پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۹۹۲۵
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
هرکجای دنیا بود، باید منجر به استعفای مقاماتی می‌شد که بشکل خودسرانه در بودجه دست برده اند. اما گویا اینجا ایران است و نباید پاسخگو باشی؟ ضعف مشهود نظارت را احساس می‌کنید؟ آیا ضرورت شفاف سازی آرای نمایندگان و افزایش تشدیدیافته روند‌های مردمی نظارت بر نمایندگان مجلس، قابل کتمان است؟ ناگفته نماند که این رسم نامیمون، در سال‌های پیش هم وجود داشته و برای اولین بار، تبدیل به رسوایی رسانه‌ای شده است.

شعار سال: بنابر گزارش خبرگزاری جمهوری‌اسلامی، ایرنا، میان آن‌چه نمایندگان مجلس به‌عنوان بودجه مملکت تصویب کرده‌اند و آن‌چه بدون آگاهی نمایندگان مردم، دست‌کاری شده و به دولت ابلاغ شده این اختلاف‌های چشم‌گیر دیده می‌شود: بودجه مجلس؛ ۳۵۹میلیاردتومان بیش‌تر شده. بودجه بسیج ۲۰۴۶میلیارد تومان بیش‌تر، بودجه شورای‌عالی حوزه‌های علمیه ۱۰۲میلیارد تومان بیش‌تر شده. بودجه دانش‌گاه امام‌حسین سپاه، ۳۶۱میلیارد تومان بیش‌تر شده. بودجه سازمان تبلیغات اسلامی، ۲۰۰ میلیارد تومان بیش‌تر شده. بودجه دفتر طب سنتی در وزارت‌بهداشت، ۵۰میلیارد تومان بیش‌تر شده ... و البته از همه چشم‌گیرتر، به ردیف بودجه‌ای به نام «فعالان فضای مجازی صداوسیما»، ۱۵۰۰ میلیارد تومان افزوده شده است.
 
پس از انتشار اخباری درباره دستکاری در لایحه بودجه پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی حالا خبرگزاری دولتی ایرانا جزییات تازه و عجیب از این تغییرات منتشر کرده است.
 
در تغییرات تازه که بدون اطلاع مجلس و دولت صورت گرفته است. بودجه نهادهایی همچون مجلس، شورای عالی حوزه، بسیج، سازمان تبلیغات اسلامی، دانشگاه امام حسین سپاه و فعالان فضای مجازی صداوسیما به شکل چشمگیری افزایش داشته است.
 

جدول منتشر شده نشان می دهد که برخی نهادها که اساسا بودجه نداشتند نیز بودجه دریافت کرده اند از جمله دفتر طب سنتی وزارت بهداشت.
 
براساس این گزارش در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق یکی از اقدام های این کیسیون بازگرداندن محتوای جدول شماره ۱۷ بود که به افزایش بودجه برخی نهادها و دستگاه های خاص مربوط بود.
 
جدول مزبور چند سال پیش توسط دولت از لایحه حذف شده بود تا هزینه های اداره کشور کاهش یابد.
 
ایرنا همچنین نوشته است: "بدون شک تغییرات اعمال شده بیش از این بوده و گفته می شود که کمیسیون تلفیق، بودجه برخی نهادهای دولتی را به طور کلی حذف کرده است. برای مثال اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه برای اصلاح ساختار بودجه نیز توسط مجلس خط خورده است."
 
حدود یک هفته پیش بود که علی خضریان نماینده مجلس شورای اسلامی در توئیتی رئیس مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق را به تغییر در اعداد و ارقام بودجه پس از تصویب آن در صحن علنی مجلس، متهم کرد.
 
پس از افشاگری خضریان صد نماینده مجلس در نامه ای به قالیباف به شدت از اتفاق رخ داده انتقاد کردند. آنها اقدام به تغییر ارقام بودجه را "بی سابقه" و "رکورد جدید در عدم تمکین به قانون" دانستند.
 
نمایندگان در نامه خود از رئیس مجلس خواسته اند درباره تغییرات جداول بودجه سال ۱۴۰۰ توضیح دهد و مساله را مسکوت نگذارد زیرا در غیر این صورت در سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و به دست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل می شود.
 
بر اساس نامه منتشر شده نمایندگان خطاب به رئیس مجلس، جداول بودجه فقط توسط یک یا چند نفر و در نهایت با تأیید رئیس کمیسیون تلفیق و چند روز پس از رأی گیری لایحه در صحن مجلس در ۲۹ اسفندماه نهایی شده است.
 
چند روز پس از این نامه کمیسیون تلفیق به ریاست الیاس نادران توضیحاتی در این باره داد و اقدام صورت گرفته را  به خاطر کمبود وقت دانست.
 
دولت هم اعلام کرده از تغییرات صورت گرفته بی اطلاع بوده و موظف به اجرای قانون ابلاغ شده است.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری برخط نیوز ، تاریخ انتشار:  8اردیبهشت1400، کدخبر: 161960185443،www.barkhat.news

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین