پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۸۴۵۸۸
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
کاندیداتوری شادی پریدر برای پست ریاست فدراسیون شطرنج در حالی که به عنوان نایب‌رئیس بانوان هم در این فدراسیون مشغول به کار است شائبه‌برانگیز شده است.
شعار سال: دوره چهارساله مهرداد پهلوان‌زاده در فدراسیون شطرنج اواخر سال گذشته به پایان رسید و فرهاد نیکوخصال به عنوان سرپرست در این فدراسیون مشغول به کار شد.
 
ثبت‌نام از نامزدهای پست ریاست فدراسیون شطرنج صورت گرفت و در نهایت شادی پریدر، رضا شیرین آبادی فراهانی، احمد گواری، محمدابراهیم مداحی و حسین مطیعی پنج نامزد پست ریاست هستند که صلاحیت مدیریتی آنها برای حضور در انتخابات فدراسیون شطرنج تأیید شده است.


نکته قابل توجه حضور شادی پریدر به عنوان نامزد پست ریاست است که در فدراسیون هم عنوان نایب‌رئیسی بانوان را برعهده دارد و همین موضوع بحث مهندسی شدن انتخابات فدراسیون شطرنج را به وجود آورده است.
 
به هر حال ارتباط پریدر با برخی روسای هیئت‌ها شائبه مهندسی شدن را به وجود آورده و حتی برخی از روسا در فدراسیون حضور پیدا کردند. البته سمیع‌زاده عنوان کرده که پست نایب‌رئیسی بانوان تشریفاتی است و حق امضا ندارد اما این سؤال به وجود می‌آید که چگونه با استناد به این موضوع سوابق مدیریتی پریدر برای نامزدی پست ریاست فدراسیون تأیید شده است در صورتی که شغل او تشریفاتی است!

محسن سمیع‌زاده در واکنش به مهندسی شدن انتخابات فدراسیون شطرنج گفت: به نظرم الان شرایط به سمتی رفته است که در مورد همه چیز شائبه درست می‌کنند. بزرگترین انتخابات این کشور ریاست جمهوری است؛ مگر می‌توان رئیس جمهور را پس از پایان چهارساله‌اش کنار بگذاریم و سرپرست انتخاب کنند. در این چند ساله اخیر وزارت ورزش و جوانان برای جلوگیری از شائبه و بحث مهندسی انتخابات پس از پایان ریاست یک فرد در فدراسیون مربوطه به جای او سرپرست انتخاب می‌کنند در صورتی که این موضوع اصلاً در قانون نیست. اما به خاطر اینکه حرف و حدیثی به وجود نیاید این کار از سوی وزارت ورزش و جوانان صورت می‌گیرد تا نشان دهند انتخابات بدون شائبه و دخالت وزارت ورزش صورت می‌گیرد.

سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج عنوان کرد: پست نایب‌رئیسی در فدراسیون شطرنج از سوی وزیر ورزش صادر می‌شود و در صورت اینکه برای رئیس یا سرپرست اتفاقی بیفتد، او جایگزین می‌شود. پستی به عنوان نایب‌رئیس بانوان در قانون اصلاً نیامده است و تنها پستی است که از سوی رئیس فدراسیون برای فرد صادر می‌شود. نایب‌رئیس بانوان حق امضا ندارد و حضورش به عنوان پست نایب‌رئیسی و نامزد شدنش برای پست ریاست فدراسیون منع قانونی ندارد.

سمیع‌زاده در مورد حضور برخی افراد که یا به عنوان نامزد یا سرپرست در فدراسیون‌های ورزشی حاضر می‌شوند، گفت: متأسفانه بحث‌هایی که در ورزش ایران هم‌اکنون مطرح می‌شود به هیچ ‌عنوان درست نیست؛ برخی می‌گویند چرا افرادی که در وزارت به عنوان کارمند هستند در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی ورود می‌کنند یا به عنوان سرپرست فدراسیون‌ها انتخاب می‌شوند؛ در صورتی که اگر اهالی ورزش ورود نکنند پس چه کسانی باید امور ورزش را دنبال کنند؟! ضمن اینکه اگر قرار باشد که هر کسی که به عنوان نامزد پست ریاست به انتخابات ورود کند باید از سمت خود کنار برود چون همه روسای هیئت‌ها را می‌شناسد پس چه کسی امور را پیگیری کند؟! به نظرم این صحبت‌ها اصلاً منطقی نیست.

وی اضافه کرد: من به عنوان دبیر مجمع به هیچ عنوان به کسی اجازه نمی‌دهم که در انتخابات مهندسی کند. خودم هم مهندسی بلد نیستم. تمام افرادی هم که برای پست ریاست فدراسیون ورود کردند افراد آزاده هستند و به هیچ جایی وابستگی ندارند. به نظرم پیش‌بینی انتخابات سخت خواهد بود و مشخص نیست چه کسی می‌تواند این صندلی ریاست را از آن خود کند.

سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج در مورد زمان برگزاری مجمع هم خاطر نشان کرد: در حال حاضر اسامی برای تأیید صلاحیت ارسال شده است و فکر می‌کنم دهه دوم مرداد یا نیمه اول شهریورماه انتخابات برگزار می‌شود.
 
شعارسال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از خبرگزاری آنا،تاریخ انتشار:  9 تیر  ، کدخبر: ۴۰۵۷ ، https://ana.press

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین