پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۴۸۵
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
وزیر نیرو در استان اصفهان از تکمیل طرح‌های انتقال آب خبر داد و در عین حال مخالفت خود را با طرح‌های انتقال آب در استان چهار محال و بختیاری اعلام کرد. این دو موضع در عین حال که می‌توانند مثبت ارزیابی شوند، اما در عمل متضاد هم هستند و معلوم نیست محرابیان قصد دلگرمی موقت مردم استان‌های مذکور را داشته یا واقعا راه‌هایی برای دو چالش مورد اشاره در نظر دارد.
شعار سال: محسن موسوی خونساری، کارشناس آب  مشکلات حوزه آبریز زاینده رود را چالش قرن و دارای دامنه وسیع، متنوع همراه با عدم قطعیت دانست و گفت: به دلیل پیچیدگی فراوان این چالش حل آن تا رسیدن به نقطه مطلوب شاید چند دهه به درازا انجامد.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر نیرو به اصفهان و چهارمحال بختیاری، این سفر را دارای حاشیه‌هایی زیادی خواند و عنوان کرد: آقای محرابیان ابتدا در سفر به اصفهان به صحبت‌های بحق کشاورزان، نمایندگان مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و مدیران استان گوش کرد و سپس وعده داد که طرح‌های نیمه تمام (طرح‌های مربوط به انتقال آب) تکمیل خواهد شد. روز بعد نیز با حضور در استان چهارمحال و بختیاری رفته و مجدد در جمع مردم منطقه، نمایندگان آن‌ها در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی در موضعی متفاوت و در واقع متضاد، با طرح‌های انتقال آب به شدت مخالفت کرد.

این کارشناس ارشد آب اظهارات متضاد وزیر نیرو را در دو سفر متوالی طی دو روز یکی به بالادست حوزه و دیگری پایین دست حوزه را از چند نظر قابل بررسی ذکر و اظهار کرد: موضوع تنازعات منطقه‌ای در حوزه آبریز در گام اول از جنس مسایل اجتماعی و پیوست اجتماعی طرح‌ها است که قبل از اجرا باید به آن توجه و مطالعات لازم انجام می‌شد.

لذا انتظار می‌رود وزیر محترم نیرو، ابتدا مرکز اجتماعی وزارت نیرو را تقویت کرده به طوری که طرح‌های آبی در وهله اول از دیدگاه اجتماعی بررسی شوند. این امر موجب خواهد شد که مجددا آزمون و خطای حرکت به سمت تامین آب بیشتر را تجربه نکنند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس در این دو استان تاکید کردند که مشکل در افزون شدن سه برابری مصرف نسبت به منابع آب موجود است و لذا هیچگاه اجرای طرح‌های انتقال آب از حوزه‌های با منابع محدود کفاف مصارف را نخواهد داد و طبیعتا تاکید‌های محرابیان بر اجرای چند طرح انتقال آب نمی‌تواند از وعده فراتر رود.

دقیقا مسئله چیست

موسوی تاکید کرد: مشکلات حوزه آبریز زاینده رود از توسعه کشاورزی بالادست سد زاینده رود گرفته تا تراکم ۴۰۰۰۰ تایی چاه‌های استان اصفهان سه چالش اساسی را دامنه زده است یکی سفره آب زیر زمینی را تا ۱۴۱۰ بطور کامل تخلیه کرده دوم باعث ایجاد فرونشستی شده که آثار ارزشمند تاریخی اصفهان را تهدید می‌کند و سوم خشک شدن تالاب گاوخونی را در پی داشته است که این چالش‌های سه گانه هم اکنون به یک کلاف سردر گم تبدیل شده که علاوه بر دو استان و اقلیم منطقه ذاگرس و منطقه اصفهان به نوعی کل کشور را در بر گرفته است.

وی بر این ضرورت تاکید کرد که وزیر نیرو باید تمام ابعاد موضوع را مطالعه کرده تا بتواند در حوزه آبریز اصفهان از دادن وعده‌های تکمیل طرح‌های انتقال آب و یا واگذاری تملک به بنیاد مسکن و یا بازتخصیص پروانه‌های آب موجود اجتناب کند.

وی افزود: در دو استان مورد بحث، مسایل اجتماعی حل نشده بقدری مبهم و پیچیده است که می‌تواند با یک اظهار یک سویه زمینه نزاع‌های گسترده را فراهم آورد؛ لذا در موضوع حوزه آبریز زاینده رود باید با اطلاعات کافی و سعه صدر بدنبال خاتمه دادن اختلافات آبی حرکت کنیم.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از زیست آنلاین، تاریخ انتشار:۲۶ آبان۱۴۰۰، کد خبر: zistonline.com/۸۵۶۲۵
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین