پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۳۱۵۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پشت سر ما نقاط قوتی وجود دارد که به آن‌ها می‌بالیم و نقاط ضعفی هم وجود دارد که باید در ترسیم نقشه راه پیش‌رو این اشکالات را برطرف کنیم که رشد بخش را تضمین می‌کندد و زیرساخت توسعه سایر بخش‌های کشور را فراهم می‌کند.
شعار سال: محمدجواد آذری جهرمی در گردهمایی مجازی صنف ICT که دوشنبه شب، ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، به مناسبت روز ارتباطات در کلاب‌هاوس برگزار شد، افزود: نقشه توسعه کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات روشن است و این نقشه توسعه از سندی در شورای عالی فضای مجازی به جمع‌بندی رسیده است.

او اظهار داشت: پیش‌بینی می‌کنم به روال سال‌های قبل باتوجه به تاثیر ICT روی بخش‌های مختلف، دخالت‌ها در این بخش افزایش می‌یابد. این مساله طبیعی است، چون ICT به حوزه تاثیرگذار و ناشناخته‌ای تبدیل شده است. در همین راستا اتفاقات رخ داده برای انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هم برای یکسری ناخوشایتد است، اما برای من قابل پیش‌بینی بود، چون نصر به نهاد تاثیرگذاری تبدیل شده و رقابت انتخاباتی برای آن زیاد شده و بیشتر هم می‌شود.

جهرمی افزود: در همین راستا، طرح‌هایی در مجلس طرح شده که منتطر تصمیم در صحن علنی مجلس است که تغییر بزرگی در بخش می‌دهد. ممکن است تصمیم‌های اشتباهی هم باشند که باید هم گرفته شوند و البته فرصت اشتباه هم باید داده شود تا مثل خیلی چیز‌های دیگر تجربه شود و به دنبال آن تکانه‌ها بیشتر شود.

به گفته وزیر ارتباطات، رگولیشن سلامت الکترونیکی یکی از مجور‌های توسعه اقتصاد دیجیتال است مانند بخش حمل و نقل که دیگر موضوعات مرتبط با آن‌ها در حوزه ICT نخواهند ماند و به بخش خودشان ارجاع خواهند شد.

او گفت: همین الان تصمیم‌های اتخاذ شده درباره رمزارز شوکه‌آور است و طبیعی هم هست، چون یاد نگرفتیم و مجریان ما در اجرا نیز با این پدیده آشنایی ندارند. مدل‌های جهانی هم برچسب غرب‌زدگی و انحصارگرایی می‌خورد و جمع‌بندی مشترکی برای برخورداری از آن نیست؛ بنابراین باتوجه به اثرات ICT بحث‌ها و دخالت‌ها و نویز‌هایی نیز وارد آن می‌شود و سیگنال‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جهرمی افزود: بر همین اساس، تکانه‌ها بیشتر شده و چالش و اصطکاک زیادی ایجاد کرده و وقت زیادی از ما گرفت که به جای اینگه درگیر توسعه باشیم، از سال ۹۶ انرژی‌مان معطوف اینرسی‌ها شده است.

او درباره ورود تیم جدید به وزارت ارتباطات با تغییر دولت نیز گفت: از شش ماه پیش در همه بخش‌های وزارت ارتباطات سامانه کنترل پروژه‌ها تعریف و فعال شده، برگه‌های تحلیل و تحویل آماده شده تا از تغییر و تحول، کمترین آسیب به بخش وارد شود.

جهرمی افزود: با نیروی جدیدتر و تازه نفس و با انرژی بیشتر، رشد بیشتر و بهتری اتفاق خواهد افتاد. تغییرات مثبت هستند و ایده‌های جدید برای حل مساله مطرح می‌شود.

او توضیح داد: ماموریت‌ها انجام شده، بخش‌هایی باید تکمیل و تعریف شوند، عقب‌ماندگی‎ها اصلاح شوند، سیاست‌ها تغییر یابند و مقررات‌گذاری شوند. این‌ها مواردی هستند که باید تحویل بدهم، اما در زمان تحویل و تحول، گزارشی را هم از پیشرفت و کار‌های مانده برای مردم منتشر خواهیم کرد و گزارش مفصلی هم به تیم اجرایی بعدی تحویل خواهیم داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تکنولوژی هراسی در میان مدیران و سیاست‌گذاران کشور گفت: سیاست‌گذاران و مدیران ارشد کشور عمدتا در سن بالای ۵۵ سال هستند و گروهی ۱۵ درصدی از جمعیت را تشکیل می‌دهند که مدیریت ۸۵ درصد دیگر را دارند. آن‌ها تصورشان از فضای مجازی متناسب با واقعیت‌ها نیست و با شیوه سنتی می‌خواهند مسایل را حل کنند که اصطکاک بوجود می‌آید. درحالیکه در سیاست و اجرا باید از جوان‌ها استفاده شود تا بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور از گسل بین نسلی آزار نبیند.

او با تاکید بر اینکه باید تبعات سایر بخش‌ها از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برداشته شود، گفت: برخی فضای مجازی را ابزار همه چیز می‌دانند و، چون بار مشکلات بخش رسانه و اجتماعی حل نشده، در این حوزه سر باز می‌کند و مطالبات به حوزه ارتباطات می‌آید. درحالیکه باید این مسوولیت‌ها از این حوزه آفلود شود و به جای بد و بیراه گفتن به ICT، مسوولیت خود را انجام دهند.

جهرمی افزود: تغییر باعث اینرسی در هر حرکتی می‌شود که باید دقیق شناسایی شوند و تشکیلات داخلی و مجموعه‌های تخصصی و اندیشکده‌هایی برای شناسایی مشکلات ایجاد و گروه‌های مختلف را راهنمایی کنند.

به گفته او، نگاه تشکیلاتی در حوزه ICT اجتناب‌ناپذیر است و برای اینکه سیاست‌گذاران را راهنمایی کنند، باید همدلی‌ها در این مسیر پرچالش بیشتر شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره درخواست فعالان بخش ICT برای افزایش تعرفه‌های خدماتی نیز توضیح داد: در حوزه اقتصاد مانند تعرفه، فعالان بخش شاکی هستند و انتطار افزایش تعرفه داشتند تا با افزایش هزینه خدمات، سرمایه‌گذاری‌ها توجیه‌پذیر شود.

او افزود: اصل این حرف درست است و آن را رد نمی‌کنم که در سیاست افزایش تعرفه، جا دارد به سمت بخش خدماتی و تولیدی نگاه بازتری داشته باشیم، اما در اسناد بالادستی محدودیت‌هایی برای ما گذاشته شده است.

به گفته جهرمی، در برنامه ششم توسعه معین کردند اقتصاد بخش ICT دو و نیم برابر شود که این اتفاق افتاد. برای اجرای این سیاست هم راه ما تثبیت قیمت بود که انجام شد، چون سیاست دیگری در شبکه ملی اطلاعا وجود دارد که براساس آن هم هزینه ارتباطات در سبد خانوار نباید بالاتر از ۲.۵ درصد شود.

او گفت: راه‌حل این مساله افزایش تعداد مشترکان و افزایش دسترس‌پذیری بود. با جهش در تعداد مشترکان رشد ۲.۵ درصدی رقم خورد، اما نرخ ارز، نویزی بود که به سیستم وارد شد و از شیرخشک و پوشک تا صنایع مختلف گران شدند، اما نرخ رشد بخش ارتباطی افزایش نیافت. ضمن اینکه طی سال‌های گدشته متوسط نرخ رشد این بخش ۱۱ درصد بوده که در مقایسه با سایر بخش‌های یعنی صفر بوده است.

جهرمی افزود: اگر خدمات را گران می‌کردیم، بخشی از مردم نمی‌نوانستند به شبکه متصل شوند؛ بنابراین سیاست ۲.۵ درصدی سبد خانوار را دنبال کردیم. در این میان ارز هم گران شد.

او اظهار داشت: برای یافتن راه‌حل، سراغ افتصاد مشارکتی رفتیم تا از ظرفیت بکارگیری اقتصاد اشتراکی برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنیم. در هزینه‌های بخش‌های مختلف، امکان بهینه‌سازی زیادی وجود دارد مانند FMC یا کاهش تعداد آنتن‌ها که برای بخش ICT در مساله اقتصادی تاثیرگذاری زیادی هم داشت.

جهرمی افزود: نمونه آن در این بخش مخابرات و همراه اول هستند که هر دو یک پروانه دارند، اما باوجود مازاد نیروی مخابرات، نگهداری سایت همراه اول را به پیمانکار می‌دهند، چون کیفیت خدمات مخابراتی خوب نیست.

او افزود: از سوی دیگر، من مسوول حفظ منافع مردم و توسعه بخش هم هستم. ما نمی‌توانیم هم تعرفه را افزایش بدهیم و هم هزینه توسعه را مردم پرداخت کنند و گفتیم خدمات بهتری ارایه بدهید. در سرویس vDSL هم گفتیم تعرفه‌گذاری نکنیم و با کشش بازار، تعرفه‌ها مشخص شوند، اما مخابرات نه تنها جلوی رشد را گرفته بلکه خودشان هم کاری نکردند و خواستار افزایش تعرفه بودند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: به شرکت مخابرات ایران اعلام کرده‌ایم در راستای دریافت برنامه توسعه، قابل به تغییر نظام خدمات تعرفه هم هستیم، چون نمی‌شود به مردم در ازای ارایه خدمات نامرغوب، تعرفه بیشتری تحمیل شود. اگر در حوزه تلفن و اینترنت ثابت تعرفه را افزایش دهیم، مردم به سمت بازار موبایل می‌روند و سهم بخش ثابت کوچک خواهد شد.

او با اشاره به اینکه ۱۷ هزار فیبر در مناطق مختلف کشور با هزینه دولت برای اپراتور‌ها کشیده شده، افزود: در بخش USO نیز به جای پرداخت هزینه به پیمانکار، هفت درصد از مبلغ تسهیم درآمد اپرتورا‌ها را به خودشان برگرداندیم تا هزینه توسعه ارتباطات روستایی کنند. این‌ها کار‌هایی است که انجام شده و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

جهرمی با اشاره به فراهم کردن شرایط دریافت تسهیلات و تخصیص ارز دولتی برای توسعه و مدیریت هزینه‌های بخش گفت:، اما شوک ارزی از همه بزرگ‌تر بود و بازار دچار را مشکل کرد. ما قایل به این هستیم که قطعا نظام تعرفه باید اصلاح شود، اما با اصلاح سیستم و برنامه توسعه اتفاق خواهد افتاد.

او با اشاره به اینکه در برخی مواقع با انحصارگرایی نیز مواجه هستیم، افزود: شاتل در قرارداد بیت‌استریم قم سرمایه‌گذاری کرد. درحالی که شرکت مخابرات بابت رانژه هر پورت سرویس ADSL سه هزار تومان دریافت می‌کرد، اما با سرویس vDSL شاتل ۲۱ هزار تومان می‌گرفت و درحالی که هم مخابرات، هم شاتل و هم مشترکین از سرویس راضی بودند، اما مخابرات به دلیل نگرانی از اینکه بازار به سمت شاتل تغییر یابد، کل قرارداد را لغو کرد. آسیاتک هم در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد، اما با آن نیز همکاری نکردند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: نمی‎شود هزینه حفظ انحصار مخابرات را از جیب مردم بدهیم و راضی نشدم به عنوان سیاست‌گذار از جیب مردم هزینه شود. هرگونه تغییر در تعرفه خدمات باید به برنامه توسعه متصل شود.

او افزود: همه اشکالات به من به عنوان سیاست‌مدار برمی‌گردد، اما همین مجموعه مخابرات در دوران پاندمی ویروس کرونا بسیار دوندگی و تلاش کرد. دعوای ما هم با آن‌ها برای توسعه بخش است درحالیکه تلاش‌های زیادی هم کردند و سختی‌هایی هم داشتیم.

جهرمی گفت: کشور دچار تکانه‌های بی‌سابقه‌ای شد و به رغم تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، با شیوع ویروس کرونا، یک سال و نیم است که تمامی خدمات آموزشی به صورت غیرحضوری ارایه می‌شود و تمام بار این شبکه را بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به دوش کشیده است که در این دوره افتخارآمیز بود و به مردم خدمت بسیاری عرضه شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات، تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۲۴۲۴۹، www.ictna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
1
0
یه روزی میرسه که در همین زمینه ارتباطات حسرت مدیرانی ون این اقا رو میخوریم چون به دنبال احیای حق مردمن بدبختی بود که ازاین اصطلاحات سر در نمیوردن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین