پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۱۷۱
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۴
سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اعلام جدیدترین آمار کشفیات موادمخدر در طول سال ۹۴ گفت: کشفیات هروئین و تریاک افزایش داشته است و در برابر آن با کاهش ۸۰ درصدی قرص و آمپول رو به رو بوده ایم.
علی رضا پرویز افشار در نشست خبری درباره وضعیت خدمت سربازان معتاد گفت سربازان، فارغ‌التحصیل مدارس هستند و پیش‌بینی ما این است که نرخ شیوع اعتیاد در این جمعیت متاثر از نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی و جمعیت عمومی باشد.

وی ادامه داد: در سال ۹۴ توفیق پیدا کردیم تا با مشارکت نهادهای نظامی ذی‌ربط دوره‌های آموزشی پیشگیرانه برگزار کنیم بطوریکه ظرف ۲ ماه گذشته ۱۸ دوره آموزشی بزرگ برای سربازان وظیفه و پاره‌وقت به ویژه در نیروی زمینی ارتش برگزار شد. نیروی زمینی ارتش بیشترین تعداد سربازان را در اختیار دارد و استقبال خوبی از این دوره‌ها شده است.


آموزش به سربازان ارتش

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه با نیروی زمینی ارتش به تفاهمی رسیدیم تا بتوانیم مشاوران و مددکاران آنها را تحت آموزش‌های تخصصی قرار دهیم، گفت: به این ترتیب مشاوران و مددکاران این نهاد خود اقدام به آموزش سربازان خواهند کرد.

افشار ادامه داد: معمولا قبل از اینکه مشمولان به خدمت اعزام شوند، تست‌ها و ارزیابی‌های سلامتی بر روی آنها انجام می‌شود و اگر اعتیاد داشته باشند، شناسایی خواهند شد. براساس مقررات وظیفه عمومی، هیچ معتادی نباید وارد دوره خدمت سربازی شود و لازم است ابتدا تحت درمان قرار بگیرد، البته باید گفت که این دوره درمان برای این افراد غیبت از سربازی محسوب نمی‌شود.

وی اضافه کرد: یک مشکل وجود داشت که این افراد در دوره درمان تحت پوشش بیمه نبوند. ما استفساریه‌ای از سازمان مدیریت گرفتیم و براساس آن به وزارت رفاه ابلاغ شد که در برنامه جامع درمان اعتیاد همه گروه‌های سنی و جسمی گرفتار اعتیاد را پوشش دهد. براین اساس مشمولان اعزام به سربازی نیز می‌توانند از این امکان استفاده کنند و سازمان بیمه سلامت موظف است آنان را در سامانه پابا ثبت‌نام کرده و بیمه آنها در دوره درمان تقبل کند.


افزایش کشفیات هروئین، تریاک، حشیش و شیشه

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اعلام آمار کشفیات مواد مخدر در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته گفت: در ۱۱ ماهه اول سال ۹۴، کشفیات هروئین ۲۲ درصد افزایش داشت. این میزان در سال گذشته ۱۳ هزار کیلوگرم بود که در ۱۱ ماهه امسال به ۱۶ هزار کیلوگرم رسیده است. همچنین مرفین ۲۳ درصد کاهش کشفیات دارد. میزان این کشفیات در سال ۹۳ بیش از ۱۰ هزار کیلوگرم بوده که در سال ۹۴ به ۷۰۰۰ کیلوگرم رسیده است. کشفیات تریاک نیز از یک رشد ۱۲ درصدی برخوردار است و از ۳۹۳ هزار کیلوگرم در سال ۹۳ به ۴۳۹ هزار کیلوگرم در سال ۹۴ رسیده است.

وی همچنین گفت: در ۱۱ ماهه اول امسال با رشد ۲۴ درصد کشفیات حشیش روبه‌رو هستیم و این میزان از ۷۱ هزار کیلوگرم در سال ۹۳ به ۸۸ هزار کیلوگرم در سال ۹۴ رسیده است. میزان کشفیات شیشه نیز ۲۶ درصد رشد را نشان می‌دهد و می‌توان گفت مجموع کشفیات موادمخدر در ۱۱ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۵ درصد افزایش یافته است.


کاهش ۲۹ درصدی انهدام کارگاه‌های شیشه

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه به کاهش ۸۰ درصدی کشفیات قرص و آمپول و افزایش ۲۵۱ درصدی کشفیات پیش‌سازهای موادمخدر اشاره کرد و افزود: میزان عملیات و درگیری‌ها ۱۳ درصد و میزان گروه‌های متلاشی شده، ۳ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین با کاهش ۲۹ درصدی انهدام کارگاه‌های شیشه روبه‌رو هستیم و میزان شهدای موادمخدر ۸۱ درصد رشد منفی را نشان می‌دهد که نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی همچنین با ارایه آماری از میزان کشته شده گان در در گیری با اشرار و گروه های قاچاقچی نیز گفت : کشته شدگان اشرار کاهش ۲۵ درصدی داشته و دستگیری اشرار نیز ۱۰ درصد رشد منفی را نشان می‌دهد اما در مقابل میزان جمع‌آوری معتادان متجاهر رشد ۳۴ درصدی داشته که متاثر از اجرای طرح ساماندهی است.


شیشه گران شد

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر به اعلام تغییرات نرخ مواد مخدر نیز پرداخت و گفت: قیمت خرده‌فروشی تریاک ۴۶ درصد وعمده فروشی آن ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین قیمت خرده‌فروشی هروئین ۱۳ درصد و قیمت عمده فروشی آن ۲۰ درصد افزایش یافته است.

افشار افزود: در خرده‌فروشی حشیش با کاهش ۳ درصدی و در عمده‌ فروشی آن با کاهش ۹ درصدی قیمت روبه‌رو هستیم و آمارها حاکی از آن است که در ۱۱ ماهه اول امسال، بالاترین میزان افزایش قیمت شیشه را در چند سال اخیر داشته‌ایم. به گونه‌ای که قیمت خرده‌فروشی آن ۹۰ درصد و قیمت عمده‌فروشی آن ۱۲۲ درصد افزایش یافته است.


ساماندهی معتادان در مجموعه بهاران

وی درباره ساماندهی معتادان در مجموعه های تعریف شده نیز گفت : در آذرماه امسال طرح ساماندهی آغاز شد و ۵۷۰۰ نفر جمع‌آوری شدند که ۱۶۱ نفر از آنها از اتباع خارجی بودند و تعدادی از متکدیان بودند که به سامان‌سراهای شهرداری منتقل شدند. ۴۲۴۰ نفر در مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ ما پذیرش شدند. متاسفانه حدود ۳ ماه از اجرای این طرح می‌گذرد و علی‌رغم آنکه شهرداری متعهد شده بود که ۴۴ مرکز تحت عنوان «بهاران» هر کدام به ظرفیت ۱۵۰ نفر در ۲۲ منطقه تهران راه‌اندازی کند، تا این افراد پس از یک دوره سم‌زدایی به این مراکز منتقل شوند،‌ اما تاکنون ۳ تا ۴ مرکز افتتاح شده است.

افشار درباره مشارکت بین بخشی دستگاه های متولی در امر برخورد و جمع آوری معتادان نیز ادامه داد: شهرداری به ما اعلام کرده که ۱۲ مرکز آماده افتتاح است و تا پایان سال تعداد آن به ۲۵ مرکز می‌رسد. باید منتظر بمانیم تا این وعده‌ها محقق شود. معتقدیم که هیچ‌کدام از افراد جمع‌آوری شده نباید بدون توانمندسازی رها شوند و باید همه به مراکز توانمندسازی بهاران بروند و دوره‌های توانمندسازی را حتما بگذرانند.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: شهرداری در بازسازی و نوسازی کمپ‌های اخوان، شفق و کمرد به ما کمک کرده و هرجا لازم باشد بازهم کمک می کند. اکنون سیاست ما برون سپاری است و اکثر ۵۷۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری شده در تهران نیز به مراکز درمان ماده ۱۵ فرستاده شده و به این مراکز یارانه پرداخت کرده ایم

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار 18 اسفند 1394، کد مطلب: 3575739 : www. mehrnews.com

.

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین