پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۲۹۱۳
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
وزیر نفت با بیان اینکه قرارداد میدان‌های مشترک نفتی هم در شرایط تحریم بسته شده و در این شرایط قرارداد‌های نمایشی امضا نکردیم و برای همه آن‌ها منابع مالی در نظر گرفته شده است، گفت: موافقت‌نامه توسعه میدان آزادگان به‌زودی با شرکت‌های ایرانی امضا می‌شود.

شعار سال: بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد B اظهار داشت: امروز روز مهمی است که قرارداد این میدان امضا می‌شود، مدت‌هاست که دنبال امضای قرارداد این میدان گازی بودم، از همه دوستان و همکاران در شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفت و گاز پارس و پتروپارس برای به سرانجام رساندن این قرارداد قدردانی می‌کنم.
 
وی افزود: شرکت ملی نفت ایران سناریوهای زیادی را برای توسعه این میدان بررسی کرده، هزینه این میدان که اندازه‌اش با یک فاز پارس جنوبی برابری می‌کند حدود 2 میلیارد دلار و بسیار بالاست؛ میعانات گازی میدان فرزاد نیز یک‌هشتم پارس جنوبی است، در واقع بین دریافت و پرداخت تعادل وجود ندارد و بازپرداخت این طرح کار بسیار سختی است.
 
زنگنه با بیان اینکه "برنامه هندی‌ها این بود که گاز میدان فرزاد را به ال‌ان‌جی تبدیل کنند، اما در تحریم نخست از توسعه این میدان کنار کشیدند و دوباره پس از لغو تحریم برگشتند"، گفت: شخصاً دوبار با وزیر نفت و گاز و مقام‌های هند برای توسعه این میدان صحبت کردم، اما حاضر نبودند بیایند، شرایط آنها از جمله تولید نکردن ال‌ان‌جی را هم پذیرفتیم، اما باز هم به‌دلیل تحریم و مسائل دیگر نیامدند.
 
وی ادامه داد: وقت و هزینه زیادی برای توصیف میدان فرزاد صرف و سناریوهای مختلفی برای توسعه این میدان بررسی شد تا بتوانیم هزینه‌ توسعه آن را کاهش دهیم؛ هزینه این طرح با وجود کاهش اکنون نزدیک 1.8 میلیارد دلار است که پرسش اساسی اینجاست این منبع چگونه می‌خواهد تأمین شود؟ به‌طوری که بتوان بعداً آن را بازپرداخت کرد؛ اگر سراغ فروش اوراق مشارکت برویم، مردم اوراق را در قالب زمانی یک‌ساله و دوساله و حداکثر سه‌ساله می‌خرند، در حالی که طرح توسعه این میدان حداقل پنج سال زمان نیاز دارد و پس از تکمیل نیز چند سال طول می‌کشد تا هزینه طرح برگردد بنابراین شما می‌بینید که تأمین مالی این طرح نیازمند روش‌های دقیقی در مدیریت مالی است.
 
وزیر نفت با بیان اینکه "برای توسعه این میدان نزدیک به 30 سناریو بررسی شده"، گفت: سرانجام با بررسی سناریوهای مختلف این تصمیم گرفته شد که گاز تولیدی در این میدان به سایت 2 پارس جنوبی انتقال یابد تا از امکانات و تأسیسات موجود در پارس جنوبی استفاده شود، اکنون پارس جنوبی ظرفیت بسیار بالایی برای دریافت گاز دارد.
 
وی افزود: مطالعه‌ای با عنوان استفاده از پالایشگاه‌های غرب خلیج‌فارس انجام و در آن مشخص شده که چه گازهایی به این پالایشگاه‌ها منتقل شوند؛ گاز میدان بلال و کیش به این پالایشگاه‌ها می‌آیند.
 
زنگنه با اشاره به اینکه توسعه میدان فرزاد در قالب قرارداد بیع متقابل انجام می‌شود، گفت: در طول این مدت با مشکلات تحریم، فاینانس و صندوق توسعه ملی به دلیل اینکه پولی برای پرداخت ندارد روبه‌رو بودیم.
 
وی ادامه داد: شیوه تأمین مالی این طرح (فرزاد) به‌صورت تلفیقی از منابع مالی صندوق توسعه ملی و اوراق مشارکت است.
 
وزیر نفت با بیان اینکه "قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد «ب» آخرین کار وزارت نفت در توسعه میدان‌های گازی مشترک است"، گفت: البته میدان گاز «الف» نیز است، اما تولید گاز از این میدان وابسته به توسعه میدان «فرزاد ب» است؛ برای توسعه میدان فرزاد ب هم لازم است پیچیدگی‌های این میدان به‌صورت دقیق شناخته شود؛ ابزار توسعه فقط هزینه کردن پول نیست، عاقلانه و با تدبیر فکر کردن مهم است.
 
زنگنه تصریح کرد: دفتر بخشی از میدان‌های مشترک بسته شد و طبق قولی که داده بودم در این دولت تمامی میدان‌های مشترک تعیین تکلیف شدند؛ در پارس جنوبی 95 درصد کارهای مربوط به فاز مخزنی انجام شده و بقیه اقدام‌ها مربوط به نگهداشت تولید و فشارافزایی است که حدود 20 تا 30 میلیارد دلار هزینه دارد و طرح آن تهیه شده و آماده است و در دولت آینده باید به آنها پرداخته شود.
 
وی با اشاره به اینکه ظرفیت برداشت از میدان‌های غرب کارون با افزایش 6 برابری از 70 هزار بشکه در روز در سال 92 به 420 هزار بشکه افزایش یافته است، گفت: برداشت گاز از میدان پارس جنوبی نیز 2.5 برابر شده است و هم‌اکنون روزانه 700 هزار مترمکعب گاز از این میدان تولید می‌شود؛ انجام این کارها کوچک نیست، بدانید چنین اتفاق‌هایی به دلیل ظرفیت‌های بزرگی که در کشور وجود داشت قابل تکرار نیست؛ باب بزرگی که از دولت اصلاحات گشوده شده بود بخش عمده آن در این دولت بسته شد.
 
وزیر نفت با تأکید بر ضرورت حفظ 700 میلیون مترمکعب تولید از میدان مشترک پارس جنوبی، گفت: حفظ این رقم تولید از 27 فاز، هنر می‌خواهد و ظرفیت برداشت از پارس جنوبی تکمیل است؛ پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی هم تأثیری بر مقدار تولید پارس جنوبی ندارد.
 
زنگنه با بیان اینکه قرارداد میدان‌های مشترک نفتی هم در شرایط تحریم بسته شده است و در این شرایط قراردادهای نمایشی امضا نکردیم و برای همه آنها منابع مالی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: موافقت‌نامه توسعه میدان آزادگان نیز به‌زودی با شرکت‌های ایرانی امضا می‌شود.
 
وزیر نفت با اشاره به فوت زنده یاد اکبر ترکان، گفت: وی انسان خودساخته ای بود و هر کاری که انجام می داد با جهد و تلاش خود انجام می داد، وی آدم وطن دوستی یود و هیچ نیت شری نداشت؛ ترکان خیرخواهانه صحبت می کرد و همواره در پی حل مشکلات نفت بود؛ امیدوارم به دو برادر شهید خود بپیوندد؛ ما از این افراد که بی منت در جهت اعتلای ایران عزیز تلاش کنند کم داریم.
 
زنگنه با بیان اینکه "مهم این است که کشور ما سربلند و زنده باشد و همیشه آرزوی من تحقق چشم‌انداز بوده است"، گفت: در این سند ایران باید مقام اول را از نظر اقتصادی و فناوری داشته باشد و ایرانی به ایرانی بودن خود مفتخر باشد، با این حال از روزی که چشم انداز را شروع کردیم از چشم انداز دورتر شدیم.
 
وی ادامه داد: تلاش کردیم در حد توان برای تحقق چشم انداز تلاش کنیم تا مردم بتوانند از برکات این تلاش ها برخوردار شوند البته همه دست بخش اقتصادی نیست و همه بخش ها باید با هم جلو بروند.
 
 
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1400، کدخبر: 2504865، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین