پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۹۰۴
تاریخ انتشار : ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر کرد در حمایت از برنامه هسته‌ای ایران و مخالفت با سیاست‌های امریکا علیه ایران. از او سئوال کردم چطور حاضر شدند که این مقاله را منتشر کنند؟ گفت ۱۰۰ هزار دلار از من گرفتند تا این مقاله را چاپ کنند.
شعار سال: حسین موسویان دیپلمات پیشین ایران و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در گفتگویی به جزئیاتی از مقاله ۱۰۰ هزار دلاری اردشیر زاهدی وزیر خارجه رژیم پهلوی در دفاع از ایران اشاره کرد.

سوال: فوت اردشیر زاهدی وزیر خارجه رژیم پهلوی این روز‌ها خیلی خبرساز شده است، خصوصا اینکه وی اواخر مواضعی در حمایت از جمهوری اسلامی و تمجید از سردار سلیمانی داشت. ارزیابی جنابعالی بعنوان دیپلمات وزارت خارجه که سالیان درازی خارج از کشور زندگی کرده اید از این مواضع ایشان چیست؟ خصوصا اینکه اخیرا نامه اردشیر زاهدی به شما منتشر شد که در آن نوشته بود “به شما افتخار میکنم”. مرحوم زاهدی در مصاحبه‌ای هم گفته بود به شهید سردار سلیمانی افتخار میکنم.

موسویان: من سابقه آشنایی نداشتم منتهی در مدت اقامتم در امریکا، بار‌ها و بار‌ها بخاطر مقالات و مصاحبه هایم در دفاع از ایران، مخالفت با فشار‌های امریکا، مخالفت با تحریم ایران، مخالفت با توطئه جنگ علیه ایران و دفاع از حقوق هسته‌ای ایران؛ پیام‌های تقدیر و تشکر وتشویق فرستاد. منهم متقابلا هرمصاحبه و مقاله‌ای که ایشان در دفاع از برنامه هسته ای، مخالفت با تحریم‌ها، حمایت از شهید سردار سلیمانی و مخالفت با ضد انقلاب برانداز داشت، پیام تقدیر و تشکر برایش میفرستادم.

آیا هیچ وقت ملاقات و دیداری با زاهدی داشته اید؟

بله. ایشان در همان نامه‌ای که به آن اشاره کردید از من دعوت کرد که اگر سفری به سوییس داشتم، با او دیداری داشته باشم؛ لذا یک بار که به سوییس رفته بودم به منزل ایشان رفتم. شش ساعت گفتگو کردیم همراه با ناهار. از خاطراتش پرسیدم، از تجربه اش در روابط با امریکا و سیاست خارجی دوره شاه پرسیدم. پاسخ‌هایی بسیار صادقانه داشت. برای من هم بسیار مفید بود.

از سیاست‌های دوره شاه چه می‌گفت؟

او انتقاد‌های تند و مفصلی از درباریان، خواهر شاه، فرح زن شاه و اطرافیان شاه داشت منتهی برای شاه و همسرش که دختر شاه بود، احترام قائل بود و میگفت که شاه خودش واقعا قصد عظمت ایران را داشت. او هیچ اعتباری برای رضا پسر شاه قائل نبود و بشدت منتقد بود. او سیاست‌های اشتباه دوره شاه را برایم تشریح کرد و گفت اگر این اشتباهات نبود، انقلاب نمیشد.

درخواست و پیشنهادی با شما مطرح کرد؟

بله. یکی اینکه گفت میخواهد کتابی در مورد تجاوز عربستان به یمن بنویسد. از من خواست یک فصل این کتاب را من بنویسم. پذیرفتم و کتاب ایشان هم منتشر شد که سراسر انتقاد از عربستان و حمایت از ایران و جنبش حوثی ها‌ی یمن است.

دوم اینکه مطلبی به من گفت که خیلی ناراحت و شرمنده شدم. گفت: آقای موسویان! کتابخانه بسیار عظیم و بینهایت کم نظیر و با ارزشی داشتم. بار‌ها به مسئولین ایران پیام دادم که اجازه دهید که این کتاب‌ها را به دانشگاه تهران هدیه کنم. جواب ندادند. بعد از جند سال ناچارا بخشی از این مجموعه عظیم را به دانشگاه استانفورد هدیه کردم که یک کتابخانه مستقل از کتاب‌های اهدایی من ایجاد کردند. الان هم نیمی بسیار ارزشمندی از این مجموعه را هنوز نگه داشته ام که در وطنم باشد. خواهش میکنم با مسئولین صحبت کنید تا قبل از مرگم بتوانم باقیمانده این مجموعه را به دانشگاه تهران یا هر دانشگاهی که خودشان میخواهند، هدیه کنم.

سوم اینکه به من گفت تنفر عجیبی از سازمان مجاهدین خلق دارم. جمهوری اسلامی آن‌ها را سازمان منافقین خطاب میکند. من آن‌ها را سازمان مزدوران خارجی و خائنین به ایران خطاب می‌کنم. چرا دولت ایران این خائنین را در جهان رسوا نمی‌کند. من دیده ام که چقدر این‌ها علیه شخص شما هم فعالیت می‌کنند. شما هم دیده اید که به من هم فحش میدهند. من هنوز در امریکا و اروپا دوستان با نفوذ بسیاری دارم. حاضرم از تمام ظرفیت و توان و ارتباطات و نفوذم استفاده کنم تا این پفیوز‌ها را رسوا کنیم. این‌ها با صدام جنایت کار علیه مردم کشورشان متحد شدند و به ایران تجاوز نظامی کردند، این‌ها الان هم نوکر اسراییلی‌ها و سعودی‌ها هستند و علیه مردم و کشور خودشان کار می‌کنند.

چهارم هم اینکه گفت با تحریم‌های امریکا و جنگ طلبان علیه ایران مخالفم و حاضرم از همه ارتباطات و نفوذ خودم در این مورد هم استفاده کنم.

آیا شما پیگیری کردید؟

بله. من مطلب را به اطلاع مسئولین وزارت خارجه رساندم. قاعدتا آن‌ها هم به دستگاه‌های ذیربط انتقال دادند. منتهی نتیجه‌ای حاصل نشد.

یک موضوع جالب توجه از این دیدار بگویید.

مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر کرد در حمایت از برنامه هسته‌ای ایران و مخالفت با سیاست‌های امریکا علیه ایران. از او سئوال کردم چطور حاضر شدند که این مقاله را منتشر کنند؟ گفت ۱۰۰ هزار دلار از من گرفتند تا این مقاله را چاپ کنند.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از انتخاب، تاریخ انتشار:۱ آذر ۱۴۰۰، کد خبر: entekhab.ir/۶۴۸۶۶۱
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین