پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۴۸۶۵
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
مجموعه بودجه نظامی کشورهای جهان در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) با ۶/ ۲ درصد افزایش به یک تریلیون و ۸۰۰ میلیارد دلار رسید. براساس جدیدترین بررسی‌های موسسه بین‌المللی صلح استکهلم، ارتش‌های جهان در سال گذشته میلادی، بیش از ۸/ ۱ تریلیون دلار برای تجهیزات جنگی خرج کرده‌اند. هزینه‌ای که به بالاترین سطح خود پس از سال ۱۹۸۸ یا دوران جنگ سرد تاکنون می‌رسد. هزینه کنونی برای ابزارآلات جنگی و مهمات، ۷۶ درصد بیش از دوران جنگ سرد برآورد شده است. در صدر مسابقه تسلیحاتی فعلی رقابت بین آمریکا و چین برای برتری در آسیا بسیار تنگاتنگ است.

شعارسال: مجموعه بودجه نظامی کشورهای جهان در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) با ۶/ ۲ درصد افزایش به یک تریلیون و ۸۰۰ میلیارد دلار رسید. براساس جدیدترین بررسی‌های موسسه بین‌المللی صلح استکهلم، ارتش‌های جهان در سال گذشته میلادی، بیش از ۸/ ۱ تریلیون دلار برای تجهیزات جنگی خرج کرده‌اند. هزینه‌ای که به بالاترین سطح خود پس از سال ۱۹۸۸ یا دوران جنگ سرد تاکنون می‌رسد. هزینه کنونی برای ابزارآلات جنگی و مهمات، ۷۶ درصد بیش از دوران جنگ سرد برآورد شده است. در صدر مسابقه تسلیحاتی فعلی رقابت بین آمریکا و چین برای برتری در آسیا بسیار تنگاتنگ است.

آمریکا پس از ۷ سال بودجه نظامی عظیم‌ خود را افزایش و به دوران «سیاست‌های سخت‌گیرانه و تحمیلی» کنگره پایان داده است. این روند افزایشی بازتاب تقلای دولت ترامپ در راستای «رقابت قدرت‌های بزرگ» با کشورهایی مانند روسیه و چین است. چنین رقابتی به تسلیحات لوکس و گران‌قیمت‌تر نیاز دارد. اکونومیست ادامه داد: «بخش عمده نظامی آمریکا هیچ همانندی ندارد. در سال ۲۰۱۷، بودجه نظامی این کشور با مبلغ ۶۴۹ میلیارد دلار، با مجموع هزینه‌های ۸ کشور بعدی آن فهرست برابری می‌کرد.» با این وجود اشتهای پنتاگون اشباع نشد. آنها بودجه خود را در سال‌جاری میلادی به ۷۱۶ میلیارد دلار رسانده‌اند. وزارت دفاع این کشور امیدوار است بودجه‌ ۷۵۰ میلیارد دلاری را برای سال ۲۰۲۰ داشته باشد. حدود ۱۰ میلیارد دلار از این بودجه به عملیات‌های سایبری و ۱۴ میلیارد دلار (با افزایش ۱۵ درصدی) به فضاهای نظامی تعلق خواهد گرفت. بیشترین بودجه درخواستی سال‌جاری پس از ۲۰ سال وارد صنعت کشتی‌سازی این کشور خواهد شد. چین از لحاظ کمیت در جایی بسیار عقب‌تر ایستاده و هزینه کرد نظامی‌اش دو پنجم آمریکاست. هر چند آمارهای چین همواره به دلیل پرده‌پوشی مقامات این کشور مبهم‌اند. هزینه‌های نظامی چین در طول سال‌های گذشته بیش از ۱۰ درصد رشد نکرده و بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ میانگین روند خود را حفظ کرده است. با این وجود در ۲۵ سال گذشته، تعادل قدرت در آسیا را تغییر داده است.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازسایت خبری روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار: 11اردیبهشت 1398 ، کدخبر:3520650 ،www.donya-e-eqtesad.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین