پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۳۳۵۷
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
تنفیذ حکم ریاست جمهوری نقش نظارتی تا انتهای دوران ریاست جمهوری دارد و باید قبل از مراسم تحلیف یا سوگند رئیس جمهور انجام شود، تا در صورت انحراف رئیس‌جمهور از اصل تعیین شده، او را فاقد اعتبار و مشروعیت کند.
شعار سال: اصلی که در مراسم تنفیذ نخستین رئیس جمهور خیلی بکار آمد؛ در ۱۵ بهمن ۵۸ حکم بنی‌صدر تنفیذ شد، ولی وی نخستین رئیس‌جمهوری شد که نتوانست دوره چهارساله را به پایان برساند.

وی سر قولش در مراسم تنفیذ باقی نماند و به علت انحراف در ۳۱ خرداد ۶۰ توسط مجلس برکنار شد.

دوم مرداد ماه بود که همین مردم پای صندوق رای رفتند در برگه‌ها اسم محمدعلی رجایی را نوشتند؛ کابینه‌ای که جلسات آن، ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشید تا مردم بجای برنامه، عمل ببینند، اما فقط ۲۵ روز بعد از تشکیل دولت، هشتم شهریور ۱۳۶۰ وقتی گرمای ظهر تابستانی فروکش نکرده بود با انفجار در دفتر نخست وزیری، محمدعلی رجایی شهید شد، تا در عرض سه سال سومین انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کنیم.

با رای مردم روز ۱۷ مهر ۱۳۶۰ حکم ریاست جمهوری به حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای رسید. ایشان اولین رئیس‌جمهور در ایران بود که توانست دوره چهارساله خود را به پایان ببرد.
 
تعداد بازدید : 7


در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۶۴ برای بار دوم حکم ریاست جمهوری آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای توسط امام خمینی (ره) تنفیذ شد؛ رئیس جمهوری که از آرمان‌هایش کوتاه نمی‌آمد.

روز ۱۲ مرداد ۱۳۶۸ اکبر هاشمی رفسنجانی حکم ریاست جمهوری در حسینیه جماران تنفیذ شد، اما نه بدست امام ...

در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مردم با زبان رای با نظام و رهبری، تجدید پیمان کردند تا رهبر هم به پیروی از مردم، رای ملت را به دولت مردمی و ایران قوی تنفیذ کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما، تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۳۱۸۲۱۹۳، www.iribnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین