پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۰۵۳۴
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۳
چهارمحالی‌‌ها یک چهل‌ستون واقعی می‌خواستند. عمارتی با چهل‌ستون؛ پس چالشتر را ساختند. اما این فقط چهل‌ستون نیست که در چالشتر خودنمایی می‌کند.
شعار سال: چندان از اصفهان دور نیست و آوازه نام چهل ستون بارها به گوش اهالی این‌جا خورده است. عمارتی با ۲۰ ستون که از انعکاس تصویر ستون‌ها بر حوضی بزرگ، چهل‌ستون لقب گرفته است. اما چهارمحالی‌‌ها یک چهل‌ستون واقعی می‌خواستند. عمارتی با چهل‌ستون؛ پس چالشتر را ساختند.
چالش‌تر نامی با ریشه ترکی‌است. چالش به معنای جنگ است و تُر به معنای میدان. این‌جا روزگاری میدان جنگ بوده و این قلعه در میانه این میدان ساخته شده‌است. اما روایت‌ها برای نام‌گذاری این قلعه کم نیست.
چالشتر را امروز با قفل‌سازی و فرش‌بافی‌اش می‌شناسند و از میراث این شهر تاریخی، این قلعه همچنان خودنمایی می‌کند. قلعه‌ای که نه تنها با چهل‌ستون واقعی ساخته شده که در نقوش آن از هنر حکاکی ۲۵۰۰ سال قبل‌تر هم استفاده شده‌است.
معماری قلعه چالشتر، تلفیقی از معماری عهد قاجار با معماری اروپایی آن زمان است. این قلعه در سال ۱۳۲۱ هجری قمری ساخته شده و یک محدوده مسکونی شامل اتاق‌ها،‌ حمام، اسطبل، اندرونی و بیرونی و تمامی ویژگی‌های معماری زمان خودش است.
مهمترین شاخصه معماری تلفیقی عهد قاجاری و اروپایی در این اتاق است اتاقی که یکی از زیباترین بخش‌های قلعه را هم شامل می‌شود.
این قلعه اکنون یکی از مکان‌های مهم گردشگری منطقه چالشتر محسوب می‌شود. جایی که پیش از این روستایی در حاشیه شهر بوده اما اکنون یکی از مناطق شهرداری شهرکرد است. حالا تلاش می‌شود با قلعه چالشتر، گردشگران نه تنها رابطه معماری سنتی با معماری تلفیقی را ببینند که آخرین ساخته‌های عهد قاجاری را هم خواهند دید.
تعداد بازدید : 1

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی عصرایران، تاریخ انتشار: 26 شهریور 1399، کد خبر: 747138،  www.asriran.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین