پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۱۸۱۵
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۴
با وجود مصوبات محکم قانونی، گویا گوشی شنوا برای حذف رانت‌های فرزندان هیات علمی دانشگاه‌ها وجود ندارد. مگر خون این آقازاده‌ها از خون سایر شهروندان و بچه‌های کنکوری این کشور رنگین‌تر است؟ چه معنایی دارد که هر سال شاهد انواع امتیازات برای این گروه خود ویژه پندار باشیم. از آقای عاملی تقاضا داریم، ساماندهی کنکور را با افزایش نظارت بر حذف رانت‌های فرزندان اعضای هیات علمی و بشکلی دست به نقد آغاز کنند. نه-به-مفت-طلبی، نه-به-خود-ویژه-پنداری.

شعار سال:دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ۶ بند ازماده واحده «سیاست‌ها وضوابط ساماندهی سنجش وپذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» درشورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و ریاست سابق شورا این بخش مصوبه و ماده واحده‌ها راقطعی اعلام کرد بنابراین به عقب برنمی‌گردیم واین موارد تصویب و ابلاغ شد.
 
به گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام سعید عاملی در جلسه یک‌صد و پنجاه و سوم شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور پیرامون ماده واحده مصوبه «سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» افزود: مقرر بود در جلسه پایانی با حضور دکتر روحانی، ریاست سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی بر روی بخش ۳۰ درصد پذیرش پزشکی از لیسانس و بخش مربوط به صدا و سیما و موسسات کنکور بحث و بررسی صورت پذیرد که این امکان فراهم نشد و این بخش‌ها باقی ماند؛ ولی موارد قبلی تصویب و ابلاغ شد.

استاد دانشگاه تهران گفت: در این مصوبه تکالیفی برای قبل از سال ۱۴۰۲ داریم. سازمان سنجش برای این منظور باید برنامه‌های لازم برای اجرای مصوبه را در شورای سنجش و پذیرش تهیه کند و این را کتبا از شورای سنجش و پذیرش درخواست خواهیم کرد.
 
وی در ادامه ضمن اشاره به تشکیل اولین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور در دولت جدید گفت: طبیعتا روال پیگیری برنامه‌های اقدام نقشه جامع علمی کشور را دنبال می‌کنیم. به روزرسانی خود نقشه هم در دستور کار است و قاعدتا بر مبنای اولویت‌های مد نظر امروز کار می‌کنیم.
 
ایجاد ظرفیت جدید "شورای سنجش و پذیرش" در مصوبه ساماندهی کنکور

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی قصد احراز اجرایی شدن مصوبات را دارد نه اینکه بر روی جزییات در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گیری کند. به نظرم باید ظرفیتی برای شورای سنجش و پذیرش در مصوبه ایجاد کنیم مثل کسانی که در سال های قبل دیپلم گرفته است و... که وضعیتش نامعلوم است! همچنین اشخاصی هم هستند که از رشته‌ای در رشته دیگر در کنکور شرکت می‌کنند، باید برای سنجش و پذیرش ظرفیتی ایجاد کنیم که این موضوع تعیین تکلیف شود.

وی اظهار داشت: البته در مراحل کارشناسی مصوبه  وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی حضور فراگیر داشته است. تمام کمیسیون‌هایی که در ستاد تشکیل شده است، معاونت آموزشی وزارت بهداشت حضور پررنگی داشته است که با نظر آنها ماده مصوبه تصویب شده است. همچنین وزاری جدید دولت سیزدهم باید درباره مصوبه "ساماندهی کنکور" توجیه شوند تا در پیگیری آن دچار مشکل نشویم.
 
تشکیل کمیته تلفیقی تدوین سیاست‌های برنامه ۵ ساله هفتم توسعه

عاملی درباره تدوین برنامه ۵ ساله هفتم توسعه گفت: در ستاد فرهنگ پیشبینی یک کمیته تلفیق برای تدوین سیاست‌های برنامه ۵ ساله هفتم توسعه و همچنین برش‌های استانی سند داشته‌ایم که این موضوع مصوب شد و به تمام دستگاه‌های کشور توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

وی ادامه داد: اگر مصلحت می‌دانید، کمیته‌ای تلفیقی در زمینه برنامه هفتم توسعه ایجاد کنیم. هم اولویت‌های برنامه هفتم توسعه را بازخوانی کنیم و هم موارد مصداقی که تعین در برنامه هفتم توسعه ایجاد می‌کند را جمع بندی کنیم و نیز سازمان برنامه و بودجه را هم دعوت کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: دوستان در حال فراهم کردن، زیر ساخت‌ها هستند که در درجه اول همان سیاست‌های کلی برنامه هفتم است و در مرحله بعد به زیر بخش‌ها ورود می‌کنند و در نهایت اگر این کمیته تشکیل شود، می تواند به این امر کمک کند.
 
۶۰ درصد اجرایی کردن کنکور به عهده وزارت آموزش و پرورش است

منصور کبگانیان؛ دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز به بحث ساماندهی کنکور، بر اساس ماده واحده مصوب "سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی اشاره کرد و گفت: این مبحث مدت زیادی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی کار شده است البته از ابتدای نقشه جامع علمی کشور با فراز و نشیب‌هایی در دستور کار قرار گرفته است.

قائم ‌مقام و دبیر ستاد علم و فناوری افزود: ۶۰ درصد اجرایی سازی مصوبه ساماندهی کنکور(سنجش و پذیرش) در آینده‌ای نزدیک بر عهده وزارت آموزش و پرورش است. سازمان سنجش و وزارت علوم، بخش سنجش تخصصی دانش آموزان را باید پیش ببرند.

 وی درخصوص برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه در اجرایی سازی مصوبه عجله‌ای نیست، گفت:  باید این مصوبه در سال ۱۴۰۲ اجرایی شود. دوستان باید با مروری بر ماده واحده‌های تصویب شده، اهمیت و فوریت کار را بدانند. کارهای دیگر هم از دستور خارج نشده است و قرار شد کار مطالعاتی انجام شود.

وی اضافه کرد: طبق قرائت مصوبه، مقرر شد تا مکاتبه‌ای دبیر شورا با رییس شورای سنجش و پذیرش داشته باشد که با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت الزامات اجرایی کردن این مصوبه را ظرف یک ماه به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارایه کند.
 
۸۰ درصد گره کنکور مربوط به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی است

محمدرضا مخبر دزفولی؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفت: بخش مهمی از آموزش عالی مربوط به وزارت بهداشت است. بهترین مغزها را وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در حال جذب کردن است اما شما آقایان این مصوبه را بین خودتان (وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم) پاس می‌دهید، هیچ تحول جدیدی با این رویکرد در کنکور نمی‌افتد.

وی افزود: از دکتر عاملی درخواست می‌کنم تا از دوستان وزارت بهداشت جهت هم فکری دعوت به عمل آید و راه حل‌هایی در ارایه مصوبه از آنها درخواست کنید تا گره‌های پیش آمده رفع شود. ۸۰ درصد گره‌های کنکور مربوط به پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی است! باید از صاحب علت و مشکل مشارکت بگیرید و ممکن است دوستان در وزارت بهداشت برای آنها راه حل داشته باشند.
 
ستاد راهبری باید ظرف ۶ ماه، سهمیه‌ها را سیاست‌گذاری کند

ابراهیم خدایی؛ رییس سازمان سنجش و آموزش کشور گفت: این جلسه با توجه به استقرار تیم جدید دولت می‌تواند دو الی سه ماه آینده تشکیل شود و این مصوبه باید برای سال ۱۴۰۲ اجرایی شود؛ بنابراین در زمینه اجرای طرح عجله‌ای وجود ندارد چون مصوبه باید در سال ۱۴۰۲ اجرا شود. مصوبه و طرحی که ارایه شد، چند نکته مهم داشت. به هر دلیلی مباحث مهم تری بیشتر از ۶۰ درصد در بحث پذیرش دانشجوها مثل سهمیه‌ها و نوع پذیرش رشته‌های پزشکی تاثیر دارد چون بخش بیشتر کنکور مربوط به رشته‌های پزشکی است.

وی افزود: ستاد راهبری باید ظرف ۶ ماه، سهمیه‌ها را سیاست گذاری کند تا به اجرایی سازی مصوبه در سال ۱۴۰۲ برسیم. همچنین اگر آموزش و پرورش در سیستم امتحانی‌اش تغییرات اساسی منظور نکند، اتفاق خاصی در مباحث کنکور نخواهد افتاد و وضعیت حاضر حاکم خواهد بود. در هر صورت آموزش و پرورش باید طرح تغییر در سیستم ارزشیابی دانش آموزان را ارایه دهد.
 
 
 
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایرنا، تاریخ انتشار:  14 مهر  1400، کدخبر: ، www.irna.ir،84495443

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین