پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۱۸۹۸
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۱
یک مقام مسئول گفت: با توجه به سیستم آب و هوایی ۲ قطبی اقیانوس هند و احتمال حمله ملخ صحرایی، سطح مبارزه به ۸۰ هزار هکتار می‌رسد.
شعار سال: سعید معین مدیر کل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت مبارزه با ملخ صحرایی اظهار کرد: مبارزه علیه ملخ صحرایی در اواخر خرداد و اوایل تیر با ۱۹ هزار و ۳ هکتار مبارزه به اتمام رسید و از آن تاریخ به بعد ملخی وارد کشور نشد.

او افزود: با توجه به سیستم آب و هوایی ۲ قطبی اقیانوس هند احتمال حمله ملخ صحرایی وجود دارد.

معین ادامه داد: در سال ۹۷ که حمله ملخ برای اولین بار اتفاق افتاد به دلیل سیستم آب و هوایی اقیانوس هند که مثبت بالای یک بود، باعث شد ابر‌های باران زا در شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان بارور شوند.

این مقام مسئول با اشاره به سال زراعی گذشته که حمله ملخ صحرایی به دلیل درجه حرارت بالا به تاخیر افتاد، بیان کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰_۹۹، با وجود آنکه در شبه جزیره عربستان ملخ بود، اما به دلیل خنکی هوا و کاهش بارندگی در کشور ما ورود ملخ به تاخیر افتاد و در فروردین بخشی از جمعیت ملخ‌ها به جنوب ایران در استان‌های خوزستان، هرمزگان، ایلام و بوشهر خود را رساندند.

به گفته او، بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی جهانی دو قطبی هند غربی مثبت بین صفر تا یک است که این امر بدان معناست که سال نسبتا‌تر در شبه حزیره عربستان، جنوب ایران و شرق آفریقا خواهیم داشت.

معین با بیان اینکه بارندگی تابستان در استان‌های جنوبی در حد نرمال است، گفت: بنابر پیش بینی‌ها بارندگی در فصل پاییز نرمال و در برخی نقاط بالاتر از نرمال است که با وجود مثبت شدن ۲ قطبی و طوفان‌های چرخنده که باد‌های قوی تولید می‌کند، بنابر حرکت چرخنده دوم بارندگی قابل توجهی جنوب سیستان و بلوچستان و قسمت‌های شرقی هرمزگان را در برگرفته است.

او درباره آخرین وضعیت حمله ملخ صحرایی در سال زراعی جدید گفت: احتمال حمله ملخ در سال میلادی جدید بالاست و همواره به سبب بارش‌های نرمال در شبه جزیره عربستان، شرق آفریقا و جنوب ایران احتمال حمله ملخ به ایران افزایش می‌یابد و حداقل مبارزه ۸۰ هزار هکتار خواهد بود.

این مقام مسئول ادامه داد: در اواخر زمستان و اوایل بهار (حدود اسفند و اوایل فروردین) احتمال حمله ملخ افزایش می‌یابد و بنابر پیش بینی فائو تا پایان اسفند، حمله از سمت عمان، امارات و عربستان به کشور خواهد بود که با این وجود حمله به استان‌های هرمزگان، بوشهر، جنوب فارس، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان است که در این مناطق آمادگی باید به ۱۰۰ درصد برسد.

مدیر کل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات در پایان درباره آخرین وضعیت تخصیص اعتبارات تصریح کرد: از مجموع ۵۰ میلیارد تومان اعتبار که در هیئت دولت به تصویب رسید، دولت جدید ۱۰ میلیارد تومان اعتبار را تخصیص داده است که بخشی از آن به سمت خرید سم و بخشی لوازم یدکی، سم پاش و خودرو‌های کمک دار و نیرو‌های استخدامی هزینه می‌شود و پس از تصویب باقی مانده پول در بین استان‌ها توزیع می‌شود و خوشبختانه به دلیل هماهنگی بخش‌های مختلف نمی‌گذاریم خسارتی به محصولات کشاورزی و مراتع جنگلی وارد شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۷۹۱۹۸۳۰، www.yjc.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین