پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۳۶۶۹
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
سیاه‌چادر یا بِهون به عنوان یکی از دست بافته‌های سنتی و میراث فرهنگی عشایر به شمار می‌رود که از موی بز ساخته می‌شود و با توجه به چالش‌های موردنظر، چادر‌های برزنتی با وزن و قیمت کمتر در حال جایگزین شدن آن است.
شعار سال: سیاه‌چادر یا بِهون به عنوان یکی از دست بافته‌های سنتی و میراث فرهنگی عشایر به شمار می‌رود که از موی بز ساخته می‌شود و ازجمله ویژگی‌های آن تعدیل هوا در تمام فصل‌ها، مقاومت در برابر آب، رعد و برق، باد و طوفان، سرپناهی کارآمد و محل اسکان موقت عشایر است.

با توجه به چالش‌های پیش روی سیاه‌چادر‌ها از جمله آفت‌زا بودن موی بز، سخت و طولانی بودن مراحل تولید، وزن و حجم زیاد و دشواری جا به جایی برای عشایر، گران بودن موی بز، اشتیاق نداشتن جوانان به فراگیری بهون‌بافی، خودمصرف بودن و نبود بازار در خارج از حوزه جغرافیایی، این میراث فرهنگی در حال فراموشی است و چادر‌های برزنتی با وزن و قیمت کمتر در حال جایگزین شدن آن است.

شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹، کد خبر: ۸۴۲۶۸۵۵۸، www.irna.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین