پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۳۱۶۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
بار دیگر انتشار خبری از فیش حقوقی یک سرباز طلبه آموزش و پرورشی در فضای مجازی باعث شد تا این وزارتخانه دوباره با چالشی جدید روبه‌رو شود. چالشی که آموزش و پرورش با سکوت خود به آن دامن می‌زند.
شعار سال: بعد از جنجالی که به خاطر حکم شلاق معلمی در تهران به پا شد، انتشار خبری دیگر در فضای مجازی باعث شد تا دوباره نگاه‌های انتقاد آمیز شهروندان و معلم‌ها به آموزش و پرورش جلب شود. اینبار منشاء این خبر، انتشار تصویری از فیش حقوقی یک روحانی بود که گویا در آموزش و پرورش مازندران خدمت می‌کند و فیش حقوقی‌اش رقم دریافتی ۱۲ میلیون تومان را نشان می‌دهد.
 
اما جالب‌تر از این تصویر جزییات آن بود که می‌توانست حساسیت بخش زیادی از جامعه را برانگیزد. به‌خصوص معلم‌ها و کادر آموزش و پرورش را. نخستین نکته در این فیش حقوقی تاریخ استخدام این فرد می‌باشد که نشان می‌دهد تنها یکی دو ماه از آغاز فعالیت وی می‌گذرد. دومین مورد به نحوه محاسبه حقوق و مزایای وی بر می‌گردد. بر اساس این فیش منتشر شده حقوق فرد یاد شده ۵ میلیون تومان بوده و ۷ میلیون مابقی حقوق وی به خاطر بند"سایر" بوده است. یعنی وی حدود ۵.۱ برابر حقوقش را از محل سایر فعالیت‌ها دریافت کرده است. ولی شاید جالب‌ترین بخش این فیش حقوقی مربوط به پست سازمانی این شخص باشد. چرا که برمبنای آنچه در این فیش نوشته شده گویا وی "کارآموز " است! همین موارد کافی بود تا در طول چند روزی که این تصویر در فضای مجازی دست به‌دست می‌شد بسیاری از فرهنگیان در واکنش به این تبعیض آشکار پیام‌های تند و تیزی را در فضای مجازی منتشر کنند.
 
با ۱۸ سال سابقه تدریس حدود ۳ تومان دریافتی دارم آنوقت یک جوان تازه استخدام شده ۴ برابر من حقوق می‌گیرد!

یکی از همین معلمین که گویا معلمی از استان چهارمحال بختیاری است در یکی از گروه‌های مجازی که این تصویر را منتشر کرده بود نوشت: من در شهر خودمان با ۱۸ سال سابقه تدریس حدود ۳ تومان دریافتی دارم آنوقت یک جوان تازه استخدام شده ۴ برابر من حقوق می‌گیرد! این چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

یکی دیگر از معلم‌های شهرستانی نیز در همین زمینه نوشت: این فیش حقوقی چیز عجیبی نیست! در همه ادارات یکسری نور چشمی و سفارش شده هستند که نه کاری می‌کنند و نه فایده‌ای دارند و فقط حقوق می‌گیرند. آنهم چه حقوقی‌های پرو پیمانه داری!

علاوه بر معلمین، برخی از کارکنان آموزش و پرورش و سایر اعضای این وزارتخانه نیز واکنش‌های تندی را نسبت به این فیش حقوقی داشته‌اند.

مصطفی کارمندی از خطه پایتخت است که ۱۲ سال سابقه کار در آموزش و پرورش را دارد. وی نیز در انتقاد از این افشاگری اینترنتی گفت: اعتراض ما به حقوق نجومی این فرد نیست. گاهی اوقات کارمندی کارحساس یا مهمی را می‌کند که سزاوار دریافت حقوقی‌هایی غیرمتعارف است، اما سوال ما این است که واقعا این فرد که گویا تازه هم استخدام شده، چه شاخ غولی را شکسته که باید در یک شهرستان اینهمه حقوق بگیرد؟

یکی از کاکنان دیگر آموزش و پرورش هم با نظری مشابه نوشته است: واقعا چرا آقایان با این کارهایشان اسم روحانیت و دین را اینگونه لکه دار می‌کنند؟ چه کسی می‌خواهد پاسخگوی عملکرد این مسئولان و خدشه‌ای که به دین می‌زنند نیست؟

جوابیه پشت پرده‌ای

با این وجود آموزش و پرورش هنوز واکنشی رسمی را نسبت به این خبر و قبض منتشر شده نداشته است. تنها مطلبی که در این زمینه منتشر می‌شود دو مطلبی است که در تکذیب این فیش و جعلی بودن آن می‌باشد. مطالبی که به نظر می‌رسد در واقع همان جواب "غیررسمی " و غیرمستقیم این وزارتخانه باشد! در نخستین مطلب که نام نویسنده‌ای دارد و نه نشانی از مرکزی که آن را منتشر کرده آمده است: چند روز است تصویر با عنوان حقوق یک طلبه ۲۶ ساله کارآموز در آموزش و پرورش در شبکه‌های اجتماعی در حال باز نشر است هر چند که جعلی بودن این سند آنقدر ناشیانه و ابتدایی است که هر اهل فهمی با دیدین ان به خنده می‌افتد.

در بخش دیگری از این مطلب با ذکر دلایلی در مورد جعلی بودن این فیش حقوقی آمده است:

۱- برای پی بردن به جعلی بودن کافی است به اعداد درج شده در تصویر دقت کنید (کادر قرمز) از عدد یک تا یازده به فارسی نوشته شده، ولی دوازده تا پانزده به انگلیسی

۲- عدد یک شماره پرونده به کنار...

۳- در کادر‌های زرد رنگ مغایرت تاریخ‌ها را مشاهد می‌کنید تاریخ صدور حکم را آبان ۹۹ درج شده، اما تاریخ اجرا مهر ۹۹ یعنی قبل از صدور حکم، حکم اجرا شده

۴- در کادر ابی شرح تفضیلی حقوق است از عجایب این سند عدد حقوق ۴۰۰ هزار تومان است حق پوشاک ۵ میلیونی، گزینه سایر هم که دور از تصویر افتاده و گزینه کسورات را هم فراموش کردن!

اما گویا این مطلب بین خود روحانیون هم انعکاس زیادی داشته است. این انعکاس چنان بوده که خبرگزاری رسا، به عنوان خبرگزاری حوزه علمیه گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام دلیری که گویا فیش حقوقی به نام وی بوده، داشته است. وی در واکنش به انتشار فیش حقوقی جعلی که به نام وی در فضای مجازی منتشر شده، گفت: حقوق بنده ۶۰۰ هزار تومان می‌باشد که هنوز این مبلغ، پرداخت نشده است.

حجت‌الاسلام سام دلیری طلبه سطح ۳ حوزه و صاحب این فیش حقوقی در این گفتگو به سابقه فعالیت خود در آموزش و پرورش اشاره کرده و گفت: از ابتدای مهر به عنوان سرباز طلبه در شهرستان چالوس مشغول به کار شدم که تاکنون هم حقوقی دریافت نکرده ام و از دیدن این فیش حقوقی بسیار متعجب شدم.

وی افزود: میزان حقوق ماهیانه‌ای که برای بنده مشخص شده است در حدود ۶۰۰ هزار تومان است و اصلا تناسبی با ۱۲ میلیونی که در فیش جعلی آمده، ندارد.

معاون فرهنگی: شیطنت است

با این حال تلاش کردیم تا از مسئولان آموزش و پرورش هم جوابی در مورد صحت این فیش داشته باشیم. تلاشی که در نهایت منجر به انجام گفت‌وگویی با معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش شد. علیرضا کاظمی، با تاکید براینکه مسئول استخدام و تعیین حقوق کارکنان معاون اداری آموزش و پرورش است گفت: اما با این حال تا جایی که می‌دانم این فیش به هیچ عنوان نمی‌تواند واقعی باشد و صددرصد جعلی است.

وی در تشریح دلایل خود نیز گفت: درحال‌حاضر حقوق یک سرباز وظیفه ۶۰۰ هزار تومان است. حتی اگر چند ماه حقوق معوق هم داشته باشد، مجموعا ۴-۳ میلیون هم نمی‌شود!

کاظمی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد این فیش یک شیطنت و بی‌اخلاقی رسانه‌ای در فضای مجازی باشد. وگرنه بنده با ۳۰ سال سابقه کار وپست مدیریتی و در عین اینکه عضو هیات علمی دانشگاه هستم حقوقم به مراتب کمتر از این رقمی است که در فیش منتشر شده درج شده است!

با تمام این تفاصیل همچنان وزارت آموزش و پرورش از اعلام نظر رسمی در این زمینه طفره می‌رود. طفره رفتنی که می‌تواند باعث دامن زدن به ابهامات وسوالات بی‌پاسخ پیش روی افکار عمومی باشد. شایعات و ابهاماتی که اینبار این ابهام روحانیت و دین را نشانه رفته است!


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از گسترش، تاریخ انتشار: ۲آذر ۱۳۹۹، کد خبر: ۱۳۶۶۵۲، gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
0
0
امان از دست این شیطنت ها که داره کار دست وزارت خونه ها میده وگرنه مشکل از وزارت خونه ها نیست
یک نفر از دل حوزه
Netherlands
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
0
0
طلبه سرباز ها واقعا اه در بساط ندارن برای چی باید این موضوع رو این همه بسط بدن؟ پای رسانه های خارجی در میونه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
0
0
ازین فیش حقوقی ها برای سربازای نور چشمی زیاد میزنن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین