پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۲۷۱۵
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
بر اساس بررسی‌های انجام شده، از ۱۰۰ شهر جهان که در معرض خطرات زیست محیطی هستند، به جز یکی باقی در آسیا و ۸۰ درصد در هند یا چین قرار دارند.
شعار سال: بر اساس بررسی‌های انجام شده، از ۱۰۰ شهر جهان که در معرض خطرات زیست‌محیطی هستند، به جز یکی باقی در آسیا و ۸۰ درصد در هند یا چین قرار دارند.

در این گزارش ارزیابی ریسک آمده است: بیش از ۴۰۰ شهر بزرگ با مجموع جمعیت ۱.۵ میلیارد نفر، به دلیل ترکیبی از آلودگی‌های کوتاه مدت زندگی، کاهش منابع آب، امواج گرمای کشنده، بلایای طبیعی و شرایط اضطراری آب و هوا در معرض خطر "زیاد" یا "شدید" قرار دارند.

جاکارتا، پایتخت اندونزی که گرفتار آلودگی، جاری شدن سیل و موج گرما است، در رده نخست قرار داد.

اما هند، میزبان ۱۳ شهر از ۲۰ شهر جهان که بیشتر در معرض خطر هستند، ممکن است ترسناک‌ترین آینده را بین هر کشور دیگری تجربه کند.

در تحلیل، Verisk Maplecroft، تحلیلگر ریسک تجاری، دهلی رتبه دوم شاخص جهانی بین ۵۷۶ شهر را دارد و پس از آن چنای (سوم)، آگرا (ششم)، کانپور (دهم)، جیپور (۲۲ ام) و Lucknow (۲۴ ام) قرار دارد. بمبئی با ۱۲.۵ میلیون نفر جمعیت در جایگاه بیست و هفتم است.
 
آلودگی هوا هر ساله باعث مرگ زودرس ۷ میلیون نفر در جهان می‌شود

با در نظر گرفتن فقط آلودگی هوا، که هر ساله باعث مرگ زودرس بیش از ۷ میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود، از جمله یک میلیون نفر فقط در هند، ۲۰ شهر با بدترین کیفیت هوا در مناطق شهری با حداقل یک میلیون نفر، همه در هند هستند و دهلی در رده اول قرار دارد.

چین گرچه از هندوستان ثروتمندتر است، اما با چالش‌های بزرگ زیست محیطی نیز روبرو است. بر اساس این گزارش، از ۵۰ شهر در سراسر جهان که بیشترین آلودگی آب را تجربه می‌کنند، ۳۵ شهر در چین قرار دارد.

لیما، پایتخت پرو تنها شهر غیر آسیایی است که در این لیست صد نفره قرار جای گرفته است.

شاخص آب و هوا، تهدید حوادث شدید، آسیب پذیری انسانی و توانایی سازگاری کشور‌ها را در نظر گرفته است. این گزارش اولین سلسله ارزیابی‌های ریسک برای شهر‌ها است و تهدیدات زندگی، پتانسیل سرمایه گذاری، دارایی‌های املاک و مستغلات و ظرفیت عملیاتی را ارزیابی می‌کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از زیست آنلاین، تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۸۴۴۵۸، www.zistonline.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین