پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۷۹۳۶۳
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
در حالی که قرار بود امروز استیضاح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، برگزار شود، اما آخرین اخبار رسیده نشان می‌دهد که مجلس از استیضاح حجتی منصرف شده است. به گفته کارشناسان در شرایط کنونی تغییر مدیرانی که در انجام وظایف خود توفیق نسبی داشته‌اند، سودی برای کشور ندارد. به باور بسیاری از کارشناسان این استیضاح در شرایطی مطرح می‌شود که عملکرد بخش کشاورزی به گواه آمار کاملاً رو به رشد بوده و این استیضاح در شرایط فعلی به صلاح کشور نیست. هرچند استیضاح لغو شده اما به این بهانه نظر مخالفان و موافقان استیضاح حجتی را بررسی می‌کنیم.

شعار سال: نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه در حال حاضر شرایط استاندارد برای بهره‌وری بیش‌تر از محصولات کشاورزی در کشور ما بسیار پایین است که متأسفانه این مسأله از دستورکار متولیان امر کشاورزی خارج شده است. وی با اشاره به این‌که همین موضوع سبب شد که نمایندگان مجلس بحث استیضاح وزیر جهادکشاورزی را مطرح کنند، ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد که برای ارتقای بهره‌وری در این حوزه چه اقداماتی انجام داده و چه برنامه‌هایی در دستورکار دارد. وی با تأکید بر این‌که وزارت جهادکشاورزی گزارش سالانه خود را نیز تحویل نداده است، افزود: یکی از سؤال‌های دیگری که وزیر کشاورزی باید به آن جواب بدهد چرایی عدم ارائه گزارش سالانه از فعالیت‌های وزارت متبوع خود است.

وزیر جهاد کشاورزی به تعهداتی که داده بود، عمل نکرده است

علی وقف‌چی، نماینده مردم زنجان، نیز در این‌باره گفت: بارها از سوی مجلس به وزیر کشاورزی تذکر داده شد که متأسفانه وزیر جهاد کشاورزی به تعهداتی که پیش از این بیان کرده بود، عمل نکرده است. همین موضوع مشکلاتی را در این حوزه ایجاد کرده است. وی با اشاره به این‌که عدم تعیین نرخ مناسب برای خرید تضمینی گندم مشکلات زیادی در این حوزه ایجاد کرده است، ادامه داد: عدم مدیریت در این حوزه سبب شده که کشاورزان از اعلام نرخ ناراضی باشند و این نارضایتی می‌تواند به کاهش تولید محصول گندم در سال آینده منجر شود.

حجتی نعمت بزرگی برای کشور است

این در حالی است که علیقلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران، ضمن مخالفت با استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گفت: حجتی دو دوره پس از انقلاب سکاندار این وزارتخانه بودند و حضور وی به‌عنوان فردی دلسوز، متعهد و توانمند موفقیت‌آمیز و برای کشاورزان پربرکت بوده است‌. این فعال حوزه کشاورزی با بیان این‌که وجود شخصی همانند حجتی نعمت بزرگی برای کشور است، گفت: کشاورزان قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ورشکسته، بدهکار و در تأمین معیشت دچار مشکل بودند و با برنامه‌ریزی و درایت و تیم متخصص در وزارت جهاد کشاورزی، این وضعیت بهبود یافت و توانستیم در تولید بسیاری از محصولات ازجمله گندم در کشور خودکفا باشیم‌. وی با اشاره به واردات هفت‌میلیون تن گندم در سال‌های قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم گفت: در چند سال گذشته در تولید گندم در کشور خودکفا شدیم و اهمیت این مسأله با توجه به تحریم‌ها در کشور بیش از پیش مشخص است و اگر امروز دور کشور دیواری از تحریم‌ها باشد در تأمین کالاهای استراتژیک ازجمله گندم و نان مشکلی نداریم‌. نایب رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران با بیان این‌که دشمن به‌دنبال برهم زدن این شرایط و وابستگی ما به واردات است، گفت: در این شرایط نمایندگان باید با درایت رفتار کرده و در تصمیم‌گیری‌های خود تجدیدنظر کنند‌. ایمانی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان این‌که نمی‌توان منکر مشکلات در کشور شد و وزارت جهاد کشاورزی نیز از این مسأله مستثنی نیست، اظهار کرد: یکی از محورهای استیضاح، نارضایتی از قیمت تضمینی محصولات کشاورزی بوده و این درحالی است که نمایندگان به این مسأله استحضار دارند که وزیر جهاد کشاورزی تنها مسئول اعلام قیمت‌های پیشنهادی است و این‌که منابع برای افزایش قیمت کافی یا ناکافی باشد، ملاحظاتی است که از سوی بقیه دستگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود‌. این کارشناس حوزه کشاورزی اظهار کرد: جهاد کشاورزی وزارتخانه‌ای متأثر از سایر وزارتخانه‌ها ازجمله وزارت نیرو در بحث تأمین منابع آب، سازمان برنامه و بودجه در تأمین منابع و وزارت صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی است‌. وی با بیان این‌که حجتی در دو دوره، تصدی وزارت جهاد کشاورزی را برعهده داشت و در هر دوره هم موفق عمل کرد، تصریح کرد: با توجه به تحریم دشمنان نمایندگان باید جسورانه در این موضوع ورود پیدا کنند تا خودکفایی تحت‌تأثیر قرار نگیرد‌. رئیس سابق بنیاد ملی گندم‌کاران با اشاره به تقدیم بودجه ۹۸ به مجلس و ضرورت حضور بیش‌تر وزیر در جلسات کمیسیون‌های مجلس گفت: نبود وزیر در این شرایط خسرانی برای کشاورزی کشور خواهد بود‌. ایمانی شرایط فعلی وزارتخانه را آرام اعلام کرد و گفت: مشکلات کشور قائم به فرد نیست که با تغییر افراد تأثیر شگرفی ایجاد شود‌. درحال‌حاضر برنامه‌های حجتی در زمینه کشاورزی برنامه‌های خوبی است که دنبال می‌شود‌. خودکفایی در گندم و شکر همچنین نزدیک شدن به خودکفایی در دانه‌های روغنی و برنج، بهبود چهارمیلیارد دلاری تراز تجاری بخش کشاورزی و افزایش ضریب امنیت غذایی ازجمله اقدامات موثر حجتی در این وزارتخانه بوده است‌.

عملکرد حجتی در تأمین نهاده‌های تولید مثبت است

یونس ژائله، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به‌ این‌که وزارت جهاد کشاورزی در طول دوره مدیریتش عملکرد قابل‌توجهی داشته است، افزود: حجتی در بخش‌های تولیدی و زراعی به‌خوبی عمل کرده است‌. وی تأکید کرد: نمونه این عملکرد را می‌توان در تولید گندم برشمرد‌. ژائله، بهبود وضعیت تولید شکر را نیز از دیگر دستاوردهای وزیرکشاورزان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با اقداماتی که حجتی در طول مدت فعالیتش انجام داد امروز از نظر تولید کالایی، چون شکر نیز مشکلی نداریم‌. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، درباره تأمین ذخایر راهبردی در شرایط تحریم نیز بیان کرد: آمار دقیقی در این‌باره ندارم؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت وضعیت خوبی در تأمین ذخایر راهبردی داریم‌. وی تأمین نهاده‌های تولید را از دیگر اقدامات مثبت وزیر جهاد کشاورزی دانست و توضیح داد: حجتی در بخش بازرگانی و در تأمین نهاده‌ها نیز موفق عمل کرده‌ است‌. ژائله همچنین با اشاره به دیگر اقدامات وزیر جهاد کشاورز گفت: کارنامه کاری حجتی نشان می‌دهد که وی در تأمین علوفه دامی نیز عملکرد خوبی داشته است، به‌گونه‌ای که امروز در تأمین علوفه با مشکلی روبه‌رو نیستیم‌. او با همه این توضیحات نمره قابل قبولی به عملکرد وزیر کشاورزی داد و درباره برخی انتقادهای مطرح شده، گفت: در مجموع حجتی اقدامات قابل توجهی در بخش کشاورزی انجام داد؛ اما بحث اصلی به مدیریت بعد از تولید برمی‌گردد؛ به‌‌عنوان مثال وقتی تخم‌مرغ کیلویی هفت‌هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود؛ اما در بازار 10 هزار تومان به فروش می‌رسد، باید نظارت و کنترل‌ها تشدید یابد؛ چراکه در این صورت قیمت محصولات و کالاهایی چون مرغ، تخم‌مرغ و شیر که مردم مستقیماً با آن سروکار دارند متعادل می‌شود و نتیجه خوبی می‌توان از آن گرفت‌.

وزیر جهاد کشاورزی تنها نمی‌تواند عاملی برای مشکلات فعلی کشاورزی باشد

رحمت مومنی، کارشناس حوزه کشاورزی، با اشاره به اقدامات حجتی در زمینه مدرن‌سازی بخش کشاورزی گفت: اگرچه با شرایط ایده‌آل فاصله داریم؛ اما اقدامات مؤثری در این‌خصوص انجام شده است‌. وی با بیان این‌که وزیر جهاد کشاورزی تنها نمی‌تواند عاملی برای مشکلات فعلی بخش کشاورزی باشد، گفت: به‌عنوان مثال درخصوص قیمت خرید تضمینی گندم انتقاداتی به وزیر وارد شده است و این درحالی است که دولت با کمبود منابع رو‌به‌روست و اساساً امکان افزایش قیمت گندم در این شرایط، بازپرداخت آن در سال آینده را با اما و اگر روبه‌رو می‌کند‌. وی با بیان این‌که اعلام شده که برای تأمین هزینه خرید تضمینی گندم برای سال آینده دولت قرار است اقدام به انتشار اوراق کند، گفت: انتشار اوراق به‌صورت معمول برای انجام پروژه‌های عمرانی صورت می‌گیرد و در این راستا باید انتظارات را از دولت منطقی کنیم.

حجتی تلاش بسیاری برای توسعه کشاورزی کرده است

احمد صادقیان، عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، نیز ضمن ابراز مخالفت با این استیضاح گفت: حجتی تلاش زیادی برای توسعه بخش کشاورزی کشور انجام داده‌ که نمی‌توان آن را نادیده گرفت‌. وی با بیان این‌که توسعه کشاورزی در کشور نیاز به اصلاحاتی در نحوه نگرش ما به حوزه کشاورزی دارد، گفت: این مهم با برکناری یک وزیر صورت نمی‌گیرد و نیازمند اجماع عمومی و اهتمام جدی مسئولان برای اصلاحات زیرساختی در این بخش است که نمایندگان باید آن را مدنظر قرار دهند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 9 دی 97، شماره: 59791


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین