پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۰۹۷۴
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
هفته گذشته شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک با مدیریت وزیر جهادکشاورزی قیمت جدید خرید هر کیلوگرم شیرخام از دامداران را ۶ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد که یک هزار و ۹۰۰ تومان بیشتر از نرخ مصوب اخیر ستاد تنظیم بازار است.
شعار سال: پس از اعلام این افزایش قیمت از سوی وزارت جهاد کشاورزی، بازار محصولات لبنی تحریک شده و شاهد هرج مرج در قیمت‌ها هستیم.

به گفته کارشناسان؛ با توجه به اینکه هنوز مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی به طور رسمی به وزارت جهاد کشاورزی واگذر نشده و قیمت مصوب محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری بلاتکلیف مانده است، این هرج و مرج در قیمت فروش شیر خام و بازار محصولات لبنی دور از انتظار نیست.

محمدرضا بنی طباء، سخنگوی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی ایران، درباره تاثیر تغییر نرخ خرید شیرخام پس از اعلام افزایش غیر رسمی قیمت توسط وزارت جهادکشاورزی بر تولید و بازار محصولات لبنی گفت: قبل از آنکه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کند نرخ خرید شیرخام را به ۶ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش داده، کارخانه‌ها هر کیلوگرم آن را از دامداران بالاتر از آخرین نرخ مصوب و به طور متوسط ۵ هزار تومان خریداری می‌کردند.

وی ادامه داد: اعلام افزایش قیمت غیر رسمی خرید شیرخام موجب تحریک بازار و افزایش بیشتر قیمت خرید قیمت خرید شیرخام شد به نحوی که در حالا حاضر قیمت هر کیلوگرم آن به ۵ هزار ۲۰۰ تومان رسیده است.

به گفته بنی طباء؛ تحریک بازار با اعلام افزایش قیمت خرید شیرخام از دامداران توسط وزارت جهادکشاورزی، در حالی که قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری بلاتکلیف باقی مانده است.

وی یادآور شد: افزایش هزینه حمل و نقل، کارگری، بیمه و… در سال جاری موجب زیان کارخانه‌های لبنی در تولید محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری دستور شده و حالا افزایش قیمت خرید شیرخام و اعلام زودهنگام آن به زیان کارخانه‌ها در این محصولات اضافه کرده است.
 
آشفتکی شدید در بازار لبنیات

بنی‌طباء با رد هرج و مرج و گران فروشی در سایر محصولات لبنی، اظهار کرد: بر اساس آیین نامه قیمت‌گذاری کارخانه‌ها قیمت سایر محصولات را می‌توانند بر اساس هزینه تمام شده تولید و در نظر گرفتن سود خود تعیین کنند، در شرایط به وجود آمده افزایش قیمت از سوی کارخانه‌ها در این محصولات طبیعی است و نمی‌توان نام آن را هرج و مرج در قیمت‌ها و گران فروشی گذاشت.

سخنگوی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی ایران، همچنین بخشی از افزایش قیمت محصولات لبنی را مربوط به کاهش عرضه شیرخام دانست.

بنی‌طباء تصریح کرد: هرساله در هنگام افزایش دما تولید شیر در دامداری‌ها کاهش می‌یابد و این امر نیز تا حدودی در افزایش قیمت محصولات لبنی موثر است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت گسترش، تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۸۶۴۷۵، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین