پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 January 23
حکمت، جان و روح مطلق حاکم بر سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است
استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: حکمت با تمامی عمق و در عین حال شمول و وسعت معنایی خود بر سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در همه ابعاد از مبانی تا غایات، حاکم است و حکمت، جان و روح مطلق حاکم بر سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است.
جهان‌بینی و فرهنگ جامعه؛ اساس پیشرفت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی
عضو اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: پیشرفت جمهوری اسلامی و شکوفاسازی معنوی، علمی، دفاعی و اقتصادی ایران بر اساس سند الگوی اسلامی ایرانی نیازمند برخورد صحیح با مسئله و سنجش اصولی اجرای آن است.
تفاوت سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اسناد توسعه‌ای نوع نگرش به انسان است
سعید مذبوحی در گفت‌وگویی مهم‌ترین تفاوت سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با سایر اسناد توسعه‌ای را نوع نگرش این سند به انسان دانست و افزود: از مهم‌ترین ویژگی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جامعیت و توجه به تمام ابعاد وجودی انسان است که در اسناد سایر کشور‌ها و در سطح بین‌المللی دیده نمی‌شود.
«علم توحید» می‌تواند رکن اساسی وحدت حوزه و دانشگاه باشد
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی اظهار داشتند: دو نهاد علمی مانند حوزه و دانشگاه، اگر بخواهند با هم متّحد شوند، تنها علم است که می‌تواند این دو نهاد را با هم متّحد کند، این مطلب اول؛ تنها علمی که می‌تواند سبب وحدت این‌ها بشود، علمی است که صدر و ساقهٴ آن علم، وحدت، توحید، یگانگی و یکتایی است و آن علم دین است و مانند آن؛ زیرا چیزی که خود متکثّر است، هرگز عامل وحدت نخواهد بود، چه اینکه چیزی که خود واحد است، هرگز سبب کثرت نمی‌شود. تنها چیزی که می‌تواند رکن اساسی وحدت حوزه و دانشگاه باشد، علم توحید است «و لا غیر» که هیچ کثرتی در حرم اَمن آن علم راه پیدا نمی‌کند، این هم مطلب دوم.
رشته‌های «مطالعات حقوق قانون‌گذاری» و «قرآن‌کاوی» رایانشی راه‌اندازی می‌شود
معاون آموزشی دانشکدگان فارابی از راه‌اندازی سه رشته جدید بین‌رشته‌ای در مقطع کارشناسی ارشد و یک بین‌رشته‌ای جدید در دوره دکتری در دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران خبر داد.
سه نظریه‌پرداز؛ برگزیدگان جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی
در مراسم افتتاحیه ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به سه نفر از استادان برگزیده اعطا شد.
الگوی توسعه بومی در ایران بر مبنای ارزش‌ها و اقتضائات بومی است
دبیر اندیشکده آمایش بنیادین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: الگوی توسعه بومی در ایران بر مبنای ارزش‌های خودی و اقتضائات بومی، چون نظام آرمانها، ارزش‌ها و مطلوبیت‌های فرهنگی و اجتماعی طراحی شده است.
سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یک پارادایم دربرابر پارادایم توسعه است
عضو اندیشکده آمایش بنیادین و استاد دانشگاه اصفهان گفت: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یک پارادایم دربرابر پارادایم توسعه است که خواهان پیشرفت ایران درقالب دکترینی هنجاری است. وی از انقلاب ایران به عنوان یک پارادایم به زبان مردم یادکرد که خواهان رهایی از بند نظریه «توسعه» رستو است و رسالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی را تدوین این پارادایم در قالب یک سندی راهبردی برای ایران دانست.
حجت الاسلام محمد مهدی کرمی از کدام اسلامی سازی حرف می‌زند؟
پیرو صحبت‌ها و تاکیدات حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی کرمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در خصوص درخواست دانشجویان و اساتید برای اسلامی سازی دانشگاه، باید از ایشان پرسید که منظورشان از روایت‌های غیرمستقیم چیست؟ آیا اسلامی سازی با تقویت چارچوب‌های ظاهری (پوشش) و تقویت شعائر مدنظر است یا اسلامی سازی مدنظر ایشان تاکید بر موج چهارم شناخت و پیگیری نظریه پردازی در حوزه ترکیب علم با دین دارد؟ ضمن تشکر از حساسیت‌های ایشان تقاضا داریم با سخنان غیرشفاف، فضا را برای سو استفاده‌های احتمالی و سردرگم شدگی نیرو‌های گام دوم انقلاب، رقم نزنند. اسلامی سازی دانشگاه هم تعریف دارد و هم شاخص. اجرای آن هم، قانون دارد و شیوه نظارت قانونی. نه یک گام بیشتر و نه یک گام کمتر.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید از علم روز بهره ببرد
جلسه نهایی کارگروه مجمع تشخیص مصلحت درباره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت امروز برگزار شد.
رئیس مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی:
تاسیس اندیشکده در دفاتر استانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها
رئیس مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی گفت: با توجه به اینکه راه اندازی اندیشکده‌های مختلف توسط مراکز هم اندیشی که در توسعه کشور عزیزمان ایران نقش آفرینی خواهند کرد،ساختاری تحت عنوان اندیشکده پیشنهاد داده شده است که هر استان به تنهایی و یا دو استان با هم یک اندیشکده تأسیس کنند و متناسب با ظرفیت‌ها و شرایط خود فعالیت کنند.
دهمین سالگرد مرکز الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت؛
اجرای ابرسند بالادستی کشور نیازمند اراده قوی حاکمیتی و مردمی است
معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: اجرای اصولی مفاد سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیازمند اراده قوی حاکمیتی در بخش‌های مختلف حاکمیتی و مدیریتی و نیازمند شکل‌گیری عزم جدی ملی در بخش‌های غیرحاکمیتی و مردمی و تبدیل آن به گفتمان ملی و عمومی جامعه است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هم‌اندیشی کشور‌های اسلامی در زمینه علم و فناوری، زمینه‌ساز نیل به جایگاه شایسته جهان اسلام
​وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی که به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس صادر کرد، گفت: هم‌اندیشی به منظور افزایش و هم‌افزایی قدرت کشور‌های اسلامی، در تمامی سطوح به ویژه در بخش علم و فناوری، از جمله مقدمات لازم برای نیل به جایگاه شایسته جهان اسلام است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
طرح اعتلای علوم انسانی؛ مأموریتی بر مبنای اسناد بالادستی
منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز یک‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، در مراسم گرامی‌داشت مقام معلم و شهید دکتر مرتضی مطهری که به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، به‌صورت مجازی شرکت و سخنرانی کرد.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نسبت نظریه بازی زبانی و نمایش آیینی ایرانی
چهارمین کرسی علمی ترویجی با موضوع «سازوکار (بازی زبانی) ویتگنشتاین به مثابه نقد اجتماعی قدرت در نمایش آیینی-سنتی سیاه‌بازی» به همت معاونت پژوهشی دانشگاه سوره، روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۷ الی ۱۹ به صورت مجازی برگزار شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
این کتاب باعث می‌شود ایرانی‌ها به اصالت و اهمیت سنت عمیق فلسفی ایرانی توجه کنند
سید حسین نصر گفت: امیدوارم کتاب «منتخبات فلسفه در ایران» پایدار بماند و باعث شود ایرانی‌ها به اصالت، قدرت، تنوع و اهمیت سنت عمیق فلسفی ایرانی توجه کنند و به شعر حافظ توجه کنند که می‌گفت «آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد» و از این حیث یادشان باشد که ز بیگانه تمنای دانش فلسفی نکنند و اول به آنچه خود دارند بپردازند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تعامل بین رشته‌ای، نگاه ۳۶۰ درجه به علم است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در زمینه‌های مختلف، چون فرهنگ نیازمند مطالعات بین‌رشته‌ای هستیم، اما جز با کار عمیق و پرحجم ممکن نیست.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در دیدار با با آیت الله سیفی مازندرانی تأکید شد؛
تالیف قواعد فقهی سیاسی ضرورت است
در راستای تبیین فعالیت‌های کار گروه فقه و احکام پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم علیه السلام، جمعی از پژوهشگران با آیت الله سیفی مازندرانی ملاقات کردند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اعتراض نامه‌ای در دفاع از حقوق پژوهش‌گران
اوایل بهمن ۱۳۹۹ «اعتراض‌نامه»‌ای نسبت به وجود موانع بر سر راه پژوهش‌های اصیل در حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی برای تایید موافقان در فضای مجازی منتشر شد.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
برنامه ریزی برای تحقق گام دوم انقلاب در دانشگاه
معاون وزیر علوم با بیان اینکه تحلیل هرچه بیشتر بیانیه گام دوم انقلاب، بخشی مبنایی و کلیدی برای مجامع علمی و دانشگاهی است تا در نهایت تبدیل به یک گفتمان شود، اظهار کرد: همچنین بخشی از آنچه در بیانیه آمده ناظر بر سیاست و عمل است که در برنامه‌ها و سیاست‌هایی که اختیار می‌شود باید حساسیت لازم وجود داشته باشد.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
توجه به علوم انسانی نیاز امروز جامعه است
وزیر علوم گفت: نخبگان در دنیا به سمت بحث‌های مدیریتی و علوم انسانی هدایت می‌شوند. این مقوله در کشور ما مورد بی توجهی قرار گرفته است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
محصول مطالعات میان‌رشته‌ای بدون روش‌شناسی تفسیر به رأی است
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه بدون توجه به ماهیت روشی میان‌رشتگی به جایی نخواهیم رسید، اظهار کرد: این موضوع پیچیده است و نوع مواجهه و برداشت از متن به مهارت و تخصص نیاز دارد. طرح بحث میان‌رشتگی فارغ از بحث روش، نه تن‌ها برای مطالعات معاصر علوم قرآنی مؤثر نیست، بلکه یک پاشنه آشیل و ساحت جدی برای بروز تفسیر به رأی است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
علوم انسانی مبتنی بر کلام در همه عرصه ها توحیدمحور است
عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی گفت: شرط توحیدمحور شدن علوم انسانی این است که مبتنی بر کلام باشد.
نظرات منتشره: ۴ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
استفاده از آموزه‌های قرآنی در علوم انسانی نیاز به رویکرد بینارشته‌ای دارد
رئیس دانشکده علوم و معارف حدیث گفت: استفاده از آموزه‌های قرآنی در علوم انسانی میان رشته‌ای است و می‌تواند مفید فایده باشد.
نظرات منتشره: ۴ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها