پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۲۹۹۸
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۴
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت، بر اساس مطالعات وزارت جهاد کشاورزی درباره مصرف آب ۳۸ محصول کشاورزی، میزان مصرف آب بخش کشاورزی ۷۲ میلیارد متر مکعب برآورد شده ،اما وزارت نیرو این رقم را ۸۲ میلیارد متر مکعب می‌داند. طبق برنامه هفتم توسعه میزان مصرف آب بخش کشاورزی باید به ۶۷ میلیارد متر مکعب برسد.دلیل این اختلاف، عدم تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی است و معتقدیم آب مصرفی کشاورزی، آبی است که در مزرعه و با حجم مشخص به کشاورزان تحویل داده می‌شود. بر اساس رایزنی هایی که با وزارت نیرو در حال انجام داریم، امیداریم که تا پایان دولت سیزدهم، حداقل ۷۰ درصد آب مصرفی بخش کشاورزی به صورت حجمی به کشاورزان تحویل داده شود.

شعارسال: صفدر نیازی معاون خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی خاک اظهار داشت: حفاظت از خاک مهم‌تر از آب است، زیرا خاک تجدید پذیر نیست و سال‌ها طول می‌کشد که یک سانت خاک تشکیل شود.

اختلاف دو وزارتخانه کشاورزی و نیرو درباره آب مصرفی کشاورزی

وی در ارتباط با وضعیت اجرای قانون حفاظت از خاک که به تصویب مجلس رسیده است گفت: آیین نامه اجرای این قانون در دولت به تصویب رسیده است، اما هنوز آیین نامه اجرایی آن تکمیل نشده، اما امیدواریم که به زودی ابلاغ شود.

قطعی برق در سال گذشته ۱۲.۵ درصدی تولید بخش کشاورزی را کاهش داد

معاون خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به قطعی برق مزارع کشاورزی در سال گذشته گفت: در مدت سه ماه که روزانه با ۵ ساعت قطعی برق مزارع مواجه بودیم، تولید بخش کشاورزی ۱۲.۵ درصدی کاهش یافت یعنی حدود ۴ میلیون تن از تولید بخش کشاورزی کشور کاسته شد.

وی افزود: حدود نیمی از آب بخش کشاورزی کشور از طریق چاه‌ها تامین می‌شود و قطع برق می‌تواند تاثیر زیادی بر روی کاهش تولید داشته باشد.

اختلاف نظر ۱۰ میلیارد متر مکعبی درباره آب مصرفی بخش کشاورزی میان دو وزارتخانه

نیازی در ارتباط با اختلاف وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو درباره میزان آب مصرفی بخش کشاورزی تصریح کرد: بر اساس مطالعات دقیقی که در وزارت جهاد کشاورزی درباره مصرف آب ۳۸ محصول کشاورزی و بهره وری آن‌ها انجام شده است، میزان مصرف آب بخش کشاورزی ۷۲ میلیارد متر مکعب برآورد شده است، اما وزارت نیرو این رقم را ۸۲ میلیارد متر مکعب می‌دادند.

وی اظهار داشت: طبق برنامه هفتم توسعه نیز میزان مصرف آب بخش کشاورزی باید به ۶۷ میلیارد متر مکعب برسد.

نیازی گفت: دلیل این اختلاف، عدم تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی است و ما معتقدیم آب مصرفی بخش کشاورزی، آبی است که در مزرعه و با حجم مشخص به کشاورزان تحویل داده می‌شود.

۷۰ درصد آب مصرفی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم حجمی تحویل داده می‌شود

وی افزود: بر اساس رایزنی‌های که با وزارت نیرو در حال انجام داریم، امیدواریم که تا پایان دولت سیزدهم این وزارتخانه حداقل ۷۰ درصد آب مصرفی بخش کشاورزی را به صورت حجمی به کشاورزان تحویل دهد.

نیازی با اشاره به کمبود منابع مالی این معاونت گفت: منابع مالی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۲، تنها ۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است، اما این رقم حتی تورم را هم پوشش نمی‌دهد.

وی اظهار داشت: مدل جدیدی برای جذب سرمایه در این معاونت در حال اجرا است، وزیر جهادکشاورزی نیزبه تازگی نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشته و درخواست کرده که اعتبارات لازم برای طرح‌های آب و خاک کشور اختصاص یابد.

معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: با دستور رهبر معظم انقلاب، ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آب و خاک کشور تخصیص یافته بود که به اجرای این طرح ها کمک زیادی شد.

نیازی افزود: برای تکمیل زیر ساخت اجرای طرح‌های آب و خاک کشاورزی، ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است که با بودجه‌های جاری تامین نمی‌شود.

طرح شمال‌غرب کشور تا پایان شهریور سال آینده تکمیل می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تکمیل طرح شمال‌غرب کشور تا پایان شهریور سال آینده خبر داد و گفت: ۱۲۷ هزار هکتار تاکنون تحویل داده شده است و ۱۰۰ هزار هکتار هم تا پایان شهریور ۱۴۰۳ تحویل می‌شود.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 7آذر1402، کدخبر: 2996812، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین