پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۴۵۱۷
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۵
معاون سازمان ملی استاندارد گفت: استاندارد‌های ۱۲۰ گانه برای تولید خودرو تدوین شده است و شورای عالی استاندارد در خصوص اجرای آن‌ها تصمیم گیری خواهد کرد. این در حالی است که در یک ماه گذشته نیز شاهد بودیم که خودرو پرتقاضایی همچون پژو پارس به‌دلیل پاس نکردن استاندارد‌های ۸۵گانه، قادر به ادامه تولید نبود. در نهایت نیز سازمان استاندارد از این موضع عقب‌نشینی کرد و شاهد تولید پژو پارس در سال جدید هستیم. لازم به توضیح است که از سال ۱۳۹۶ و به‌صورت پلکانی، رعایت استاندارد برای خودرو‌های داخلی و وارداتی ضروری شد. در ابتدا استاندارد‌های ۵۲ گانه، سپس در گام دوم از انتهای سال ۱۳۹۸ استاندارد‌های ۶۳ گانه و در نهایت از سال ۱۳۹۹ رعایت استاندارد‌های ۸۵ گانه خودرویی ضروری شد.

شعارسال: پرویز درویش معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد در مصاحبه با صدا و سیما اظهار کرد: استاندارد‌های مجموعه خودرو قبلاً ۸۵ گانه بود که اکنون ۱۲۰ نوع استاندارد تدوین شده است، اما برای اجرای آن‌ها در شرکت‌های خودروسازی باید شرایط لازم و زیرساخت‌ها آماده شوند، چون بسیاری از آن‌ها امکانات رفاهی هستند و باید در بن سازه‌ها و خودرو‌های جدید اجرا شوند.

تدوین استانداردهای ۱۲۰ گانه برای تولید خودرو

وی ادامه داد: طرح استانداردسازی هزار قطعه خودرو نیز از سال گذشته آغاز شده است و اکنون برای ۵۰۰ قطعه خودرو استاندارد تدوین کرده‌ایم. تلاش داریم طی چند ماه آینده استاندارد‌های هزار قطعه را نهایی و ابلاغ کنیم.

درویش گفت: برای ابلاغ استاندارد‌ها باید زیرساخت‌های لازم آزمایشگاهی و آزمون‌ها فراهم شوند تا بتوان محصولات را بررسی کرد، این زیرساخت‌ها به سرمایه گذاری بخش خصوصی و انجمن‌های تولیدکننده نیاز دارد.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد اظهار کرد: در گذشته فقط قطعات مصرفی خودرو نظیر تیغه برف پاک کن، لنت ترمز یا لامپ مشمول استاندارد‌های اجباری بودند، اما اکنون بنا داریم برای هزار قطعه شامل مجموعه‌هایی نظیر بدنه یا ترمز استاندارد اجباری ابلاغ کنیم.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 27فروردین1403، کدخبر: 6078882، www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین