پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۱۴۰۲
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
بیمه شدگان تامین اجتماعی آنقدر از بدعهدی‌ها و خلف وعده‌ها و فعالیت‌های دستوری این سازمان خسته هستند که حتی تمایل به باور کردن اخبار راست هم ندارند. سوال بیمه شدگان این است که چرا باید بیمه تامین اجتماعی اجباری و انحصاری باشد؟ چرا با وجود حجم بالای ناکارامدی در این سازمان و شائبه‌ها و حاشیه‌های مطرح شده در خصوص فساد، حرکات اصلاحی چشمگیری به چشم نمی‌آید؟ چرا باید بیمه شده بخش اعظم هزینه داروی خود را بپردازد؟ چرا سازمان متعلق به مردم به روش‌های غیر مستقیم باید توسط دولت مدیریت شود؟ چرا دولت به خودش اجازه می‌دهد که بار مالی زیاد و افزایش تعهد‌های نابجا به هر اسمی که باشد بر سازمان تحمیل کند؟ و.. سوالی که مسلما مدیران محترم سازمان تامین اجتماعی ترجیح می‌دهند نشنوند و سکوت کنند. سکوتی که سوزاننده آخرتشان خواد بود. البته اگر در برخی از افراد هنوز اعتقادی به این حرف‌ها وجود داشته باشد؟
شعارسال: مصطفی سالاری گفت:  طرح کاهش هزینه‌های درمان در بخش بستری در سال جاری مصوب و به سراسر کشور ابلاغ شد که بر اساس آن هر کجا سازمان تامین اجتماعی بیمارستان ملکی ندارد، درمان بیمه شدگان ما در بیمارستان‌های دولتی رایگان است و بیمه شدگان ما همان فرانشیز ۱۰ درصدی را هم دیگر نمی‌پردازند.

وی افزود: برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی این طرح را اجرا و برخی دیگر اجرا نکردند؛ این در حالی است که ما آمادگی داریم آن ۱۰ درصد فرانشیز را همان روزی که بیمار ترخیص می‌شود به صورت نقد بپردازیم و الباقی را هم سرماه تسویه کنیم، زیرا به سامانه نسخه الکترونیک ما هم متصل هستند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه، اما در بخش درمان سرپایی، کار بسیار پیچیده‌تر است گفت: در سطح دنیا تقاضای القایی در بخش بستری بسیار کم است، اما در بخش سرپایی بالاست و نمی‌توان به این موضوع بی توجه بود. اجرای طرح کاهش هزینه‌های درمان در بخش سرپایی، تابع اجرای نظام ارجاع است.

سالاری ادامه داد: ضوابط نظام ارجاع را تدوین کرده ایم و احتمالا تا پایان هفته تقدیم هیئت امنا خواهد شد. اگر نظام ارجاع مصوب و اجرایی شود، ما آمادگی داریم که فرانشیز سهم بیمار را هم در درمانگاه سرپایی و هم در بخش خدمات پاراکلینیک مانند داروخانه ها، مراکز تصویربرداری و ... تقبل کرده و پرداخت از جیب بیمه شده را شدیدا کاهش دهیم.
 
 
از شعار تا واقعیت کاهش هزینه‌های درمان بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی؟
 

وی با اشاره به اینکه شش هفت ماهی است که روی پیش نویس ضوابط طرح مذکور کار کرده و برآورد هزینه هم انجام داده ایم عنوان کرد: اجرای این طرح گرچه سرجمع هزینه درمان ما را کمی بالا می‌برد، ولی اثرات اجتماعی آن برای بیمه شدگان بسیار قابل توجه است و سازمان وظیفه دارد آن را انجام دهد. این طرح مبتنی بر نظام ارجاع است و اگر ضوابط آن توام با نظام ارجاع، اجرایی شود، شاهد کاهش محسوس هزینه درمان بیمه شدگان خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه زمان اجرای طرح، بستگی به تصمیم هیئت امنا دارد گفت: شاید بهتر باشد با توجه به تغییر دولت، در آینده کسان دیگری آن را اجرا کنند و ما اجرای آن را بی هنگام شروع نکنیم. به هرصورت کار اساسی انجام شده، ضوابط تدوین و محاسبات و برآورد‌ها انجام شده است. حتی در بخش‌هایی سه تا چهار برابر پرداخت از جیب بیمه شدگان را کاهش می‌دهد و اگر به عنوان مثال در یک بخشی تا ۵۰ درصد هزینه با بیمه شده باشد تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد، منتها مبتنی بر نظام ارجاع و پزشک خانواده است و باید زمان و شرایط اجرا مناسب باشد.

شعارسال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۴۰۰، کد خبر:۱۴۰۰۰۴۲۸۲۰۵۱۲، isna.ir.
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین