پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۷۱۳۵۳
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید ۲.۹ میلیون تن برنج در سال ۹۸، گفت: این تولید متاثر از افزایش سطح، پس از بارش‌های قابل توجه و سیل اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ در استان‌های گلستان و خوزستان رخ داد.

شعار سال: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیز کریمی با بیان این که محصول برنج در استان‌های گیلان و مازندران به علاوه ۱۷ استان دیگر سابقه کشت و کار دارد، اظهار کرد: میانگین سطح زیر کشت برنج کشور در سه سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ حدود ۶۰۵ هزار هکتار بوده که ۷۰ درصد آن در استان‌های گیلان و مازندران (حدود ۴۲۷ هزار هکتار) متمرکز است.

وی یادآور شد: میانگین تولید شلتوک در سه سال یاد شده، ۳ میلیون و ۷۷ هزار تن و میزان تولید برنج سفید ۲ میلیون تن بوده است.

مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سال گذشته پس از بارش‌های قابل توجه (۳۷ درصد بیشتر از میانگین بلندمدت) و سیل حادث شده در اسفند ۹۷ و فروردین ماه ۹۸ به ویژه در استان های گلستان و خوزستان و البته وفور منابع آب سبب شد تا سطح زیر کشت برنج کشور به طور بی‌سابقه‌ای به میزان ۲۳۰ هزار هکتار افزایش یافته و با رشد ۳۸ درصدی جمعاً به ۸۳۴ هزار هکتار برسد.

عزیز کریمی ادامه داد: حدود ۹۰ درصد این افزایش سطح در استان‌های گلستان و خوزستان رخ داد به گونه‌ای که سطح کشت برنج در استان گلستان از حدود ۶۰ هزار هکتار به ۱۱۹ هزار هکتار و در خوزستان نیز از ۵۷ هزار هکتار به ۲۵۰ هزار هکتار افزایش یافت.

وی تصریح کرد: صحت سطوح زیر کشت برنج در این دو استان توسط عکس‌های هوایی محاسبه شده و مورد تایید وزارت نیرو نیز هست.

مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: سطح زیر کشت برنج از ۶۰۵ هزار هکتار با رشدی ۳۸ درصدی به ۸۳۴ هزار هکتار افزایش و به تبع آن نیز تولید شلتوک از ۳ میلیون و ۷۷ هزار تن چهار میلیون و ۵۱۸ هزار تومان افزایش یافت بدین ترتیب با احتساب حداقل ۶۵ درصد ضریب استحصال برنج، تولید برنج کشور معادل ۲.۹ میلیون تن بوده که با احتساب سرانه مصرف ۳۵ کیلوگرمی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران دقیقا معادل نیاز کشور است.

وی گفت: این تولید متاثر از افزایش سطح و شرایط خاص منابع آب و اقلیم در سال ۱۳۹۸ رخ داده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ 30 فروردین 99، کد مطلب: 13990130000430: www.farsnews.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین