پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۴۴۵۶
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۶
تشکل‌های اجتماعی که در ایران با عناوینی همچون خیریه، مرکز نیکوکاری، سازمان مردم نهاد و ... شناخته می‌شوند، مهم ترین مظهر مشارکت پایدار اجتماعی به شمار می‌روند.اما بروز برخی مشکلات ساختاری، زمینه‌ای و رفتاری و ظهور برخی از مصادیق فساد و تبعیض در بستر تأسیس و فعالیت آنها، می‌تواند تشکل‌های مزبور را با چالش‌هایی در انجام وظایف ذاتی خود مواجه کند. در این گزارش، پس از شناسایی مصادیق و گلوگاه‌هایی که احتمال بروز فساد در بستر فعالیت‌های تشکل های اجتماعی دارد که عمدتاً مبتنی بر «تعارض منافع» و «ساختار نامناسب تأمین مالی» آنهاست، راهکارهای تقنین و نظارتی متناسب با علل و ریشه‌های بروز هرکدام از گلوگاه‌های فساد، ارائه شده است.

شعارسال: به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز در گزارشی با عنوان «فساد و تبعیض در بستر تشکل‌های اجتماعی» آورده است که تشکل‌های اجتماعی که در ادبیات حقوقی ایران با عناوینی همچون خیریه، مرکز یا مؤسسه خدمات بهزیستی، مرکز نیکوکاری، سازمان مردم نهاد (سمن) و تشکل مردم نهاد شناخته می‌شوند مهم‌ترین مظهر مشارکت پایدار اجتماعی و به عنوان نهاد‌هایی مستعد برای حل مشکلات اجتماعی و سامان دادن به این حوزه به شمار می‌روند. اما بروز برخی مشکلات ساختاری، زمینه‌ای و رفتاری و ظهور برخی از مصادیق فساد و تبعیض در بستر تأسیس و فعالیت آنها، می‌تواند تشکل‌های مزبور را با چالش‌هایی در انجام وظایف ذاتی و مبتنی بر فلسفه وجودی خود مواجه کند. بروز فساد‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در بستر فعالیت «تشکل ها» و «دستگاه‌های دولتی مرتبط با آنها» مسلماً هزینه‌های اجتماعی، حرفه ای، مالی و اداری فراوانی برای تشکل‌های سالم و دولت به همراه خواهد داشت و نوعی بدبینی نسبت به تشکیل و فعالیت این نهاد‌ها در جامعه ایجاد می‌کند که درنهایت، به کاهش مشارکت مردم نیز منتج خواهد شد.

گزارش فساد و تبعیض در تشکل‌های اجتماعی

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، پس از شناسایی مصادیق و گلوگاه‌هایی که احتمال بروز فساد در بستر فعالیت‌های تشکل‌های اجتماعی دارد که عمدتاً مبتنی بر «تعارض منافع» و «ساختار نامناسب تأمین مالی» آنهاست، راهکار‌های تقنین و نظارتی متناسب با علل و ریشه‌های بروز هرکدام از گلوگاه‌های فساد، ارائه شده است.

در این گزارش راهکارهایی، چون «تصویب قانون تشکل‌های اجتماعی»، «تعیین متولی واحد برای حوزه خدمات و سلامت اجتماعی در کشور»، «استقرار سامانه جامع و یکپارچه خدمات اجتماعی»، «استقرار نظام ارزیابی و رتبه بندی تشکل‌های اجتماعی»، «تنقیح و اصلاح قوانین مالی و مالیاتی» و «استانداردسازی و حذف رفتار‌های سلیقه‌ای در فرایند صدور مجوز تأسیس و تمدید فعالیت تشکل‌های اجتماعی»، پیشنهاد شده است.

علاقه مندان می‌توانند برای مطالعه متن کامل این گزارش اینجا کلیک کنند.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت شفافیت برای ایران، تاریخ انتشار: 19اسفند1402، کدخبر:-، tp4.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین