پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۸۹۸۵
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵
مدیران حوزه آموزش مجلس شورای اسلامی و وزارت آموزش و پرورش از ضعف‌های موجود در سیستم آموزشی و الزام واکسیناسیون دانش‌آموزان برای بازگشایی مدارس سخن گفتند.
شعار سال: برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته ۲۱ شهریورماه با موضوع بازگشایی مدارس روی آنتن شبکه آموزش رفت و میزبان علیرضا کمره‌ای معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، مهدی اسماعیلی رییس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس و محمود نوری شادکام متخصص اطفال بود.

علیرضا کمره‌ای معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در ابتدا بیان کرد: آموزش و پرورش هم برای فعالیت‌های حضوری و هم برای فعالیت‌های غیرحضوری برنامه دارد. این برنامه شامل فعالیت ۱۱۰ هزار واحد آموزشی است، واحد‌هایی که از جمعیت دانش‌آموزی به تعداد انگشتان دست شروع شده و تا ۱۵۰۰ نفر، در روستا‌ها و شهر‌ها و پایه‌های تحصیلی مختلف متناسب با شرایط مدرسه‌ها و جغرافیا‌ها ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس به صورت تدریجی، اقتضایی و با ملاحظات مختلف بر اساس اصول مشخص صورت می‌گیرد، گفت: سلامت دانش‌آموزان، معلمان، کادر مدرسه و خانواده‌ها بر همه چیز تقدم دارد به گونه‌ای که تا از ایمنی دانش‌آموزان اطمینان حاصل نشود، مدارس باز نخواهد شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دز اول واکسیناسیون برای معلمان سراسر کشور انجام شده است، تصریح کرد: با هماهنگی وزارت بهداشت تزریق دز دوم در حال اجرا است همچنین کادر مدرسه و رانندگان سرویس نیز واکسینه شده و می‌شوند.

مدارس تا حصول اطمینان از ایمنی دانش‌آموزان بازگشایی نخواهد شد/بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز به سامانه آموزش آنلاین دسترسی ندارند

کمره‌ای افزود: در حال حاضر نگرانی نسبت به خانواده دانش‌آموزان وجود دارد که البته به تدریج بر اساس گروه‌های سنی اعلام شده واکسینه می‌شوند و اگر این امر به کندی پیش برود، برنامه‌های در این زمینه پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه اگرچه سال گذشته آموزش از طریق مدرسه تلویزیونی و شبکه شاد پیگیری شد اما به هیچ وجه آموزش مجازی و از راه دور جایگزین معلم و رابطه معلم و دانش آموز نمی‌شود و قطعا کیفیت آموزش تحت تاثیر قرار گرفت که افت میانگین در نمره دانش‌آموزان یکی از نشانه‌های آن است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: با تعطیلی مدارس فرآیند تربیتی هم کاملا متوقف شده بود و باید بر این نکته تاکید کرد که هیچ چیز جایگزین مدرسه و نقش معلم در آموزش نمی‌شود.

کمره‌ای تاکید کرد: متاسفانه افرادی که در نقاط دوردست عشایری و روستایی زندگی می‌کنند، سال تحصیلی گذشته محرومیت بالایی داشتند و امسال شروع فعالیت‌های حضوری مدارس این گروه در اولویت ما قرار دارد چراکه جهت‌گیری عدالت محورانه ایجاب می‌کند از نقطه‌ای شروع کنیم که بیشتر آسیب دیده است.

وی با بیان اینکه نیاز است آموزش و پرورش به این گروه توجه کند، یادآور شد: از اول مهر آموزش روستایی و عشایر را که تعداشان زیاد نیست و تنها ۷.۵ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، به تدریج آغاز می‌کنیم. رعایت فاصله‌گذاری در این گروه شدنی است چراکه جمعیت‌شان کم است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: الگوهای بازگشایی را از ماه‌ها پیش مدون و آماده کرده‌ایم و اینگونه نیست که قریب به ۱۴ میلیون دانش‌آموز را بدون توجه به پروسه ایمن‌سازی راهی مدرسه کنیم. بازگشایی‌های به تدریج اتفاق می‌افتد و برای این اتفاق ارزیابی‌های دقیقی صورت می‌گیرد.

مهدی اسماعیلی رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های جامعه و مسئولان مدیریت کرونا در نظام آموزشی کشور است، گفت: نظام آموزشی همه جهان به هم ریخته و مهار قضیه زمان‌بر است اما باید به عنوان یک اصل بپذیریم که چاره‌ای جز زندگی با کرونا نداریم چون بنا به گفته برخی از صاحب‌نظران ممکن است ماندگار شود.

وی ادامه داد: باید وضع را مدیریت کنیم اما تعطیلی نظام آموزشی به هیچ وجه قابل قبول نیست چراکه خسارت‌های بعضا جبران‌ناپذیری در پی دارد. به عنوان مثال متاسفانه ۳.۵ میلیون نفر به سامانه آموزش آنلاین دسترسی ندارند. آن چیزی که مهم است تعطیلی را باید حل و چرخه نظام آموزشی را بچرخانیم.

مدارس تا حصول اطمینان از ایمنی دانش‌آموزان بازگشایی نخواهد شد/بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز به سامانه آموزش آنلاین دسترسی ندارند

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس تاکید کرد: بسیاری از پدران و مادران علاوه بر آنکه نگران سلامتی فرزندانشان هستند، نگران تحصیل آن‌ها نیز هستند پس ما با ۲ مساله مهم روبه‌رو هستیم اول آنکه چه کنیم سلامت جامعه به خطر نیفتد و دوم آنکه نظام آموزشی ادامه‌دار باشد.

اسماعیلی افزود: ما می‌دانستیم که روستاهایمان زیرساخت ندارد اما امکانات را آنجا نبردیم در صورتی که باید این اتفاق رخ می‌داد و حال که نیفتاده عدالت آموزشی‌مان زیر سوال رفته است.

وی خاطرنشان کرد: آغاز فعالیت رسمی مدارس از اول مهر است اما این به معنی این نیست که همه دانش‌آموزان اول مهر در مدرسه حاضر شوند بلکه اول باید کرونا را کنترل کرد و دوم آنکه واکسیناسیون به اندازه کافی صورت بگیرد.

محمود نوری شادکام متخصص اطفال که به صورت اینترنتی مهمان این برنامه بود، با اشاره به اینکه اکثر بچه‌ها یا علائم زیادی ندارند یا اگر علائم دارند ظرف ۳-۴ روز برطرف می‌شود، گفت: درگیری شدیدی در این سن نداریم اما اطفال می‌توانند والدین را بیمار کنند و شروع سال تحصیلی می‌تواند چرخه انتقال بیماری را فعال و افراد مستعد را دچار معضل کند.

وی ادامه داد: بازگشایی مدارس منوط به کاهش و یا توقف چرخه انتقال بیماری است که آن هم جز با واکسیناسیون ۷۰ تا ۸۰ درصد جامعه که ۲ دز واکسن دریافت کرده باشند، میسر نیست.

این متخصص اطفال در پایان مطرح کرد: سویه لامبدا در اطفال احتمالا بیماری شدیدتری را ایجاد می‌کند البته واکسن بر همه کرونا ویروس‌ها می‌تواند غلبه کند اما نباید از نظارت شدید برای جلوگیری از ورود این سویه به کشور غافل شد که اگر با آن مواجه شویم، بحث‌های آموزشی دوباره تغییر می‌کند.

شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از آنا، تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۰، کدخبر: ۶۰۷۲۴۰، www.ana.press
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
0
0
امیدواریم که تمام تمهیدات لازم برای بازگشایی مدارس صورت بگیره تا خانواده‌ها نگرانی نداشته باشند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
0
0
کمتر از ۱۰ روز دیگه مدارس شروع به کار خواهند کرد، در این فرصت کوتاه چه تعداد از والدین واکسینه خواهند شد؟ بچه ها خودشون میتونن موارد بهداشتی رو رعایت کنن؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
0
0
شاید در بعضی شهرها امکان بازگشایی وجود داشته باشه ولی باز هم بعضی خانواده‌ها نگران فرستادن فرزندانشون به مدارس هستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین