سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
غرور و تکبر واسطه ای بین فرد مغرور و متکبر با اطرافیان
تکبر زمینه ساز تفرد درجامعه؛

غرور و تکبر واسطه ای بین فرد مغرور و متکبر با اطرافیان

خودخواهی و خودبینی یکی از بیماریهای روحی است که انسان را دچار عجب و خودبزرگ بینی می کند. چنین فردی خود را برتر و بالاتر از دیگران احساس می کند، بدون اینکه خود را با کسی مقایسه کند و تفاوتهای میان خود و دیگران را مشاهده کند برای خود موقعیت برتر و بالاتری قائل است و براساس آن با روحیه طلبکاری با اطرافیان برخورد می کند و انتظار دارد سایرین خواسته های او را برآورده سازند.
مساجد در اقدامات علیه کرونا چه نقشی داشتند؟
بررسی اقدامات مساجد و کمک‌های مردمی در دوران اپیدمی بیماری

مساجد در اقدامات علیه کرونا چه نقشی داشتند؟

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در تهران مبلغ ۴۵ میلیارد ریال کمک نقدی توسط ۹۶۰ مسجد تهران جمع آوری شد و همینطور ۴۹ گوساله و ۲۲۱۵ گوسفند قربانی و بین نیازمندان توزیع شد
پنج عنصر اخلاقی در آموزه‌های امام علی (ع)
آموزه‌های اخلاقی؛

پنج عنصر اخلاقی در آموزه‌های امام علی (ع)

مصطفی دلشاد تهرانی گفت: «می دانید چرا انسان‌ها به جان هم افتند؟ دست هم را خوار می‌کنند به جای اینکه به یکدیگر کمک کنند! به جای این که خیرخواهانه نقد کنند، می‌کوبند و به جای این که دوستی کنند، کینه می‌ورزند! این ضمیر‌های منفی حاصل نگاه‌های بد، فهم‌های غلط، بی اخلاقی، خباثت درون و دل‌های پر از سودجویی و دشمنی و قدرت طلبی است؛ بدانید زیر ساخت این عوارضی که در جوامع اسلامی دیده می‌شود، شسکته شدن اخلاق است.»
چگونه دعا کنیم تا مستجاب شود؟
کارشناس دین؛

چگونه دعا کنیم تا مستجاب شود؟

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در رابطه با دعا و چگونگی استجابت آن می‌گوید: زمانی که انسان دعا می‌کند باید یقین بداند که از خودش و دیگران کاری بر نمی‌آید و برآورده شدن آن فقط توسط خداوند امکان‌پذیر است و باید اطمینان داشته باشد که به زودی حاجتش برآورده می شود؛ چون روایت داریم که طوری خدا را دعا کنید که گویی حاجتتان جلوی درب است.
آسیب‌شناسی تبلیغ و ترویج دین
یادداشتی از آیت‌الله علیدوست؛

آسیب‌شناسی تبلیغ و ترویج دین

دین خدا در طول تاریخ در سایه تلاش‌های عالمان بزرگ حفظ گردیده است و البته در کنار هدایت عالمان، آنجا که نیازی به ذوق، شعر و مرثیه‌سرایی بود شاعرانی و مداحانی به ضرورت و ندرت و با کنترل عالمان غیور به مرثیه‌سرایی و شعرخوانی می‌پرداختند لکن هرگز اجازه نداشتند از خطوط قرمز در حضور عالمان تخطی کنند.
ویرانگری کرونا و توانگری انسان
فرصت تنهایی و رخصت ایمان:

ویرانگری کرونا و توانگری انسان

هرچند جهانگیر شدنِ ویروسی ویرانگر، توانگریِ آدمی را نشانه رفت اما هنوز چشم همگان را چنانکه باید به روی عجز انسان نگشاده و جهانیان را از جهلِ خود خدا پنداری نرهانده است. با این وجود کرونا دست کم توانسته زبان عقلایی از نوع انسان را به اعترافی بزرگ باز کند.
آموزش مذهب به کودکانمان به راه و روش جدیدی در غرب
​آموزش‌های مذهبی در غرب:

آموزش مذهب به کودکانمان به راه و روش جدیدی در غرب

گاهی اوقات تفاوت‌های ناسازگار و واقعی ظاهر می‌شوند. در برخی از موضوعات، مثل برابری و گوناگونی، تنها امکان توافق محدودی با تفاسیر مذهبی مسلّم وجود دارد، اما عدم چنین توافق‌هایی زمانی که در معرض عموم باشند خطرات کمتری دارند.
دلایل مذهبی‌تر بودن بعضی از افراد نسبت به دیگران
اندی تیکس روانشناس دینی:

دلایل مذهبی‌تر بودن بعضی از افراد نسبت به دیگران

پانزده سال است که در رشتۀ روان‌شناسی دین و معنویت در مقطع لیسانس تدریس می‌کنم. اکثر دانشجو‌های من ارتباط چندانی با پیروان سایر ادیان و مذاهب نداشته‌اند، لذا معمولاً در میزگرد‌های بینادینی، ده پانزده نفر از آن‌ها را همراه خود می‌برم تا تجربیات دینی‌شان را به اشتراک بگذارند. از این طریق، دانشجو‌ها می‌بینند که رویکرد افراد به دین و معنویت چقدر با هم متفاوت است و متعاقباً به فکر فرو می‌روند که این تفاوت‌ها چه دلایلی می‌تواند داشته باشد.
آیا معنویت شادی می‌آورد؟
تأثیرِ با جمع بودن؛

آیا معنویت شادی می‌آورد؟

تمام ادیان سازمان‌یافته، یک پیام روشن را به انسان القا می‌کنند و آن این است که انسان باید برای دریافت سهم خود از غم و غصّه در این وادی پردرد و رنج و فانی آماده باشد و ایمان و امید خود را به آیندۀ شادی که پیشارو دارد ببندد؛ لذا عجیب است که دانشمندان در تحقیقات خود بار‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که معمولاً اشخاصی که اهل معنویات یا دارای اعتقادات مذهبی هستند، شادتر از دیگرانند.
نکات مثبت و منفی ایمان به وجود خداوند
ایمان به خدا؛

نکات مثبت و منفی ایمان به وجود خداوند

بیایید نکات مثبت و منفی ایمان به وجود خداوند را سبک و سنگین کنیم؛ چنانچه شخصی به خدا ایمان داشته باشد و روزی به یقین معلوم شود که واقعاً خدایی وجود دارد، فرد برنده خواهد بود و اگر معلوم شود خدایی در کار نبوده، باز هم چیزی را از دست نداده است.
آیا تدیّن و معنویت باعث اخلاقی‌تر عمل کردن افراد در محل‌کار می‌شود؟
معنویت دینی یا غیردینی؟

آیا تدیّن و معنویت باعث اخلاقی‌تر عمل کردن افراد در محل‌کار می‌شود؟

بررسی نقش و تأثیر تدیّن و معنویت در اخلاقی‌تر عمل کردن افراد در محلّ‌کار، موضوعی است که تاکنون بسیار مورد بحث و جدل قرار گرفته است. اما تحقیقات صورت‌گرفته نشان می دهد که در سنن مختلف دینی و معنوی فضیلت‌هایی نهفته است که بر وجهۀ اخلاقیِ تصمیم‌گیری‌هایی که در محلّ کار صورت می‌گیرد تأثیر می‌گذارد.
اتفاقات عجیب معنوی بعد از اعتماد به خداوند
تربیت دینی؛

اتفاقات عجیب معنوی بعد از اعتماد به خداوند

از امام ابی جعفر محمد باقر (ع) روایت شده که گفت: «خدای عز و جل می گوید: «به جلال و جمال و بهاء و بزرگی و بلندی خود سوگند هیچ بنده یی نیست که خواهش مرا بر خواهش نفسانی خود مقدم گرداند مگر آنکه بی نیازی وی را در او گردانم و همتش را در آخرتش و او را از هلاکت نگاه می دارم و آسمانها و زمین را عهده دار روزی او گردانم و در سوداگریهایش جانب او را حفظ خواهم کرد».
دستورالعمل آیت‌الله بهاءالدینی برای گشایش موانع زندگی
حجت‌الاسلام مسعود عالی ؛

دستورالعمل آیت‌الله بهاءالدینی برای گشایش موانع زندگی

حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود عالی استاد اخلاق و کارشناس مسائل دینی گفت: مرحوم آیت‌الله بهاءالدینی می‌فرمود اگر در زندگی مادی یا معنوی شما گره‌هایی افتاد که نمی‌دانید به چه دلیل ایجاد شده است، چهار کار انجام دهید؛ هر کدام از این چهار کار یک گره را باز می‌کند.
یادداشت محمدرضا زائری؛

آیا پدرم‌ واقعا حسینی بوده است؟

روی سنگ قبر پدرم نوشته اند: "در بزم غم حسین مرا یاد کنید." پدرم همان‌گونه که در عزای حسین بر سر می‌زده دست نوازش بر سر یتیمان هم می‌کشیده، همان‌گونه که در عزای حسین بر سینه می‌زده مرهمی به‌سینه دردمندان هم بوده، و هنگامی‌ که برای عاشورا سفره نذری می‌انداخته دستش به‌مال مردم و بیت‌المال آلوده نبوده است!
ماجرای اشک های یک طلبه پشت بیمارستان بیماران کرونایی
طلبه نسل جدید، طلبه نسل قیام است؛

ماجرای اشک های یک طلبه پشت بیمارستان بیماران کرونایی

در روزهای اخیر تصویر یک طلبه که گوشه حیاط یک بیمارستان سر در گریبان فروبرده و می گرید، بازتاب گسترده ای داشت. آن فرد، حجت الاسلام محمد مداح طلبه جوانی است که در روزهای گذشته همسر جوان و باردارش به دلیل ابتلا به کرونا در این بیمارستان بستری شده بود و او نیز همراه با سایر گروه های جهادی مشغول خدمت رسانی به بیماران کرونایی بوده است.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین