پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۴۶۳۶
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
در ادیان مختلف، برای کسب برخی از خواست ها، دفع شر و بلایا، کسب آرامش و مواردی همانند، در کنار مناجات، توصیه به استفاده از اذکار (عباراتی که نیازمند فهم بوده و باید مستمرا تکرار شود) و ادعیه شده است. در دین مبین اسلام نیز برای رفع دلشوره، اضطراب و استرس، اذکار و دعایی چند توصیه شده که در ادامه متن به برخی از آن‌ها اشاره می‌گردد.
شعار سال : با خواندن این دعا و ذکر‌ها اضطراب، دلشوره و استرس را از خود دور کنید

به طور یقین زمان‌هایی از زندگی وجود دارد که استرس، ترس و دلشوره انسان را مغلوب می‌کند، در این حالت تنها یاد خداوند می‌تواند موجب آرامش درونی فرد شود. به همین دلیل در آموزه‌های دینی دعا‌ها و اذکاری جهت آرامش اعصاب و روان توصیه شده اند که روش‌هایی مطمئن برای بدست آوردن آرامش و رفع استرس و اضطراب می‌باشند. در این بخش از دین و مذهب نمناک به معرفی برخی از این دعا‌ها و اذکار می‌پردازیم.

آیات قرآنی و دعا برای رفع استرس، دلهره و اضطراب

خواندن قرآن موجب رفع دلشوره و کسب آرامش می‌شود. هر کس در هر شب و روز، سوره جمعه را قرائت نماید از آنچه می‌ترسد ایمنی می‌یابد و هر چیز خوفناک و ترسناکی از او دور می‌شود.

خواندن سوره احقاف در هر جمعه و مداومت بر خواندن سوره‌های قدر، عصر و همچنین آیه الکرسی در رفع پریشانی و اضطراب نافع است.

همچنین گفتن ذکر "استغفر الله ربی و اتوب الیه" و مداومت بر ذکر “لا حول ولا قوة الا با الله العلی العظیم” برای رفع اضطراب و پریشانی مفید است. «کتاب مفاتیح الحاجات»

برای افزایش صبر، حوصله و ایجاد آرامش روحی هرچه بیشتر، قبل از خواب سوره مبارکه عنکبوت را قرائت کنید که بسیار مجرب است.

همچنین برای دفع ترس، اضطراب و دلهره میتوانید آیات ۴۵ و ۴۶ سوره مبارکه الاسراء را قرائت نمود که بسیار موثر است.

در زمانی که به هر دلیل دچار اضطراب یا نگرانی و دلشوره می‌شوید، ذکر و دعای مجرب ذکر شده را جهت رفع اضطراب چهارده مرتبه با توجه و حضور قلبی قرائت کنید. همچنین این ذکر را چهارده مرتبه به ظرفی از آب پاک خوانده و از آن آب بنوشید تا اضطراب شما از بین رفته و آرامش پیدا کنید.

ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم

قرآن با یک جمله کوتاه و پر مغز مطمئن‌ترین و نزدیک‌ترین راه را نشان داده و می‌فرماید:

الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب؛ آگاه باشید با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد. (رعد، ۲۸) (تفسیر نمونه، ج ۱۰، ص ۲۱۰)

میرزا احمد آشتیانی (ره) در کتاب هدیه احمدی آورده است که علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان فرمودند:

جهت آرامش پیدا کردن دست روی سینه بگذارید و در حالت نشسته و ایستاده چند مرتبه ایه ۲۸ سوره رعد را بخوانید: «الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب» در ایجاد ارامش بسیارموثر است.

بـه جهت رفع اضطراب، نگرانی، ترس و وحشت بعد از نماز‌های پنجگانه ده بار آیه زیر قرائت شود:

«رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَةً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ»


توصیه‌های امام صادق (ع) جهت رفع استرس و اضطراب

امام جعفر صادق (ع) می‌فرمایند:

در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی‌برد:

۱- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» (آیه ۱۷۱ سوره آل عمران) پناه نمی‌برد.

در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است:پس آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در آن‌ها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جسند، همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.

۲- در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیبایی‌های دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله لاحول و لاقوة الا بالله» (آیه ۳۹ سوره کهف) پناه نمی‌برد،

خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است: «مردی که فاقد نعمت‌های دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمت‌ها برخوردار بود) فرمود:اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می‌دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.» (آیه ۴۰ سوره کهف)

۳- در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (آیه ۴۴ سوره غافر) پناه نمی‌برد.

خداوند پس از این آیه فرموده است: «پس خداوند موسی را (در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (آیه ۴۵ سوره غافر)

۴- در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» (آیه ۸۷ سوره انبیاء) پناه نمی‌برد.

خداوند به دنبال این ذکر فرموده است: «پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می‌بخشیم.» (آیه ۸۸ سوره انبیاء)

(بحارالانوار، ج ۹۰، ۱۸۴ – ۱۸۵)

دعایی برای رفع ترس و وحشت

حلبی می‌گوید:فردی به امام صادق (ع) عرض کرد وقتی تنها می‌شوم وحشت و اندوه مرا فرا می‌گیرد و آنگاه که میان مردم هستم چنین احساسی ندارم.

حضرت به وی فرمودند:

دستت را روی قلبت بگذار و بگو:بسم الله

سپس دستت را بر قلبت کشیده و هفت بار بگو:

أَعُوذُ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِقُدْرَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَظَمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِأَسْمَاءِ اللَّهِ مِنْ شَرِّ مَا أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ عَلَی نَفْسِی

وی گفت من چنین کردم و خداوند ترس و وحشت را ا ز من زدود و به جای آن انس و آرامش به من داد. (بحارالانوار ج ۹۵ ص ۱۳۸)

راه‌های معنوی جهت رفع استرس، دلشوره و رسیدن به آرامش اعصاب و روان

پناه بردن بـه خدا

نماز و یاد خداوند

دعا برای آرامش یافتن

مداومت در خواندن ذکر «یا منزل السکینه فی قلوب المومنین انزل السکینه فی قلبی»

تکرار آیه «الا بذکر الله تطمئن القلوب»

زیاد خواندن ذکر «لا اله الا الله»

زیاد خواندن ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله»

وضو گرفتن با آب سرد

صبور بودن

دور نمودن علل خشم از خود


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از نمناک، تاریخ انتشار: -، کد خبر: ۴۵۹۶۸، namnak.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین