site traffic analytics نگاهی به اظهارات سلطانی‌فر درباره اداره فدراسیون‌ها با سرپرست | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۸۵۳۰
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
وزیر ورزش و جوانان در حالی بارها در مذمت اداره‌شدن فدراسیون‌ها با سرپرست صحبت کرده که در این مدت چندین فدراسیون با سرپرست اداره شده‌اند و همچنان هم این موضوع ادامه دارد.
شعارسال: مسعود سلطانی‌فر در مدت زمانی که به‌عنوان وزیر ورزش و جوانان مشغول فعالیت است بارها درباره ایرادهای اداره شدن فدراسیون‌ها با سرپرست صحبت کرده اما ظاهراً رویه این وزارتخانه تغییر کرده است. این روزها حرف‌هایی زده می‌شود و اتفاقاتی رخ می‌دهد که 180 درجه متفاوت با آن چیزی است که وزیر ورزش پیش‌تر و به‌صورت قاطع درباره آن سخن می‌گفت.

روز گذشته (جمعه) محمدشروین اسبقیان مدیرکل امور مشترک فدراسیون‌های وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی رکورد به موضوعی اشاره کرد که هرچند کوتاه بود، اما از اهمیت بسیاری برخوردار است. وی در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «براساس یک تصمیم مدیریتی قرار بر آن شده که پس از دوره چهارساله، یک سرپرست بی‌طرف منصوب شود و هیچ نامزدی در انتخابات ذی‌نفع نباشد، در واقع قرار شده که فدراسیون‌ها با سرپرستِ بی‌طرف اداره شوند».

موضوع انتصاب سرپرست در فدراسیون‌ها در دو بخش مطرح است؛ اول مربوط به فدراسیون‌هایی می‌شود که دوره چهارساله رئیس به پایان می‌رسد. بخش دوم نیز مربوط به فدراسیون‌هایی می‌شود که رؤسای آنها به‌دلیل بازنشستگی مجبور به کناره‌گیری شدند. در بخش دوم انتصاب سرپرست بالاجبار باید انجام شود و چاره‌ای هم نیست، اگرچه می‌توان با یک برنامه‌ریزی مناسب مدت زمان اداره شدن فدراسیون سرپرست را به حداقل رساند، اما در بخش اول وزیر ورزش و معاونش مخالف رویه‌ای هستند که اکنون وجود دارد. حداقل اظهارنظرهای سلطانی‌فر و داورزنی در گذشته چنین چیزی را نشان می‌دهد.

سلطانی‌فر برای نخستین بار درباره اداره شدن فدراسیون‌ها با سرپرست در 14 آذر 1395 و در پایان مجمع انتخاباتی فدراسیون ناشنوایان گفت: «در حال حاضر چند فدراسیون ما با سرپرست اداره می‌شوند که می‌خواهیم تا پایان سال تمامی انتخابات آنها را برگزار کنیم که دیگر فدراسیونی بدون رئیس نباشد».

وی در روز 6 دی ماه 1395 در پایان مجمع انتخاباتی فدراسیون دوچرخه‌سواری عنوان کرد: «از همان دوره‌ای که وارد وزارت ورزش شدم گفتم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن تکلیف فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند را مشخص می‌کنیم».

وزیر ورزش و جوانان روز 7 دی 1395 در مجمع انتخاباتی فدراسیون والیبال اظهار داشت: «هنر ما استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور است که تا حدود زیادی در آن موفق بوده‌ایم. ساماندهی امور فدراسیون ها و عدم اداره آنها با سرپرست از دیگر وعده‌های ما بود که در طول این مدت و به‌ویژه در یک ماه گذشته انتخابات 10 فدراسیون را برگزار کردیم و به‌زودی چند فدراسیون دیگر هم تعیین تکلیف می‌شود که این یکی از بزرگترین افتخارات ماست».

سلطانی‌فر 28 دی ماه 1395 پس از برگزاری انتخابات فدراسیون کاراته باز هم با اشاره به موضوع سرپرستی در فدراسیون‌ها گفته بود: «خودمان هم بهتر می‌دانیم اداره فدراسیون با سرپرست تا اداره آن با رئیس تفاوت زیادی دارد».

وی یک روز بعد در روز 29 دی 1395 در جمع رؤسای فدراسیون‌های ورزشی، تعیین سرپرست تا برگزاری انتخابات مجدد رؤسای فدراسیون‌ها را امری هزینه‌زا و مشکل‌آفرین برای ورزش و مدیریت فدراسیون‌های ورزشی دانست و گفت: «در اساسنامه هم چنین چیزی نداریم و بهتر است با رعایت قانون و پیش‌بینی زمان‌بندی اتمام دوره ریاست قبلی‌ ثبت‌نام‌ها صورت گیرد و بعد از تأیید نامزدها و تا زمان برگزاری انتخابات جدید، رئیس فدراسیون همچنان عهده‌دار مدیریت امور فدراسیون باشد. تصور من این است در همان روزی که رئیس فدراسیون قبلی زمان مدیریتش به پایان می‌رسد انتخابات جدید برگزار شود».

سلطانی‌فر همچنین در نیمه بهمن ماه 1395 گفت: «چیزی که برای من خیلی عجیب است و به‌نظرم آفت فدراسیون‌ها و ورزش است، سرپرستی اداره شدن فدراسیون‌هاست. سرپرستی اداره شدن را از هر زاویه نگاه کنیم، قابل نقد است. فردی که سرپرست است، چون می‌داند موقتی است، اصلاً نمی‌تواند برنامه‌ریزی بلندمدتی داشته باشد؛ در نتیجه دنبال تأمین منابع مالی نمی‌رود، ضمن اینکه ممکن است یک‌سری ولخرجی‌ها داشته باشد. با تعیین سرپرست، حتی به‌مدت سه ماه، به روال جاری فدراسیون‌ها لطمه می‌‌زنیم».

وزیر ورزش در روز 3 بهمن 1396 و در مراسم تجلیل از باشگاه‌های سراسر کشور درخصوص شرایط فدراسیون تیراندازی با کمان گفت: «ظرف چند روز آینده سرپرست این فدراسیون را مشخص می‌کنیم تا انتخابات آن نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن برگزار شود. وزارت ورزش این افتخار را دارد که توانسته شرایطی را فراهم کند که پس از چند دهه، فدراسیون‌ها با مدیران قطعی اداره شوند».

یکی از آخرین اظهارنظرهای وزیر ورزش نیز به روز 14 اسفند 1396 و در دومین روز گردهمایی مدیران کل ‏ورزش و جوانان استان‌ها بازمی‌گردد که گفت: «در حال حاضر تنها یک فدراسیون به‌دلایلی کاملاً مشخص با سرپرستی ‏اداره می‌شود. نابسامانی، گرفتاری، بدهکاری و بی‌برنامگی از جمله معایب مدیریت سرپرستی بود.».

این‌گونه اظهارنظرها البته فقط مختص سلطانی‌فر نبود. محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش هم در روز 27 دی ماه 1396 در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان عنوان کرده بود: «سعی می‌کنیم مجمع انتخاباتی هر فدراسیون را قبل از اتمام دوره چهارساله برگزار کنیم تا هیچ فدراسیونی نباشد که با سرپرست اداره شود».

این صحبت‌ها حاکی از عزم راسخ وزارت ورزش برای پایان اداره فدراسیون‌ها با سرپرستی است؛ عزمی که البته در حد حرف باقی ماند و حالا هم اسبقیان به‌صورت واضح، عکس آن را اعلام می‌کند. به‌گفته اسبقیان قرار بر آن شده که پس از دوره چهارساله، یک سرپرستِ بی‌طرف منصوب شود و این به‌معنای رسمیت بخشیدن به حضور سرپرستان در فدراسیون‌ها است.

سلطانی‌فر از نابسامانی، گرفتاری، بدهکاری و بی‌برنامگی به‌عنوان آفت مدیریت سرپرستی یاد کرده، اما هم‌اکنون برخی از فدراسیون‌ها با سرپرست اداره می‌شوند و در گذشته هم اداره می‌شدند. اکنون دو فدراسیون مدال‌آور ایران در بازی‌های المپیک یعنی کشتی و وزنه‌برداری به همین شکل اداره می‌شوند. باید از والیبال هم نام برد که این روزها سفر سرپرست آن یعنی افشین داوری به آمریکا انتقادهای زیادی را به‌دنبال داشته است.

وزیر ورزش بارها در مذمت اداره فدراسیون‌ها با سرپرست صحبت کرده، و حال چه اتفاقی افتاده که حرف نفر اول ورزش ایران به مرحله عمل نرسیده است؟ چرا همچنان فدراسیون‌های ورزشی با سرپرست اداره می‌شوند؟ اگر نابسامانی، گرفتاری، بدهکاری و بی‌برنامگی آفت اداره شدن فدراسیون‌ها با سرپرست است پس چرا نفر اول ورزش ایران جلوی این کار را نمی‌گیرد و حداقل روی حرف خودش نمی‌ایستد؟

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 15 تیر 1398 ، کدخبر: 2047139 ، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین