پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۷۸۹۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
نمایندگان مجلس جدید در اولین اظهارنظر‌های خود سراغ طرح قدیمی و تقریبا بلاتکلیف همسان سازی یا متناسب سازی حقوق بازنشستگان رفتند. در شرایطی که مجلس قبلی در پنج جلسه پایانی خود این موضوع را در دستورکار خود قرار داد و البته به نتیجه هم نرسید، حالا برخی از نمایندگان از همین ابتدا برای بازنشستگان دست به کار شده اند. رهبرانقلاب در پیام هفته قبلشان برای افتتاحیه مجلس یازدهم بر موضوع توجه به معیشت طبقات ضعیف تاکید ویژه کرده بودند.
شعار سال:

۲ راهکار چیست؟
محمدرضا پورابراهیمی منتخب مردم کرمان که پیش از این نیز سابقه نمایندگی دارد، برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان از دو راهکار سخن گفته است:
۱- دولت بخشی از همسان سازی حقوق را که می‌تواند عملیاتی و بخش دیگر را به عنوان دیون خود مشخص کند و در زمان و شرایط بهتر معوقات سال‌های قبل را بپردازد. در واقع بازنشستگان طلبکار دولت می‌شوند.
۲- دولت با صدور احکام بخش باقی مانده از افزایش حقوق که نمی‌تواند به صورت نقدی به بازنشستگان پرداخت کند، جزو مطالبات آن‌ها محسوب کند و بعد از یک یا دو سال با محاسبه سود بانکی به آن‌ها بپردازد.
هدف این ۲ راهکار چیست؟
آقای پورابراهیمی در تبیین این دو راهکار و هدف از طرح آن به این نکته اشاره می‌کند که هدف ما این است که بالاخره پس از چند سال حقوق بازنشستگان با شاغلان همسان، متناسب و عادلانه شود.
البته آقای پورابراهیمی و نمایندگان باید به این نکته هم دقت کنند که طبق برنامه ششم، دولت موظف است تا پایان سال ۱۴۰۰ این طرح را اجرایی کند چنان چه به تازگی نیز نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از اهتمام دولت برای تحقق همسان سازی سخن گفته و وعده داده است و به نظر
می‌رسد، مجلس می‌تواند با انجام وظایف نظارتی خود بر اجرای دقیق قانون و تامین بودجه در لایحه سالانه، تحقق آن را سرعت بخشد.
پیش نویس تهیه کردیم
در عین حال پورابراهیمی نماینده مجلس ضمن ارائه این دو راهکار توضیحات بیشتری داده است که با هم مرور می‌کنیم.
او با بیان این که درصدد توافق با دولت هستیم که نسبت به صدور احکام ما به التفاوت برای همسان‌سازی حقوق کارکنان دولت که بازنشسته شده‌اند اقدام کند، افزود: در مجلس پیش‌نویس‌هایی را تهیه کردیم که براساس آن احکام مربوط به افزایش قانونی حقوق بازنشستگان را پیگیری کنیم تا دولت آن بخشی را که می‌تواند عملیاتی و بخش دیگر را به عنوان دیون خود مشخص کند و در زمان و شرایط بهتر معوقات سال‌های قبل را بپردازد.
منتخب مردم کرمان در مجلس ادامه داد: برای مثال اگر قرار است حقوق بازنشسته‌ای از چهار به پنج میلیون افزایش یابد، ۱۰ یا ۲۰ درصدی را که دولت می‌تواند به صورت نقدی افزایش دهد، پرداخت کند و آن بخشی را که باقی می‌ماند با صدور حکمی جزو دیون خود محسوب کند که شخص طلبکار دولت بشود؛ دولت هم اکنون به خیلی از جا‌ها بدهکار است و هیچ اشکالی ندارد که به کارمندان قدیمی خود که بازنشستگان فعلی هم هستند بدهکار باشد.
پورابراهیمی بیان کرد: سازوکاری فراهم خواهد شد تا اسناد مطالبه بازنشستگان از دولت یعنی آن بخشی را که دولت نمی‌تواند به صورت نقدی به آن‌ها پرداخت کند در بازار ثانویه عرضه کنند و از طریق عرضه آن پول آن را بگیرند؛ این احکام می‌تواند با سر رسید‌های یک سال تا چند ساله صادر شود.
بازنشستگان در صف طلبکاران دولت؟
آقای پورابراهیمی در بیان راهکار دوم یادآور شد که دولت با صدور احکام بخش باقی مانده از افزایش حقوق که نمی‌تواند به صورت نقدی به بازنشستگان پرداخت کند، جزو مطالبات آن‌ها محسوب کند و بعد از یک یا دو سال با محاسبه سود بانکی به آن‌ها بپردازد؛ در هرصورت هدف ما این است که این احکام به عنوان طلب بازنشستگان قطعی و ظرف یک یا چند سال پرداخت شود. البته اولویت ما این است که این احکام صادر شود و ظرف هر شش ماه یا یک سال جزو دیون دولت و جزو مطالبات پرسنل بیاید و ظرف این مدت به آن‌ها پرداخت شود، اما در صورتی که مثلا یک سال گذشت و بدهی دولت به آن‌ها پرداخت نشد با محاسبه سود بانکی در قالب اوراق به اشخاص داده شود تا با عرضه در بازار ثانویه بتوانند طلب خود را نقد کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از موسسه فرهنگی هنری خراسان، تاریخ انتشار: 12 خرداد  1399 ، شماره خبر: 20391  ، www.khorasannews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Germany
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
0
0
برای این موضوع سال هایست میگن انجام میشه ولی دولت پول نداره پس کاری انجام نمیشه
ناشناس
Germany
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
0
0
برای این موضوع سال هایست میگن انجام میشه ولی دولت پول نداره پس کاری انجام نمیشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین