پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۶۷۱۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
عادل سپهر از نام‌گذاری ششم اکتبر به عنوان روز جهانی و بین‌المللی تنوع زمینی و حضور نام ایران در میان حامیان این طرح خبر داد و گفت: با توجه به اینکه تنوع و گوناگونی چهره‌های مختلف زمین در ایران وجود دارد باید نام آن در میان کشور‌های حامی حضور داشته باشد.
شعار سال: عادل سپهر عضو هیات مدیره انجمن ژئومورفولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد  درباره نام‌گذاری یک روز جهانی برای تنوع زمینی گفت: یکی از مباحث مطرح در حوزه علوم زمین این است که به همان اندازه که مباحث تنوع زیستی دارای اهمیت هستند و نقش پررنگی در حیات اکولوژیک زمین دارند، فرم‌ها، اشکال و دگرگونی‌هایی که چهره این زیست کره را رقم می‌زند دارای اهمیت بسیاری است. چرا که مباحث زمین زیست شناسی و مباحث تنوع زمینی شکل‌دهنده تنوع زیستی، تنوع اکولوژیک، زیست بوم‌ها و اکوسیستم‌ها است.

او افزود: موضوعی که از ماه‌های گذشته مطرح بود، نام گذاری یک روزتحت عنوان بین‌المللی تنوع زمینی یا روز جهانی تنوع زیستی بود آن هم به بهانه نکوداشت جایگاه تنوع زمینی و نقش پررنگی که دارد و تلاش شود برای حفظ چشم‌انداز‌های زمینی منحصر به فرد هر کشور که یک میراث زمینی محسوب می‌شود.

سپهر ادامه داد: کشور ایران نیز همانطور که می‌دانید از معدود کشور‌هایی است که تنوع زمینی بسیار بالایی دارد؛ از مجموعه سواحل گرفته تا کوهستان ها، بیابان‌ها و نواحی متعدد خشک که چهره متنوعی به این میراث‌های زمینی بخشیده و این تنوع زمینی باعث اهمیت ایران شده است.
 
 
نام گذاری ششم اکتبر بعنوان روز تنوع زمینی


او درباره این روز جهانی عنوان کرد: از اواخر سال ۲۰۲۰ درباره نام‌گذاری چنین روزی تصمیم گرفته شد و برخی کشور‌های اروپایی مانند پرتغال، لهستان و انگلستان در این امر پیشگام بودند و زمانی که این پیشنهاد مطرح شد حمایت بسیاری از انجمن‌های بین‌المللی دنیا را با خود به همراه داشت. در نهایت به صورت یک پیش‌نویس و پیشنهاد به دستورکار نشست ۲۱۱ هیات اجرایی یونسکو که از امروز کار خود را شروع کرده و تا پایان ماه آوریل ادامه دارد، رسیده است.

 ایران به عنوان یکی از کشور‌های حامی پیشنهاد نام‌گذاری روز بین المللی تنوع زمینی اعلام شد

سپهر ادامه داد: این طرح رای و حمایت بسیاری از انجمن‌های بین المللی را با خود به همراه دارد که یکی از آن‌ها انجمن ایرانی بین المللی ژئومورفولوژی است که من نیز از اعضای هیات مدیره آن هستم. در ادامه با همراهی کمیسیون ملی یونسکو و هیات دائمی و سفیر ایران در یونسکو، نام ایران نیز به عنوان یکی از کشور‌های حامی پیشنهاد نام‌گذاری روزی تحت عنوان بین المللی تنوع زمینی اعلام شد.

او افزود: با توجه به اینکه تنوع و گوناگونی چهره‌های مختلف زمین در ایران وجود دارد باید نام آن در میان کشور‌های حامی حضور داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد درباره زمان تصویب این طرح بیان کرد: در ماه نوامبر و در نشست عمومی چهل و یکم یونسکو با توجه به حمایت بیش از ۴۰ کشور از این طرح، به تصویب می‌رسد و ۶ اکتبر به عنوان روز جهانی و بین‌المللی تنوع زمینی نام‌گذاری می‌شود.

نماینده ایران در انجمن بین‌المللی ژئومورفولوژی بیان کرد: در سال‌های اخیر توانستیم هفته‌ای را به عنوان هفته ژئومورفولوژی به ثبت برسانیم که زمان آن اول تا هفتم ماه مارس است. همچنین در سال ۲۰۱۸ موفق به تشکیل انجمن آسیایی جغرافیا شدیم که در این انجمن من به عنوان نماینده ایران در هیات موسس حضور دارم. در سال ۲۰۲۰ نیز قرار بود ایران میزبان نمایندگان کشور‌های مختلف در همایش بین‌المللی ژئومورفولوژی باشد که این نشست به بهار ۲۰۲۲ موکول شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از برنا، تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۴۰۰، کدخبر: ۱۱۶۱۶۳۵، www.borna.news
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدی
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
0
0
محیط زیست
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین