پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۳۹۳۲۷
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
چه کسی باور می کند دستگاه اطلاعاتی فرانسه حاضر شود اعتبار و برند خود را در میان نهادهای اطلاعاتی اروپایی و آمریکایی، با تقدیم دو دستی این مهره متوهم به ایران - آنهم به سپاه پاسداران- مخدوش کند!؟
شعارسال: تک و پاتک های اطلاعاتی از جمله مرموزترین و شاید پیچیده ترین فضاهایی باشند که می توان در دنیای امروز تصور و اجرا کرد و در میان غول‌های اطلاعاتی و امنیتی دنیا همواره در حال تست و تلاش است. البته در قرن بیست و بیست و یکم شاهد افزایش سطح استفاده از این تکنیک های خاص هستیم.

در حالی که روش های مختلفی برای شناسایی، جذب یا به دام انداختن جاسوس و هدف های مورد نظر از طرف سرویس های اطلاعاتی مختلف استفاده می شود، اما غلبه بر حریف نیازمند معماری پیچیده، چند لایه و بعضا چندین و چند ساله است و به نتیجه رسیدن این طراحی‌ها، صبر استراتژیک و خاصی می‌طلبد. البته هدف‌های مورد نظر به غیر از جاسوسان می‌تواند به رهبران گروه‌های مخالف، قاچاقچیان و خلافکاران بزرگ، جنایتکاران جنگی و مواردی از این دست مربوط باشد که در این عملیات‌ها از روش‌های مختلفی مثل تطمیع طرف مقابل یا اطرافیانش با پول، استفاده از جاذبه های جنسی، رصد دائمی و دستگیری شخص در هنگام مرتکب شدن جرم، استفاده از اطلاعات سوخته برای جلب توجه و امثال اینها بهره گرفته می شود؛ هرچند که در کشورمان به دلایل اعتقادی، قانونی و شرعی، بخشی از این موارد جزء خطوط قرمز محسوب شده و از دایره امکانات حذف می شود.

دستگیری نیما زم سرشبکه ضدانقلاب آمدنیوز در روزهای اخیر بار دیگر موضوع امکان غلبه بر سرویس‌های اطلاعاتی مهم در دنیا بخصوص سازمان‌های اروپایی و آمریکایی را برای افکار عمومی و رسانه‌ها زنده کرد. به همین خاطر در ادامه این گزارش به مشهورترین موارد از این نوع عملیات های شناسایی و دستگیری در دهه های گذشته اشاره خواهیم کرد تا این عملیات موفق سازمان اطلاعات سپاه هم در میان این اتفاقات مهم قرار بگیرد ...

میت، آفریقا و مهره‌ای به نام اوجالان

درگیری ترکیه با کردها در داخل این کشور و عراق یک ماجرای قدیمی است که البته در سالهای اخیر به داخل خاک سوریه نیز کشیده شده است. کشور ترکیه گروه کردی PKK را یک گروه تروریستی می داند و در سالهای اخیر هزینه های سنگین مادی و انسانی را برای مبارزه با آن متحمل شده است.

به همین خاطر عبدالله اوجالان رهبر سازمان مورد نظر از جمله مهم ترین افرادی بود که سالهای طولانی را برای مبارزه با دولت آنکارا صرف کرده اما در سال 1999 میلادی فشارها به اوجالان و کشورهای میزبانش شدت گرفته و او مدام در حال تغییر مکان بود. وی مدتی در روسیه، ایتالیا و یونان به سر برد و در نهایت نیز سر از قاره آفریقا و کشور کنیا در آورد. در تمام این مدت البته سازمان اطلاعات ترکیه ملقب به میت و اداره اطلاعات ارتش این کشور در تعقیبش بودند.

اوجالان در جریان حضور در این کشور آفریقایی در سفارت یونان حاضر بود چرا که این کشور مدتهای طولانی است با ترکیه در ماجرای جزیره قبرس اختلافات بسیار شدیدی دارد. در روز 15 فوریه سال 1999 میلادی وی با ماشین سفارت یونان و چند مقام کنیایی در حال عزیمت به فرودگاه بود تا به کشور آفریقایی دیگر برود که در میانه راه توسط عوامل ترکیه ربوده شده و به این کشور منتقل شد. در آن زمان جار و جنجال های فراوانی درباره دستگیری و البته عوامل کمک کننده به ترکیه در این عملیات ایجاد شد. بسیاری، سازمان سیا آمریکا و موساد اسراییل را به عنوان همکاران ترکیه در این تله آفریقایی اعلام کردند. هر چه بود، این تله اطلاعاتی، مدتها در دنیا مشهور بود.

اوجالان در ترکیه محاکمه و به جرم های مختلف از جمله جنگ مسلحانه و کشتار به اعدام محکوم شد اما این حکم در اثر فشارهای بین المللی به حبس ابد تقلیل پیدا کرده و وی هم اکنون نیز همچنان در زندان است.

موساد در تعقیب مردی که اسرار هویدا کرد

برنامه اتمی رژیم صهیونیستی را شاید بتوان یکی از حساس ترین و مرموزترین پروژه ها در تاریخ اسراییل قلمداد کرد. سالهای سال در بین سرویس های امنیتی جهان و دولت های آنها این حرف مطرح بود که این رژیم، مسلح به تسلیحات هسته ای است ولی حداقل برای عام مردم دنیا این برنامه در تاریکی بود. اما در 5 اکتبر 1983 میلادی همه چیز عوض شد.

نشریه انگلیسی ساندی تایمز تصاویری از داخل تاسیسات دیمونا منتشر کرد و به جهان گفت که اسراییل به سلاح اتمی مجهز است. این مسئله طوفانی از انتقادات و واکنش ها را بر سر اسراییلی‌ها آوار کرد و سرویس اطلاعاتی صهیونیست‌ها یعنی موساد به دنبال عامل این نشت اطلاعات رفت. بعد از مدتی جستجو مشخص شد که عامل نشت اطلاعات به این نشریه انگلیسی مردی به نام مردخای وانونو بود.

مردخای وانونو یک یهودی مراکشی‌ تبار بود که در سال ۱۹۵۴ در مراکش متولد شد و در سال ۱۹۶۳ همراه با خانواده خود به فلسطین اشغالی مهاجرت کرد. در سال ۱۹۷۱ به ارتش اسرائیل پیوست، از دانشگاه بن گوریون فارغ ‌التحصیل شد و سپس به استخدام در نیروگاه دیمونا درآمد. وی پس از خروج از اسرائیل، در سال ۱۹۸۵ به یک گروه مسیحی مخالف جنگ ‌افزارهای هسته ای در استرالیا پیوست و هم ‌زمان تغییر دین داد و به مسیحیت گروید. وی در سالهای کار در مرکز دیمونا با استفاده از دسترسی های خود تصاویری را از درون این مرکز تهیه کرده و در نهایت در اختیار نشریه انگلیسی قرار داد.

موساد در تعقیب و به دام انداختن وی از روشی قدیمی بهره برده و یک مامور زن به نام عملیاتی سیندی را در مسیر وی قرار داد. مردخای در جریان سفری به ایتالیا با سیندی رو به رو شد. وی به دلیل تنهایی و ظاهرا به دلیل برخی مشکلات عاطفی به سرعت جذب این زن که خود را یک توریست آمریکایی جا زده بود شد. این زن وی را در زمانی مناسب بیهوش کرده و نیروهای موساد ترتیب انتقال وی به اسراییل را دادند. وی در دادگاهی به جرم افشای اسناد هسته ای به 18 سال زندان محکوم شد.

سیا و اف بی آی در تعقیب خائن بزرگ

در دهه 1980 میلادی سازمان سیا با یک مشکل بزرگ رو به رو شد. جاسوسان این سازمان در داخل شوروی سابق یکی بعد از دیگری در رده های بسیار بالا دستگیر و اکثرا اعدام می شدند. سازمان سیا متوجه شد که یک خائن در سطوح بالا وجود دارد و در این مسیر از کمک اف بی آی نیز بهره گرفت. تلاش ها برای یافتن نفوذی در سیا بی نتیجه ادامه داشت تا زمانی که شوروی از هم فروپاشید ولی همچنان هویت خائن بزرگ مشخص نشد.

الدریخ آمس مردی بود که ضد اطلاعات سیا به دنبال او می گشت. اما این مرد که بود و چطور به دام کا گ ب افتاد؟ وی یکی از مامورین سیا بود که در دهه 1980 میلادی مامور شده بود تا ماموران اطلاعاتی شوروی در اروپا را شناسایی کند. وی مدتی را ترکیه و دفاتر اروپایی سیا گذراند اما به دلیل مشکلات مالی به دام متقابل سرویس اطلاعاتی شوروی افتاد. در سالهای دهه 1980 و مدتی در دهه 1990 میلادی برای شوروی و فدراسیون روسیه به جاسوسی مشغول بوده و اطلاعات مربوط به جاسوس های سیا در داخل این کشور را لو داده بود.

چند تن از جاسوسان بسیار بلند پایه آمریکا در شوروی مثل ژنرال دیمیتری پولیاکوف به عنوان بلند پایه ترین عضو سازمان اطلاعات شوروی GRU که به استخدام آمریکایی ها درآمده بود از جمله افرادی بودند که توسط آمس لو رفتند.

اما لو رفتن وی نیز به نوعی به مسائل مالی مرتبط است. درآمد سالانه وی به عنوان یک عضو سیا حدود 60 هزار دلار بود و با این حال همکاران او مشاهده کردند که وی اتومبیل گران قیمت از مدل جگوار، لباس های شیک و خانه ای بزرگ را خریداری کرده که هیچ کدام از نیروهای هم رده او توان تهیه آن ها را ندارند. همین مسئله واحد ضد جاسوسی سیا را به وی مشکوک کرد و تعقیب و مراقبت آمس آغاز شد.

تیم های مشترک اف بی آی و سیا وی را تحت نظارت قرار داد و وقتی در اوایل سال 1994 وی به همراه همسرش می خواستند برای شرکت در اجلاسی به مسکو سفر کنند، اف بی آی آنها را در یک تله پیش بینی شده بازداشت کرد. وی در جریان بازجویی ها به کار برای شوروی سابق و روسیه اعتراف کرد. ده ها و بلکه صد ها مامور اطلاعاتی غربی بر اساس اطلاعات او لو رفتند و البته روش های جاری سیا برای کسب خبر نیز توسط او به اطلاع روس‌ها رسید که آنها از این طریق اطلاعات غلط را در اختیار آمریکایی ها قرار دادند و در نهایت این اطلاعات حتی به دست روسای جمهور وقت آمریکا نیز رسیده بود. این جاسوس به حبس ابد بدون مرخصی و تخفیف محکوم شده و الان نیز در حال گذران دوران محکومیت خود است.

روسها در تعقیب جاسوس اژدری

یکی از سلاح های خاص شوروی سابق و روسیه، اژدر VA-111 یا اشکوال است که با استفاده از تولید اکسیژن از سر خود فضایی از هوا را به دور اژدر ایجاد کرده و این امکان را به آن می دهد که بتواند به سرعت های بالایی در زیر آب برسد. این اژدر و اطلاعات مربوط به آن تا چند سال مایه نگرانی و سوال برای بخش های اطلاعات نظامی در آمریکا بود.

ادمونت پوپ افسر سابق اطلاعاتی آمریکا بود که بعد از بازنشسته شدن در قالب یک تاجر به روسیه سفر کرده و آن طور که روسها مدعی شدند به دنبال رسیدن به اسرار اژدر VA-111 بود. پس از مدتها بررسی سرویس های اطلاعاتی روس، مدارک برای بازداشت رسمی وی آماده و این افسر اطلاعاتی برجسته آمریکا به همراه مدارکی مهم، در سال 2000 میلادی در روسیه بازداشت شده و دادگاه های این کشور وی را به جرم تلاش برای خارج کردن اسناد محرمانه نظامی از روسیه به 20 سال زندان محکوم کردند.

وی 253 روز بعد از بازداشت توسط ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه بخشیده شد. در آن زمان اعلام شد که پوپ به نوعی سرطان استخوان نادر دچار شده و این بخشش به دلایل انسان دوستانه از طرف پوتین صورت گرفته است اما بعدا مشخص شد عمق حرکت اطلاعاتی و تله طراحی شده برای وی به گونه ای بود که آمریکا مجبور به دادن باج فراوان به مسکو برای رهایی اش شد.

آمد و رفت نیما زم به صدا و سیما

روح‌الله زم معروف به نیما زم که گرداننده سایت و کانال تلگرامی ضد انقلاب آمدنیوز است، در جریان برخی اعتراضات معیشتی در شهرهای کشور در سال ۹۶ روی موج ماجرا سوار شد و علاوه بر آنکه روایت‌های مخدوش و نادرستی را از این اعتراضات منعکس می‌کرد، در اقدامی ضد انسانی و اقدام علیه امنیت ملی کشورمان، آموزش جنگ شهری و ساخت سلاح های دست ساز را گام به گام توضیح می داد. این موضوع به حدی جدی بود که کانال اول او از سوی مدیر کمپانی تلگرام به دلیل نقض قوانین مسدود شد.

بررسی های فنی دستگاههای اطلاعاتی کشورمان -که در گذشته رسما توسط صدا و سیما منتشر شد- نشان می داد او پس از این اتفاقات، توانسته توجه دستگاههای اطلاعاتی غربی که علاقمند به تداوم اغتشاش در کشورمان هستند را به سمت خود و توهماتش جلب کند. این موضوع به گونه ای بود که زم با اسکورت ویژه پلیس و دستگاه اطلاعاتی فرانسه (که فیلم آن منتشر شده) تردد می کرد و حفاظت ویژه ای برای او اعمال می شد.

حتی در مصاحبه های وی با رسانه های ضد انقلاب نیز، مشخص بود که او در پاریس اقامت دارد و طبیعتا دستگاه اطلاعاتی فرانسه حاضر نمی شود اعتبار و برند خود را در میان نهادهای اطلاعاتی اروپایی و آمریکایی، با تقدیم دو دستی این مهره متوهم به ایران - آنهم سپاه پاسداران- مخدوش کند.

البته هنگامی که روز دوشنبه، پاسداران انقلاب در بیانیه‌ای از دستگیری "روح الله زم" در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه توسط سازمان اطلاعات سپاه خبر دادند، گمانه زنی های فراوانی در این خصوص صورت گرفته اما هرچه که هست، چنین اقدام اطلاعاتی که با رصد فنی و اشراف اطلاعاتی و سایبری مداوم و چندین ماهه همراه بوده به گونه ای است که علاوه بر ضد انقلاب مستقر در ترکیه و فرانسه، ترس از تبدیل شدن به مصداقی دیگر از عملیات ویژه و تله اطلاعاتی برای سپاه، به جان همه معاندین و ضد انقلاب فعال و هتاک افتاده است.

در عین حال ممکن است بخشی از این عملیات سازمان اطلاعات سپاه که به اذعان دوست و دشمن نظام، بسیار حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی بوده، با شکار تروریست هایی چون عبدالمالک ریگی سرکرده گروهک تروریستی جندالشیطان که دستش به خون دهها نفر مردم مظلوم کشورمان آلوده بود، شباهت داشته باشد اما نمی توان از نقش شگردهای ابتکاری برای فریب سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و قرار دادن زم در تله اطلاعاتی و کشاندنش به داخل ایران چشم پوشی کرد؛ ابتکاراتی که تا سالها امکان و توان تکرار موفق برای سوژه های احتمالی را دارد.

طبیعتا سازمان اطلاعات به عنوان یکی از بازوهای رسمی و مهم سپاه، نقش مهمی در پاسداری از انقلاب داشته و دارد و تدابیر ماههای گذشته سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه در تقویت همه جانبه این نهاد نیز برگرفته از همین اشراف به اهمیت و کارنامه آن است که نتایج آن در آینده و در حوزه های مختلفی چون مبارزه با مفاسد اقتصادی و جنگ نرم بهتر مشخص خواهد شد.

مرتبطان با آمدنیوز در دام Honeypot

یکی از شاهکارهای این عملیات، عدم اطلاع نزدیک ترین افراد به نیما زم، از تحت نظر بودن یا هدایت وی به ایران تا زمان اعلام رسمی خبر توسط سازمان اطلاعات سپاه است. اگرچه بسیاری افراد پس از این اطلاعیه رسمی، شروع به بیان تحلیل های شخصی خود از محتوای چند هفته اخیر کانال آمدنیوز کردند اما طبیعی است که هیچ ذهنیتی درباره این عملیات مهم نداشتند.

اما به نظر می رسد از مدتی قبل، تمام فعالان و مرتبطین داخلی و خارجی آمدنیوز -همچون شخص گرداننده- در تله اطلاعاتی سپاه گیر افتاده اما بدون اطلاع از آن، به فعالیت روزمره خود مشغول بودند که نشان دهنده اجرای موفق و بی نظیر استراتژی Honeypot در این پرونده دارد.

به طور خلاصه و ساده، در استراتژی Honeypot یا ظرف عسل، برخی حفره های امنیتی، اطلاعاتی یا رسانه ای - خبری، به منظور اجرای اهدافی خاص، موقتا باز گذاشته می شوند. در حقیقت Honeypot را می‌توان به عنوان یک تله توصیف کرد که برای تشخیص هرگونه تلاش غیر مجاز و نادرست به منظور استفاده از سیستم‌ های اطلاعاتی و رسانه ای به کار گرفته می شود. هدف اصلی از این طراحی، تشخیص و یادگیری و سپس درمان آسیب های داخلی و بیرونی است و کسب اطلاعات و اشراف بیشتر برای بهبود ساختارها و نفرات.

در حقیقت به نظر می رسد در این مدت، افرادی که بنا به دلیل شخصی، ماموریت های سازمانی یا حقد و کینه های متنوع، در تلاش بودند با ارتباط گیری از این طریق و درج محتوای مخدوش و غلط، گروه ها، افراد و نهادهایی را در کشورمان مورد حمله قرار داده و در نتیجه، نظام جمهوری اسلامی را دچار آسیب و مشکل کنند، به خوبی شناسایی و سطح دسترسی و ارتباطات آنها بررسی شده است و آنها بدون آنکه متوجه باشند، در این ظرف عسل به ایفای نقش مشغول بودند که قطعا نوبت بررسی فعالیت های مخرب آنها در هر جایگاه و ارتباطی خواهد شد؛ ان‌شاء الله.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری مشرق نیوز ، تاریخ انتشار: 24 مهر 1398 ، کدخبر: 1001888 ، www.mashreghnews.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین