پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۲۲۲۹
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
پس از سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت نیز با درخواست وزارت صمت برای تمدید یکساله مهلت استانداردسازی موتورسیکلت ها، مخالفت کرد.
شعار سال: بر اساس قانون هوای پاک، سازندگان موتورسیکلت باید از ابتدای سال ۱۴۰۰ موتورسیکلت‌های خود را با استاندارد یورو۵ تولید کنند، اما ماه قبل (آذرماه ۱۳۹۹) وزیر صنعت در حمایت از صنعت موتورسیکلت کشور نامه‌ای برای معاون اول رئیس جمهور فرستاده و در خواست کرده که قانون هوای پاک مبنی بر ارتقای استاندارد موتورسیکلت‌ها به یورو۵ به مدت چهار سال به تعویق بیفتد.

وزارت بهداشت در نامه‌ای که برای دبیر کمیسیون زیربنایی دولت فرستاده، با این خواسته وزارت صنعت و موتورسیکلت‌سازان مخالفت کرده است.

در نامه وزارت بهداشت که به امضای سعید نمکی رسیده، آمده است: «میانگین سالیانه غلظت ذرات معلق ۲.۵ میکرون در کشور به‌ویژه کلانشهرها، ۷/۲ برابر رهنمود سازمان بهداشت جهانی است و به طور میانگین ۶۷/۷ درصد از مرگ‌های طبیعی در کشور منتسب به مواجهه با ذرات مزبور است.

از آنجا که موتورسیکلت، نقش عمده‌ای در آلودگی هوا و تهدید سلامت عموم افراد جامعه دارد، این وزارت به عنوان متولی اصلی سلامت جامعه با اصلاحیه مزبور مخالفت دارد.»

درخواست تاخیر در اجرای قانون هوای پاک مورد مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست هم قرار گرفته است. پیش‌تر عیسی کلانتری –معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- در نامه‌ای به دولت نارضایتی خود را نسبت به این خواسته موتورسیکلت‌سازان اعلام کرده است.

در نامه سازمان محیط زیست به کمیسیون زیربنایی دولت تاکید شده است که «در برنامه زمان‌بندی پیشنهادی وزارت صنعت، مدت زمانی برای تحقیق و توسعه و تولید قطعه در نظر گرفته شده، این در حالیست که تقریباً غالب موتورسیکلت‌های تولیدی در کشور صرفاً توسط تولیدکنندگان داخلی مونتاژ می‌شوند و عملاً تحقیق و توسعه و طراحی قطعه توسط تولیدکنندگان داخلی صورت نمی‌گیرد، بر این اساس، ارتقاء سطح آلایندگی تولیدات داخلی صرفاً با تفاوت نوع سفارشات از تامین‌کنندگان خارجی امکان‌پذیر است و تولیدکنندگان داخلی هر زمان که اراده کنند در مدت زمان کوتاهی قطعات مرتبط با استاندارد آلایندگی یورو ۵ را می‌توانند دریافت کرده و نسبت به مونتاژ آن‌ها اقدام کنند.»

درخواست صنعت موتورسیکلت قرار است به زودی در دولت بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری شود. باید دید با وجود مخالفت دو دستگاه مهم سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت، آیا دولت با خواسته موتورسیکلت‌سازان موافقت می‌کند؟
 
 
مقاومت موتور سازان داخلی در برابر استاندارد یورو پنج
 
مقاومت موتور سازان داخلی در برابر استاندارد یورو پنج
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از عصر ایران، تاریخ انتشار:۲۴ دی ۱۳۹۹، کد خبر:۷۶۲۵۱۰، www.asriran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین