پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۸۱۸۷
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
شهردار تهران طی پاسخ مکتوب به پلیس راهور تهران درباره نسخه کنونی طرح ترافیک تهران که در حال اجراست، به این ابهام پاسخ داده که مدیر ارشد ترافیک تهران کدام نهاد است؛ شهرداری تهران یا پلیس راهور؟

شعار سال: از ابتدای تیرماه طرح زوج و فرد حذف و محدوده زوج و فرد به‌عنوان حلقه دوم «طرح ترافیک جدید پایتخت» مشمول پرداخت عوارض معادل نصف عوارض طرح ترافیک برای کسانی که در هر فصل بیش از ۲۰ روز با خودروی شخصی در این محدوده تردد می‌کنند، شد. اجرای این طرح جدید به بگو‌مگوهایی میان پلیس و مدیریت شهری منجر شد که طی آن این سوال و ابهام برای شهروندان ایجاد شد که بالاخره مدیر ارشد ترافیک تهران پلیس راهور است یا شهرداری و نظر کدام‌یک بر دیگری ارجح است؟ از طرفی از محتوای اظهارنظرهای اخیر مدیران ارشد پلیس راهور این طور برمی‌آید که آنها طرح جایگزین زوج و فرد را قبول ندارند و آن را کاهنده ترافیک و آلودگی هوا در مرکز شهر نمی‌دانند و موافق اجرای آن نیستند و بعضا حتی هدف از اجرای این طرح را صرفا درآمدزایی عنوان می‌کنند. اما پیروز حناچی، شهردار تهران در پاسخ مکتوب اخیر خود به این اظهارنظرها تاکید کرده که رویکرد اصلی شهرداری در دوره کنونی، ایجاد کمترین عارضه ممکن برای شهر و کنترل عوارضی است که طی سال‌های گذشته و در نتیجه سیاست‌های غیرعلمی پدید آمده است و نسخه دوم طرح ترافیک نیز با این رویکرد تدوین شده است. وی همچنین در این پاسخ به متن تبصره یک الحاقی به بند ۱۲ماده چهار قانون تشکیل نیروی انتظامی، مصوب سال ۱۳۶۹ اشاره کرده که طی آن، کلیه امور راهنمایی و رانندگی در داخل شهر باید برابر با سیاست‌ها و برنامه‌های شهرداری تهران به اجرا درآید. با این استناد قانونی که حناچی به آن اشاره کرده، تکلیف طرح جدید ترافیک نیز به نوعی مشخص شده و پلیس راهور باید با مدیریت شهری هماهنگ عمل کند. حناچی یادآوری کرده که سیاست قطعی و برنامه لازم‌الاجرای شهرداری تهران در حوزه ترافیک، «کاهش کمیت استفاده از خودروی شخصی» به منزله به‌رسمیت شناختن حق تمام شهروندان پایتخت بر شهر است.

در این پاسخ مکتوب همچنین حناچی نسبت به القای این حس به شهروندان که پلیس راهور تمایل به اخذ جریمه بیشتر از شهروندان دارد، هشدار داده و تاکید کرده است که مدیریت شهری به دنبال رویکرد اصلاح رفتار و جایگزین کردن آن با رویکردهای تنبیهی است. وی تاکید کرده: «القای این حس به شهروندان که پلیس راهور تمایل به اخذ جریمه بیشتر دارد، مخالف مصلحت شهر و پدیده‌ای ناسالم است. تردیدی نیست که نیت واقعی همکاران ما در راهنمایی و رانندگی جز بهبود رفتار ترافیکی شهروندان نیست و این کار نیز جز با پرداخت عوارض قانونی تردد میسر نمی‌شود، چرا که به تجربه دیده‌ایم بلند شدن تومار برگه‌های خلافی، هیچ خیر و برکتی برای شهر نداشته و رفتار ترافیکی شهروندان را نیز تغییر نداده است».

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 مرداد 98، شماره: 3561290


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین