پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۵۶۷
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴
محمدحسن طالبیان گفت: بیابان لوت به عنوان اولین میراث طبیعی ایران با تلاش تیم مذاکره‌کننده ایرانی در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

شعار سال: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: پرونده بیابان لوت که با همکاری و هماهنگی بینِ دستگاه‌هایی مانند سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت محیط زیست، موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران و سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان دستگاه متولی آماده شده بود، با تایید اکثریت اعضای حاضر در اجلاس به ثبت جهانی رسید.

وی با اشاره به اینکه با وجود چشم‌اندازهای ویژه طبیعی در کشور، هیچیک از آثار طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی ثبت نشده بود گفت: با اهتمام سازمان میراث فرهنگی در سال‌های اخیر در زمینه تهیه پرونده آثار طبیعی ایران و ارایه آن به یونسکو بیابان لوت نخستین اثر ثبت‌شده کشورمان در حوزه میراث طبیعی است.

وی با اشاره به اینکه تیم مذاکره‌کننده‌ ایرانی در مدت حضور در اجلاس همه‌ تلاش خود را برای مذاکره و پاسخگویی به سوالات اعضای کشورهای عضو کمیته میراث جهانی و اتحادیه «IUCN» (اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت) به کار برده است، افزود: بیابان لوت در جنوب ایران با مساحتی بالغ بر 40 هزار کیلومتر مربع (شامل عرصه و حریم) واقع در بین بخشی‌هایی از استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از جمله مناطق فراگرم و خشک جهان است که حاصل تحولات تاریخ جغرافیا در دوران‌های مختلف زمین‌شناسی است.

طالبیان بیابان لوت و سامانه محیطی آن را دارای ارزش‌های بالفعل و بالقوه فراوان با شاخص‌ترین عوارض محیط طبیعی بیابان‌های دنیا نظیر ناحیه کلوت‌ها با داشتن مرتفع‌ترین یاردانگ‌های دنیا، گرم‌ترین نقطه سطح کره زمین، بلندترین تپه‌های ماسه‌ای و نبکاهای جهان، خندق‌های عظیم فرسایشی، شبکه های هیدرولوژیک، چاله‌های زمین ساختی، پدیده‌های کم‌نظیر نمکی و دشت‌های وسیع ریگی (هامادا)، روستاهای تاریخی و استقرارگاه های انسانی در حاشیه آن با 6000 ساکن برشمرد و گفت: این ویژگی‌ها نمایشگاه متنوع و ارزنده‌ای از پدیده‌های بوم سازگان خشک جهان را ارائه کرده است که می‌تواند مورد مطالعه دانشمندان، پژوهشگران و زمین‌شناسان قرار بگیرد.

«مهران مقصودی»، مسئول تهیه پرونده بیابان لوت نیز قرار گرفتن قطب حرارتی زمین در این بیابان را از دیگر ارزش‌های ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی بیان کرد و قرار گرفتن بسیاری از محوطه‌های پیش از تاریخ و تاریخی در عرصه و حریم اثر، وجود محوطه‌ها و گورستان‌های دوره مس سنگی و دژهای تاریخی به همراه قنات‌های زیبا و دیدنی منطقه را از دیگر ویژگی‌های این بیابان برشمرد.

وی افزود: با توجه به گستره بیابان لوت، پژوهش‌های گسترده موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران در سال های 1347 تا 1354 با همکاری موسسه CNRS و دانشگاه سوربن را گستره مناسبی برای آماده‌سازی پرونده بیابان لوت ذکر کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، پرونده بیابان لوت بر اساس دو معیار از معیار های چهارگانه میراث طبیعی شامل پدیده‌های طبیعی ویژه که مناطقی با زیبایی‌های طبیعی استثنایی و اهمیت زیبایی‌شناسانه را در برمی‌گیرد و نمونه‌های برجسته از مراحل عمده تاریخ زمین، فرآیند زمین شناختی مداوم در تکامل عوارض و یا عوارض فیزیوگرافیک و ژئومورفیک به یونسکو ارایه شد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران«ایسنا»، تاریخ انتشار 27 تیر 95 ، کد مطلب: 95040115888: www.isna.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین