پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۲۲۳۶
تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۷
مرنجاب ، نگین بی بدیل دشت های کویری ایران با طبیعتی بی نظیر، پر رمز و راز و یکی از زیباترین نقاط گردشگری جهان نیازمند ساماندهی و مدیریت واحد است.
شعارسال: منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در شمال استان اصفهان و در مجاورت با شهرستان آران و بیدگل به دلیل چهار فصل بودن و اعتدال نسبی هوا، تنوع جاذبه های گردشگری، تنوع گونه های جانوری و پوشش گیاهی از زیباترین و منحصر به فرد ترین کویرهای جهان محسوب می شود.

مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد؛ این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می ‌شود.

ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آب های آزاد در حدود ۸۵۰ متر بوده و بلند ترین نقطه این جزیره در حدود ۸۸۰ متر بالاتر از سطح دریای آزاد وقسمت عمده این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگزار است.

کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است. عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته‌های قیچ است.

این کویر که آمیزه ای ازطبیعت، تمدن و تاریخ است هرساله میزبان ده ها هزار گردشگر داخلی و خارجی و گردشگران اروپایی است و امروزه این کویر بکر بر تارک داشته های خود به چهار تحفه ارزشمند از جمله کاروانسرای شاه عباسی، دریاچه نمک، جزیره سرگردان و تپه های شنی می بالد.

بر اساس آمارهای موجود کویر مرنجاب به جز فصل تابستان که به علت گرما با کاهش محسوس گردشگر مواجه است میزبان حدود بیش از 100هزار گردشگر داخلی و خارجی است.

شب های کویر با ستارگانی که در نزدیکی ماست، بی نظیرترین شب زندگی هر گردشگر خسته از سقف های کوتاه است که هر شب در مقابل چشمان اوست.

اما این روزها مرنجاب حال خوبی ندارد و کمبود زیر ساخت های گردشگری مشکلات فراوانی برای گردشگران بوجود آورده است.

مشکلاتی از جمله نبود خدمات امداد جاده ای، نبود پایگاه اورژانس و هم چنین نبود سرویس های بهداشتی مناسب گوشه ای از مشکلات منطقه مرنجاب است.

هم اینک مهمترین مشکل این منطقه را می توان نبود جاده مناسب ارتباطی برشمرد که هر هفته شاهد حوادث رانندگی در آن هستیم به طوریکه در سال جاری 3 کشته و بیش از 50 زخمی در حوادث منطقه مرنجاب گزارش شده است.

انتظار اهالی این شهرستان و گردشگران ازمسئولان این است که همانطور که بارها قول ساماندهی منطقه را دادند و ده ها کارگروه ویژه ساماندهی منطقه تشکیل دادند هر چه زودتر شاهد حل مشکلات و فراهم کردن زیر ساخت ها در این منطقه نمونه گردشگری باشند.

**مرنجاب تا قبل از عید نوروز تعیین تکلیف می شود

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این که مرنجاب تا قبل از عید نوروز تعیین تکلیف می شود اظهار کرد: طرح مطالعاتی مرنجاب در حال آماده شدن است و به زودی ضوابط مدیریت مرنجاب تهیه و ابلاغ خواهد شد.

مرتضی رحمانی موحد افزود: مدیریت منطقه به کسی واگذار خواهد شد که ضوابط مدیریت و ساماندهی مرنجاب را پذیرفته و مسئولیت از ابتدای جاده تا سایت اصلی را یکسان بپذیرد و در مقابل آن جوابگو باشد.

وی بیان کرد: همه باید بیایند و زیر چتر مدیریت واحد قرار بگیرند و این نوع جزیره ای عمل کردن جمع شود تا هر چه سریع تر این منطقه ساماندهی شود.

وی تصریح کرد: جاده مرنجاب در وضعیتی است که راه قانونی و رسمی کشور محسوب نمی شود و در چندین ماه اخیر هم چندین حادثه ناگوار اتفاق افتاده است که ضروری به نظر می رسد هر چه سریعتر ساماندهی شود.

مدیر کل طبیعت گردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: یکسری وظایف به دستگاه های اجرایی استان اصفهان جهت ساماندهی مرنجاب محول کردیم که نیازی به تصمیم گیری در تهران نیست.

محمد علی فیاضی افزود: دستگاه های مربوطه هم باید هر کدام بر طبق وظایف خود عمل کنند تا شاهد کاهش مشکلات دراین منطقه گردشگری باشیم.

وی بیان کرد:ازهمه دستگاه های مربوطه در استان اصفهان خواستیم که اعلام کنند که تاکنون چه کارهایی در مرنجاب انجام داده اند تا بعد از جمع بندی، تصمیم نهایی درباره مرنجاب را بگیریم.

وی تصریح کرد: با جمع بندی که به زودی انجام خواهیم داد شاهد رونق هر چه بیشتر گردشگری در این منطقه خواهیم بود.

**با قوت به دنبال حل مشکلات مرنجاب هستیم

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: کویر مرنجاب را باید ملی نگاه کرد چون کل کشور از آن استفاده می کند.

سید رضا عقدایی بیان کرد: به دنبال آن هستیم که با قوت مشکلات مرنجاب از جمله جاده و امکانات زیر ساختی را حل کنیم تا گردشگران داخلی و خارجی بتوانند از جاذبه های آن استفاده کنند.

وی افزود: باید منافع اقتصادی مرنجاب شامل حال مردم و سرمایه گذاران منطقه شود و برای شهرستان آران و بیدگل اشتغال پایدار ایجاد کند.

**تسطیح جاده و ایجاد گیت دوم دریافت ورودیه مرنجاب

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل نیز گفت: یکسری اقدامات در چند ماه گذشته برای ساماندهی منطقه مرنجاب صورت گرفته است.

جواد صدیقیان افزود: تسطیح جاده مرنجاب ، ایجاد گیت ورودی دوم در منطقه ارغوانی جهت گرفتن ورودیه از خودروهایی که از جاده های فرعی وارد منطقه می شوند و همچنین ایجاد سرویس بهداشتی در آن منطقه از جمله اقدام های صورت گرفته در منطقه مرنجاب است.

وی از ورود مشاوران معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در روزهای گذشته به منطقه مرنجاب خبر داد و گفت: بازدید های میدانی از منطقه مرنجاب صورت گرفته است و گزارشی تهیه شده تا به سازمان میراث فرهنگی کشور برای تصمیم گیری نهایی ارسال شود.

وی همچنین از شروع اقدام های مرمتی در کاروانسرای مرنجاب با هماهنگی صندوق احیای آثار تاریخی کشور خبر داد.

قرار دادن جاده نامناسب کویر مرنجاب در حوزه راه های روستایی کشور تا بتواند ردیف بودجه خاص دریافت کند و هرچه سریع تر ساماندهی شود از جمله راهکارهای مناسب برای ساماندهی مرنجاب است.

همچنین باید آموزش راهنمایان تخصصی کویر گردی و نظارت بر اجرای تورهای کویر مرنجاب توسط ارگان های مربوطه انجام شده تا از اجرای با کیفیت تورها اطمینان حاصل شود.

علاوه بر آن لازم است آموزش رانندگان با خودروهای مخصوص کویرگردی جهت اجرای تورهای تخصصی ویژه گردشگران داخلی و خارجی انجام گیرد تا ذهنیت مثبتی از گردشگری کویر در ذهن گردشگران نقش بسته شود.

یکی دیگر از راهکارهای لازم برای بهبود گردشگری در مرنجاب حمایت و بهره گیری بیشتر از توانایی بخش خصوصی است تا این بخش بتواند مجتمع گردشگری با بهره گیری از خودروهای ویژه کویرنوردی ایجاد کند و یا با استفاده از کاروان های شترسواری در کویر ، جذابیت بیشتری به گردشگری در منطقه مرنجاب تزریق کند.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، تاریخ انتشار: 2 اسفند 1395، کدخبر: 82437791، www.irna.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین