بی‌انصافی است که به انکار مطلق پرداخت، اما همان‌طور که رهبر انقلاب اشاره کردند، زمانی می‌توان از دستاورد‌ها سخن گفت که ثمره آنان در زندگی ملت مشاهده و دیده شود. غیر از این باشد، تلاش‌های صورت‌گرفته و اشاره‌های مکرر به آنان در تریبون‌های رسمی و رسانه‌ها، در نهایت کارکردی ضد خود پیدا می‌کند. اگر پیوست این دستاورد‌های مطرح شده، لمس عینی آنان توسط مردم نباشد، بی‌اعتمادی تعمیق و شکاف بین جامعه و حاکمیت افزایش پیدا خواهد کرد.

می‌توان درک کرد که ضعف‌های ساختاری موجود در کشور و تحریم‌ها، عرصه را برای اداره کشور محدود و تنگ کرده، اما نیاز نیست که در این فضای محدود، کارنامه و دستاوردسازی کرد؛ باید واقعیت‌ها را گفت و بر اساس این واقعیت‌ها به اداره کشور پرداخت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف، تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۴۰۲، کدخبر: ۴۰۲۰۴۰۶۰۶۸، www.alef.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین