پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۷۰۰۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
درحالی‌که وزارت جهاد کشاورزی واردات انواع میوه به غیر موز، نارگیل، آناناس و انبه را ممنوع اعلام کرده است، شاهد اختصاص ارز برای واردات گلابی به کشور هستیم.
شعار سال: درحالی‌که وزارت جهاد کشاورزی واردات انواع میوه به غیر موز، نارگیل، آناناس و انبه را ممنوع اعلام کرده است، شاهد اختصاص ارز برای واردات گلابی به کشور هستیم. این در شرایطی است که کشور با تحریم و مشکل کمبود ارز مواجه است. به اعتقاد کارشناسان، طی سال‌هایی که قانون تمرکز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود، به هیچ عنوان به تولید داخل بی‌توجهی صورت نمی‌گرفت و وزارت جهاد کشاورزی مجوز واردات یک کیلو میوه را هم نمی‌داد، اما اکنون با وجود تشدید تحریم‌ها و محدودیت‌های ارزی، گلابی از آمریکا و آفریقا وارد کشور شده است. رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه معتقد است که امسال برای نخستین‌بار بحث ورود موقت میوه مطرح شده که به‌منظور صادرات مجدد و ارزآوری انجام می‌گیرد؛ اما تاکنون این امر اجرایی نشده است و جز میوه‌های گرمسیری، مابقی میوه‌های خارجی موجود در بازار قاچاق تلقی می‌شوند.

آمار‌ها نشان می‌دهد که امسال مقداری گلابی هندی و منگوتین در کنار میوه‌های گرمسیری انبه، نارگیل، موز و انبه وارد شده است، درحالی‌که با وجود پتانسیل بالای تولید و اقلیم چهارفصل کشور، نیازی به واردات میوه برای تأمین بازار داخل نداریم. حال به‌سراغ مسئولان ذی‌ربط می‌رویم تا از دلایل تصمیم مسئولان دولتی برای واردات میوه به‌صورت ورود موقت و تأثیر آن بر تولید داخل با خبر شویم.

مخالفت تشکل‌ها با واردات میوه
در این رابطه مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های باغداری کشور با اشاره به این‌که مخالف واردات میوه هستیم گفت: در برخی مواقع سیب در ازای موز تهاتر می‌شود، اما دولت برای کمبود نقدینگی و تأمین ارز مورد نیاز بحث ورود موقت میوه را مطرح کرده است که تشکل‌ها و باغداران نسبت به این امر انتقاداتی دارند.

محمدعلی مصطفی‌لو افزود: در شرایط فعلی تحریم، سیاست کلان دولت و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت به واردات میوه به‌صورت ورود موقت است تا از این حیث بخشی از ارز مورد نیاز تأمین شود. وی با اشاره به این‌که تولید میوه داخل جوابگوی نیاز کشور است، بیان کرد: با توجه به مازاد تولید محصولات باغی، صادرات یک ضرورت به‌شمار می‌رود، اما بنا به مصلحت کشور اجازه ورود موقت میوه داده شده که با اعمال نظارت دقیق باید از عرضه این نوع محصولات به بازار داخل جلوگیری شود.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که تولید میوه‌های گرمسیری داخل جوابگوی نیاز کشور نیست، بیان کرد: علی‌رغم تنوع میوه در داخل، اما توصیه پزشکی و سلامت بر آن است که هیچ میوه‌ای از لحاظ ویتامین k جای موز را نمی‌گیرد که تولید موز داخل یک‌پنجم تا یک‌ششم نیاز کشور را جوابگو است.

وی ادامه داد: با وجود ثبات قیمت موز، آناناس، نارگیل و انبه در خارج، دولت کسری نیاز کشور را به‌منظور حمایت از مصرف‌کننده وارد می‌کند؛ چراکه درصورت عدم‌واردات، تولیدکننده داخل قیمت را تحت‌تأثیر مسائل مختلف افزایش می‌دهد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های باغبانی با اشاره به این‌که طی سال‌های آتی نیازی به واردات میوه‌های گرمسیری نداریم، بیان کرد: طی چهار تا پنج سال آینده کل نیاز موز و آناناس کشور از طریق تولید گلخانه تأمین می‌شود؛ چراکه باغداران با علم روز متکی به آخرین تکنولوژی دنیا به امر تولید مشغولند.

وی درباره آخرین وضعیت واردات میوه گفت: بنابر آمار پنج ماهه گمرک، سه‌هزارتن نارگیل، سه‌هزار تن آناناس و ۱۹۹هزار تن موز وارد شده که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل موز از لحاظ وزنی ۲۰درصد افزایش، آناناس ۳۲درصد کاهش و نارگیل شش‌درصد کاهش یافته است.

واردات میوه جز گرمسیری‌ها قاچاق است
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی هم با اشاره به این‌که امسال برای اولین‌بار بحث ورود موقت میوه مطرح شده است، اظهار کرد: با وجود موافقت وزارتخانه‌های ذی‌ربط برای ورود موقت میوه به‌سبب ارزآوری، اما تاکنون اجرایی نشده است.

رضا نورانی افزود: با توجه به واردات قانونی چهار میوه گرمسیری، مابقی میوه‌های خارجی موجود در بازار قاچاق تلقی می‌شود. بحث ورود موقت میوه برای مواقعی است که تولید میوه‌ای در کشور کاهش یافته است یا همانند ترکیه برای صادرات مجدد تحت بسته‌بندی‌های جدید و ایجاد ارزآوری انجام می‌شود.

نیازی به واردات محصولات مشابه داخل نداریم
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع‌طبیعی کشور با اشاره به این‌که نیازی به واردات میوه نداریم، اظهار کرد: با توجه به تنوع میوه و تولید باکیفیت، نیازی به واردات محصولات مشابه داخل نداریم و تنها طبق روال سال‌های گذشته چهار قلم میوه گرمسیری، همچون آناناس، نارگیل، انبه و موز وارد می‌شود.

محمدشفیع ملک‌زاده در واکنش به واردات گلابی افزود: به‌دلیل لغو قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی شاهد واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی هستیم، درحالی‌که طی سال‌هایی که قانون تمرکز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود، به هیچ عنوان به تولید داخل بی‌توجهی صورت نمی‌گرفت و وزارت جهاد کشاورزی مجوز واردات یک کیلو میوه را هم نمی‌داد.

ملک‌زاده ادامه داد: با لغو قانون تمرکز و واگذاری امور به وزارت صمت دیگر توجهی به تولید داخل صورت نمی‌گیرد؛ چراکه تمامی تلاش مسئولان این وزارتخانه و افراد با نفوذ در بدنه دولت، واردات است؛ به همین خاطر لابی‌گران به‌دنبال لغو قانون تمرکز وزارت جهاد کشاورزی بودند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع‌طبیعی کشور با اشاره به این‌که واردات میوه، تولید داخل را نشانه گرفته است، بیان کرد: واردات میوه به تولید داخل، اشتغال و تولیدکننده داخل ضربه مهلکی می‌زند، از این‌رو با بهانه‌های مختلف نظیر ورود موقت بحث واردات مطرح است تا از این طریق سود‌های هنگفتی به‌دست آید.

واردات محصولات باغی توجیهی ندارد
نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران هم با اشاره به این‌که واردات محصولات باغی توجیهی ندارد، اظهار کرد: در شرایط فعلی که ارز به‌میزان کافی برای واردات دارو وجود ندارد، اما مافیای واردات به بهانه‌های مختلف و برای کسب سود بیش‌تر درپی واردات میوه هستند.

مجتبی شادلو افزود: هم‌اکنون که ارز به میزان کافی برای واردات محصولات استراتژیک وجود ندارد، شاهد واردات میوه‌هایی همچون گلابی هستیم. با وجود آن‌که برداشت یکی از انواع گلابی از آخر تابستان تا مهر انجام می‌شود و حداقل تا چندماه ماندگاری برای عرضه به بازار داخل را دارد، واردات گلابی به‌صورت ورود موقت جای سؤال دارد.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران با بیان این‌که کیفیت میوه‌های تولیدی کشور ما در دنیا بی‌نظیر است، گفت: با وجود تنوع خانواده مرکبات و سیب تولیدی و کیفیت بی‌نظیر این محصولات در دنیا، بسیاری از کشور‌ها خواهان میوه ایرانی هستند، با وجود این واردات، خیانت به تولید داخل و اقتصاد مقاومتی است.

به گفته این مقام مسئول، بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری تنها راه برون‌رفت از تحریم‌های فعلی تکیه بر تولید داخل است که در بخش کشاورزی به‌سبب دارابودن اقلیم متفاوت و شرایط خاص آب و هوایی، این سؤال مطرح است که چرا مسئولان به‌دنبال واردات هستند.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران در پایان با بیان این‌که تولید محصولات باغی مازاد بر نیاز کشور است، تصریح کرد: با وجود آن‌که واردات میوه درصورت نبود نظارت دقیق منجر به ورود آفات و بیماری‌های مختلف و ایجاد خسارت در تولید داخل می‌شود و برای مبارزه با آن، ورود سموم و آفتکش هزینه‌بر است، از این‌رو انتظار می‌رود مسئولان بر این امر نظارت کافی داشته باشند و از واردات میوه جلوگیری کنند؛ چراکه به‌سبب تولید مازاد بر مصرف داخل نیازمند صادرات هستیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 28 مهر 1399، کد خبر: 4956563،  www.sabzineh.org

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
0
با تموم وجود داريم تيشه ميزنيم به ريضه اقتصاد خودمون و شريان هاي توليد رو زير پا گذاشتيم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
0
يعني اين همه ميوه داره تو كشور توليد ميشه كه بيشتر از نياز ملت هست چرا ميرين از خارج ميوه ميارين؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین