پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۲۱۴۰
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲
رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه در صورت تصویب طرح جهش تولید، طرح‌های مصوب شورای عالی عتف در اولویت حمایت خواهند بود از پژوهشگاه‌ها خواست نسبت به تعیین یک ماموریت کلیدی و حداقل یک طرح کلان جهت ارائه به شورای عالی عتف و بهره‌مندی از اعتبارات موجود اقدام کنند.
شعار سال: غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه پیگیری‌ها و مکاتباتی برای تشکیل سازمان‌های سرمایه‌گذاری توسط دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها ذیل طرح «جهش تولید دانش بنیان» در حال انجام است، اظهار داشت: بحث ایجاد صندوق حمایت از توسعه علمی کشور را نیز که قبلاً در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است در این شورا و مجلس دنبال می‌کنیم و امیدواریم با تشکیل این صندوق، کمک قابل توجهی به توسعه تحقیقات تقاضامحور، جذب محققان پسادکتری و تامین اعتبار فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیئت علمی صورت گیرد.
 
و‌ی در خصوص منبع تامین اعتبار این صندوق گفت: خوشبختانه هم اکنون چهار منبع پراکنده مثل قانون یک درصد و مصوبه هزینه‌ کرد ۴۰ درصد اعتبار تحقیقاتی دستگاه‌های اجرایی از طریق دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها وجود دارد که می‌تواند در صندوق متمرکز شود.

رحیمی با ابراز خرسندی از ارائه طرح جهش تولید دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی که در یکی از بند‌های آن بر ایجاد سازمان سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها تاکید شده است، اظهار داشت: در این راستا، در نامه‌ای به وزیر علوم، بحث تشکیل سازمان یا شرکت سرمایه‌گذاری توسط دانشگاه‌ها را که به پژوهشگاه‌ها هم قابل توسعه است، پیگیری کرده ایم. تقریباً در تمام دانشگاه‌های بزرگ دنیا، چنین سازمان یا شرکتی برای تجاری‌سازی دستاورد‌های تحقیقاتی یا انجام دیگر فعالیت‌های اقتصادی درآمدزا وجود دارد که ایجاد این سازمان‌ها توسط پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های ما هم می‌تواند در درازمدت به رفع بخشی از مشکلات مالی آن‌ها کمک کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه در صورت تصویب طرح جهش تولید، طرح‌های مصوب شورای عالی عتف در اولویت حمایت خواهند بود از پژوهشگاه‌ها خواست نسبت به تعیین یک ماموریت کلیدی و حداقل یک طرح کلان جهت ارائه به شورای عالی عتف و بهره‌مندی از اعتبارات موجود اقدام کنند.

در ادامه این نشست روسای پژوهشگاه‌های ملی به بیان برخی ابهامات و مشکلات موجود در زمینه نحوه عملیاتی‌سازی افزایش حقوق اعضای هیئت علمی و کارکنان غیر عضو هیئت علمی پژوهشگاه‌ها پرداختند و قائم مقام وزیرعلوم و معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم نیز به حمایت همه جانبه وزیر علوم وسایر بخش‌های این وزارت از پژوهشگاه‌ها پرداخته و بر استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور جهت اعتلای پژوهشگاه‌ها تاکید کردند.

شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری کار ایران، تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۰۷۵۱۹۵، www.ilna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین