پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۰۳۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: در مجلس دو نماینده مجلس دو طرح برای اصلاح نظام وظیفه آورده‌اند. برخی می‌گویند سربازی را بفروشید و‌پولش را به کسانی بدهید که به سربازی می‌آیند. یک طرفِ طرح سربازی ستاد کل نیرو‌های مسلح است و قرار است جلسه‌ای در سطح فرماندهان، مسئولان مربوط و کمیسیون گذاشته شود و به یک راهبرد برسیم و نهایتا تصمیم در این زمینه را قطعی کنیم.
شعار سال: وحید جلال‌زاده در برنامه دست‌خط حضور یافته بود، با تشریح تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای در سال‌های اخیر اظهار کرد: دقیقا روزی که کمیسیون برای سال دوم هیئت رئیسه رای‌گیری می‌کرد، کمیته‌ای به نام کمیته تطبیق در شورای عالی امنیت ملی به دستور رهبری تشکیل می‌شد که قانون مجلس، تدابیر رهبری و مصالح کشور و مردم را در آن کمیته بررسی کنند و به مذاکره‌کنندگان آن دوره که آقای عراقچی مذاکره‌کننده ارشد بود یک پلت فرم جدیدی را ارائه بکنند و دستور حضرت آقا بود که این ترکیب، آن پلت فرم را تایید کنند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ما به قالبی رسیدیم و قرار شد این در شورای عالی امنیت ملی مطرح شود و بعد از مصوبه آن و تایید رهبری -، چون مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید به تایید رهبری برسد - ... که آقای رئیس جمهور وقت همان جلسه اول وقتی که مصوبات کمیته تطبیق را استماع کرد، دیگر اجازه جلسه دوم را ندادند و تا روزی که رئیس شورای عالی امنیت ملی بودند، مصوبات کمیته تطبیق در دستور کار قرار نگرفت. آقای رئیس جمهور گفتند از دستور کار خارج کنید، ان‌شاالله دولت بعد! لذا دیگر آقای عراقچی مذاکرات را ادامه نداد.

جلال زاده اضافه کرد: مجلس کار مهمی را در سال ۹۹ انجام داد که در کمیسیون ما پخت و پز شد و آن هم قانون راهبردی لغو تحریم‌ها بود، ما آمدیم به جاده یکطرفه منافع برجام که به سمت غرب بود، پایان دادیم. گفتیم اگر تحریم‌ها لغو نمی‌شود اگر ما نفع اقتصادی نمی‌بریم، این برجام برای چه بوده است؟ آن برد برد این وسط مثلا چه تعریفی دارد؟ آمدیم آنجا در بند ۶ گفتیم که اگر تحریم‌ها لغو نشود، ایران به اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پایان می‌دهد، یک زمان هم گذاشتیم برایش.

وی گفت: دولت وقت این را مضر بر سیاست خارجی و مذاکرات قلمداد کرد، آقای روحانی خیلی صریح، من شنیدم در یک روایتی که آقای ظریف گفته بود اگر این قانون تصویب بشود جنگ می‌شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: ما از این جنگ‌ها در طول این مدت خیلی شنیدیم غربی‌ها در این ایام فَترت به قول ما، اصرار داشتند از جایی که مذاکرات تمام شده شروع شود، این یکی از منازعات مذاکرات جدیدی است که مذاکرات وین ۶ اولا که ما به مذاکرات وین ۶ اعتقادی نداریم یک و دو و سه، این مذاکرات یک مذاکرات جدید است چرا؟ چون اصلا دستورالعمل جدیدی دارد.

وی گفت: آن‌ها می‌گویند که از آنجایی که تمام شده شروع کنیم و داخل پرانتز‌ها فقط مورد بحث قرار بگیرد. داخل پرانتز‌ها یعنی آنجایی که یا ما تحفظ کرده بودیم، یا ۱+۴ تحفظ کرده بودند. می‌گفتند به موارد دیگری نپردازیم. به تعبیری در مذاکرات سابق یک چیز‌هایی را ما دوباره پذیرفتیم که الان دولت جدید آن‌ها را نمی‌پذیرد و حتی با قانون راهبردی مجلس هم در تناقض است.

وی خاطرنشان کرد: ما سه تا ستون تعیین کردیم؛ یکی ستون قرمز بود که گفتیم این‌ها قابل مذاکرات نیستند، یک ستون وسط بود، زرد گذاشتیم اسمش را، گفتیم این‌ها را مذاکره بکنید اگر مثلا بند ۲ ما را نمی‌پذیرند، شما هم در مقابل بند ۴ آن‌ها را مثلا نپذیرید، در تقابل این درخواست‌ها و مطالبات بود. یک ستون سفید بود گفتیم چانه بزنید تلاش کنید اگر شد که خیلی خوب است و به نفع است، اگر نشد ما روی این‌ها دعوا نمی‌کنیم نمی‌ایستیم. مثلا طبق قطعنامه ۲۲۳۱ ما باید سال گذشته تقریبا آذرماه تحریم‌های تسلیحاتی متعارف ما در خرید و فروش باید برداشته می‌شد آمریکایی‌ها این را نمی‌پذیرند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت هم روی این خیلی اصرار نداشت و می‌گفت ما که کارهایمان را می‌کنیم بحث کار کردن نبود، بحث قلدری آمریکا بود، چیزی که پذیرفته دوباره می‌خواهد بزند زیرش. این یعنی دفعه بعد هم هر کجا دید که یک اتفاقی افتاده و خلاف حتی برجام است، آمریکا می‌خواهد دوباره بگوید، چون شما فلان کار را کردید، کجا یک چنین حرفی را زدید، در منطقه هر کجا... ما مثلا فلان تحریم را برمی گردانیم. پس موضوع خرید و فروش سلاح نبود موضوع حقوقی قصه بود.

جلال زاده افزود: در لیست قرمز آمریکایی‌ها از تحریم‌های باقیمانده، ۱۵۰۰ تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی باقی مانده بود. یک کلاهبرداری سیاسی کرد، چون می‌دانست دولت بعدی اگر دموکرات باشد، می‌خواهد برگردد به برجام یک تعداد از تحریم‌های هسته‌ای ما را لیبلش را برداشت کرد، تحریم‌های حقوق بشری بانک مرکزی را از هسته‌ای درآورد برد در تروریست ما در برجام تحریم‌های برجامی را قرار شده طرف مقابل بردارد آمریکای جدید دولت جدید می‌گوید این بانک مرکزی الان دیگر در هسته‌ای نیست، در تروریسم است، پس اگر می‌خواهید بانک مرکزی را بردارید، شما باید در تروریسم هم وارد مذاکره شوید، ما هر چه قدر به این‌ها می‌گوییم دوستان قبل هم همین را گفتند که آقا شما که می‌دانید این خود ترامپ این کار را کرد و اصلا این ربطی به تروریسم و حقوق بشر ندارد، ولی آن‌ها تصویب کردند و از این نمی‌گذرند لذا این‌ها مواردی است که بعضی وقت‌ها می‌گفتند که ما ۹۰، ۹۵ درصد کار را تمام کردیم، حجمی نگاه کنیم وزنی نگاه کنیم این ۵ درصد کدام‌ها بوده است که مانده است؟

جلال زاده ادامه داد: آخرین گزارشی که آقای ظریف خطاب به من نوشتند و دیگر آخرین گزارشی بود که نوشتند یک فصل مبسوطی را از منافع برجام بعد از تصویب آورده بودند که نمی‌دانم خرید هواپیما چه شد، من دارم می‌گویم ثم ماذا؟ الان محصول کجاست؟ هواپیما کجاست؟ سرمایه گذاری توتال کجاست بله یک مقدار ما نفت فروختیم یک مقدار ارز به کشور وارد شد بقیه ارز ما کجاست و در کدام بانک هاست؟ سوئیفت خاطرتان است چه قدر در تلویزیون و در برنامه‌های شما دلواپسان با مسئولان آن موقع بحث می‌کردند که سوئیفت باز شده یا خیر و آخرش آقای سیف رفت بانک جهانی گفت تقریبا منافع برجام برای ما هیچ بود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیایت خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: راهبرد دولت جدید کسب منافع حداکثری از مذاکرات پیش رو است؛ طرف مقابل هم این را تقریبا به صورت کامل دریافت کرده است. آقای امیرعبداللهیان که رفته بودند برای اجلاس سالانه سازمان ملل در نیویورک، آمریکایی‌ها پیام داده بودند که ما حاضریم - با همین ادبیات - حاضریم ۱۵ درصد بیشتر از قبلی‌ها به شما بدهیم! لذا خیلی درخواست کرده بودند که آقای وزیر خارجه ایشان این‌ها را در آمریکا ملاقات بکند که، چون ایشان نه دستورالعمل داشت و نه مجوز مذاکره، این را نپذیرفته بود و لذا آن‌ها هم این پیام را دریافت کردند که آن دو صدایی که ما در دوره قبل از آن سوء استفاده می‌کردند و از آن شکاف بهره برداری سیاسی می‌کردند، دیگر آن دو صدایی در کشور نیست، لذا راهبرد اصلی این است که ما بتوانیم در این مذاکرات منافع کشور را تامین بکنیم.

وی اضافه کرد: من خودم هم به برجام ایراد دارم، اما ما تعهد داریم به چیزی که دولت جمهوری اسلامی آن را پذیرفت. مقام معظم رهبری آن موقع که برجام امضا شد ۹ بند تعریض زدند به آن بحث ها. با همه آن پکیج با بسته‌ای که بسته شده، ما الان داریم روی آن برجام مذاکره می‌کنیم؛ این را عنایت کنید. امیدوار هستم که نتیجه مذاکرات این دوره که اصلا نباید فرسایشی باشد، اصلا نباید مذاکره برای مذاکره باشد، این هم درخواست آقای رئیس جمهور است از تیم و هم اتفاقا طرف مقابل هم دنبال همین است، می‌گوید آقا فرسایشی نکنید.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: درست است ما الان دولت را حمایت می‌کنیم کمک می‌کنیم، اما آن نظارت مجلس سر جای خودش هست. شما بیینید ما در لحاظ اقتصادی که یک اشاره‌ای کردید مکررا وزرای مربوطه در حوزه بورس، صنعت، بانک و مباحث کالا‌های اساسی به مجلس خواسته‌ایم و صریح و خیلی محکم با آن‌ها حرف زدیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز در مجلس خیلی شفاف نماینده‌ها اعتراض خودشان را به برخی از مسائل می‌گویند. حمایت ما از دولت هیچ منافاتی با نظارت ما و پاسخگویی دولت در مقابل مجلس ندارد. ما مدافع منافع ملت هستیم، ما نماینده هستیم.

جلال زاده با تشریح راهبرد دولت سیزدهم در مذاکرات هسته‌ای گفت: آقای باقری بار‌ها آمده در تلویزیون در شبکه‌های مختلف و در دانشگاه‌ها از برجام انتقاد کرده به تیم مذاکره کننده قبلی ایرادات مختلف گرفته، خود ما ببینید چه قدر حرف زدیم، شما مصاحبه من را با کلید واژه برجام بزنید، من در بخش قبل گفتم با همه ایراداتی که من و خیلی از دوستان داشتیم، اما الان ما روی این برجام داریم صحبت می‌کنیم.

وی گفت: آقای باقری هم که تشریف بردند برای مذاکرات با همه ایرادات که به برجام داشتند آن قالبی که ایشان روی آن جلو می‌رود و مذاکره می‌کند، برجام است؛ لذا این به نظر من بیشتر جنگ روانی آن طرف آب است. آقای وزیر خارجه به این نکته شما اشاره کردند گفتند بعضی ها... ما هم به آقای باقری گفتیم که این حرف است و این جنگ روانی است آقای باقری با همه ایراداتی که به برجام داشتند، اما تعهد داریم نسبت به برجام و الان داریم روی تعهدات برجامی دو طرف مذاکره می‌کنیم.

وی با اشاره به رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: حضرت آقا بر لغو تحریم، راستی‌آزمایی، برگشت جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی تاکید کردند. آن مباحثی که ما با اروپایی‌ها و مخصوصا با آمریکایی‌ها درگیر هستیم بحث گام دوم است یعنی راستی‌آزمایی؛ آن‌ها می‌گویند که ما به شما یک روز فرصت می‌دهیم ما را راستی آزمایی کنید، دولت قبل می‌خواست با این یک روز کار را تمام کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: می‌گویند لانگ دی؛ لانگ دِی یعنی چه؟ این‌ها نمی‌خواهند از یک روز عدول کنند، بعد می‌گویند ما بگوییم یک روز طولانی! می‌گوییم روز طولانی یعنی چه می‌گویند مثلا شما بگویید ۴۸ ساعت! در ۴۸ ساعت شما چک بانکی را می‌توانید وصول کنید که ما نفت مان را بفروشیم، پولش را بگیریم، در یک بانکی بخوابانیم، بعد تبدیل به کالا کنیم و وارد کشور کنیم؟ درباره سوئیفت خودشان می‌گویند نرم افزاری که شما دارید قدیمی است ما اگر سوئیفت شما را باز کنیم تبادلات بانکی را خودشان می‌گویند تا آن نرم افزار تا آن آموزش بیاید شما دو ماه کار دارید! می‌گوییم ما چه کار کنیم می‌گویند ما یک دانه آزمایشی مشقی در می‌کنیم، یک مبادله بانکی شما را مثلا بدون نوبت و بدون این مباحث اداری... این‌ها را می‌گویند که ما این چک را می‌آوریم به یک باجه می‌گوییم این را سریع ضرب کن شما ایرانی‌ها می‌بینید ۲ میلیارد دلار آمد به حساب.

وی گفت: گفتیم مگر شما با بچه طرف هستید؟ مقام معظم رهبری می‌گویند راستی آزمایی در کوتاه مدت امکانپذیر نیست. اروپایی‌ها به عهدشان وفادار نبودند. کدام تعهد اروپایی‌ها در مورد برجام عملی شده است؟ حتی وقتی که ترامپ خارج شد اروپایی‌ها به ما سریع پیام دادند و گفتند عصبانی نشوید، ما تمام تعهدات آمریکا را به عهده می‌گیریم! یکی می‌خواهد تعهدات خود اروپایی‌ها را انجام بدهد! دولت قبل بار‌ها تلویزیون از شبکه‌های ملی پخش کرده که در دولت گفته می‌شد که شما اعتماد کنید و ... یک هفته کار دارد که... راست هم می‌گویند اگر ما لانگ دی را می‌پذیرفتیم اگر آن پرانتز‌ها را می‌پذیرفتیم به نظر من یک هفته زیاد بود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آقای روحانی اگر خاطرتان باشد وقتی ترامپ آن طرف برنامه خبری گذاشت و آن امضای معروفش را کرد و خارج شد بلافاصله رئیس جمهور ایران گفت ما دو هفته فرصت می‌دهیم آن دو هفته بعدش با اروپایی‌ها رفت شد دو ماه بعد دو ماه شد هشت ماه شش ماه. تا اینکه شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفت که گام‌های برگشت به توانمندی هسته‌ای را بردارد ۵ گام را تعبیه کردند که در دولت قبل ۵ گام به صورت کامل هم برداشته نشد.

وی اظهار کرد: دقیقا وقتی که شهید فخری زاده وقتی ترور شد دیگر مجلس به پا خاست؛ لذا ما قانون را تصویب کردیم که یک بخش آن توانمندی‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما بود، آن جا ما گفتیم اگر تا دو ماه، پیشنهاد من این بود که بلافاصله بلافاصله ۴ رای کم آورد یک پیشنهاد دوم یک ماه بود که تصویب شد، شورای نگهبان آن را برگرداند، دو ماه بالاخره در مجلس رای آورد دو ماه تمام شد. یک اتفاقی افتاد دوباره در دولت قبل بدون اینکه مجلس را در جریان بگذارند آقای گروسی آمد ایران با آقای صالحی مذاکره کردند، ما متوجه شدیم که در آن بیانیه دو جانبه‌ای که صادر شده دوربین‌ها همچنان به تصویربرداری خودشان ادامه می‌دهند.

نهایتا آن چیزی که الان در ارتباط با دوربین هاست من عرض می‌کنم. به این معنا که این‌ها مموری دارند و ذخیره می‌شد، ولی بازرسان آژانس می‌آمدند مموری‌ها را تعویض می‌کردند، مموری جدید می‌گذاشتند.

وی اضافه کرد: الان در دوربین‌ها ضبط صورت می‌گیرد، اما مموری‌ها به آژانس تحویل داده نمی‌شود. این‌ها در ذخیره یا مخازن خودمان نگهداری می‌شود. چرا این اتفاق می‌افتد؟ یک بحث این بود که هم آقای گروسی این را می‌گفت، هم به نظر من عقلانی بود، که اگر مذاکرات به نتیجه برسد و این دوربین‌ها قطع بوده و تصویربرداری نمی‌شده، این یک بهانه‌ای به دست دشمنان ایران می‌افتاد که این دو ماه سه ماه شش ماه یک سالی که ضبط صورت نگرفته، چه اتفاقاتی در مراکز هسته‌ای ایران رخ داده است.

وی همچنین درخصوص اقدامات خرابکارانه و ایذایی رژیم صهیونیستی گفت: در خرابکاری نطنز دو، من به همراه یک تیم از کمیسیون فردای آن حادثه رفتیم نطنز. متوجه شدیم که چند تا بازرس هم آنجا هستند. ببینید خرابکاری چه زمانی انجام شده بود؟ دقیقا فردایش موعد... می‌دانید که زمان را از قبل می‌دهند، آمده بودند که ببینند چه کار کردند! نتیجه گرفتند یا خیر.

وی با بیان اینکه ما در بسیاری از موضوعات متاسفانه بسته رسانه‌ای نداریم، گفت: این یک ایراد اساسی است بنزین ۹۸ از کجا آسیب دید؟ همین طرح صیانت مجلس. قبل از اینکه آن حملات به نظر من نمی‌خواهم بگویم یک درصد محدودی اش ممکن است مغرضانه بوده باشد اماعمده آن‌ها از روی ناآگاهی بود اصلا نمی‌دانند ما اطلاع رسانی نکرده بودیم ما اقناع نکرده بودیم. در بنزین ۹۸ دیدید چه شد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آقای رئیس جمهور صبح جمعه را گفتند و من به شما عرض کنم، مستند اینجا عرض می‌کنم در برنامه شما آقای روحانی گفته بودند شما کجا وقتی که می‌خواهید بنزین قیمتش را اعلام کنید، شما کجا تشریف دارید، اول قرار بود ایشان در ساختمان سپید ... بعد گفته بودند نه من می‌روم، یعنی تا اینجا مطلع ... بعد گفتند آقای واعظی هستند شما اطلاعات را به ایشان بدهید پس رئیس جمهور کشور بیاید بگوید من جمعه متوجه شدم لذا ما در بسته‌های رسانه‌ای عملیات‌های اقتصادی مان عملیات‌های سیاسی مان متاسفانه یک ضعفی داریم این را باید نظام جبران کند.

جلال زاده ادامه داد: بعد از اینکه حوادث را در نطنز و مراکز دیگر هسته‌ای مان داشتیم در تسا کرج که الان آژانس آنجا حساس است، جالب است به جای اینکه بگویند چه کسی این دوربین‌ها را از کار انداخته می‌گویند بگذارید دوربین‌ها را ما کار بیندازیم، می‌گوییم اول بپرسیم چه کسی این دوربین‌ها را زده شما اصلا با او کار ندارید و چسبیدید به اینکه راه بیندازید.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از اینکه آن اتفاقات افتاد، طرح جامعی برای حفاظت از مراکز هسته‌ای تهیه شد که پیشنهاد کمیسیون امنیت ملی بود. آن خبری که خود صدا و سیما پخش کرد در امرای ارتش در حوزه پدافند، پدافند نطنز که آنجا مستقر است برای اینکه آمادگی خودش را امتحان کند و احیانا اگر شیء و پهپاد و یا هر چیز دیگری که می‌تواند به مجتمع نطنز آسیب بزند، ببیند می‌تواند برخورد کند یا خیر، نسبت به آن آمادگی خودش را چک کرده بود، با سلسله مراتب خودش این را هماهنگ کرده بود اینکه مثلا باید قبلا اطلاع داده می‌شد.

جلال زاده ادامه داد: ما در این موضوع که می‌خواهیم دو تا موشک ضد هوایی شلیک کنیم، آیا این را باید قبلا اطلاع رسانی کنیم الان من این را نمی‌توانم خیلی اینجا نظر بدهم که این اتفاق باید بیفتد یا خیر. بعد دیدید دو روز بعد پهپادی را در کوهرنگ لاشه اش را جمع می‌کردند، گفتند این موشک خورده بود. به این اولا اگر خورده بود که منهدم می‌شد این یک پهپادی بود برای باروری ابر‌ها روز پنجشنبه قبل آن شنبه در آن منطقه با مجوز به پرواز درآمد، آن سیستمی که این را بازگشت می‌دهد به آن جایی که پرواز کرده از کار افتاده بوده این فرود عمودی کرده بود و، چون دیگر نمی‌توانست پرواز کند و برگردد به جای قبلی آمدند این را با جرثقیل و هلی کوپتر بردند و دیدید که سالم بود و هیچ ارتباطی با آن شلیک موشک نداشت.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه درخصوص تنش‌های آبی و اتفاقات اخیر اصفهان گفت: الان تنش آبی اکثر استان‌های ما را در بر گرفته است، من نماینده ارومیه هستم دریاچه ارومیه لازم نیست که در اینجا توضیح دهم. الان ما نزدیک به ۱۵ سال است درگیر دریاچه ارومیه هستیم، می‌دانید که آذربایجان غربی دومین استان آب‌دار کشور است بعد از خوزستان، الان ببینید به جایی رسیده که برخی از روستا‌های ارومیه الان با تانکر دارند آب می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارکرد‌های حکومت، پیش‌بینی است؛ این همه دستگاه‌های عریض و طویل، می‌دانید ما چه قدر پژوهشکده داریم فقط وزارت علوم ۲۰، ۳۰ پژوهشکده دارد در موضوعات مختلف، وزارت نیرو می‌دانید چند تا پژوهشکده دارد؟ می‌دانید ما چه مقدار اندیشکده داریم؟ من نمی‌دانم این خروجی این‌ها نباید پیش‌بینی کند ۱۰ سال بعد چه اتفاقی در کشور خواهد افتاد؟ من یک نکته بگویم ببینید ما آب کم داریم، ولی به نظر من بیشتر از کم آبی بی‌مدیریتی است، بی عرضگی ماست.

جلال زاده خاطرنشان کرد: همه دنیا می‌دانند که آبیاری که ما الان در ایران می‌کنیم که به تعبیر کشاورزان می‌گویند غرق آبی؛ غرق آبی یعنی محصول در آب غرق می‌شود دیگر، شما با بیل آن آبراه را باز می‌کنید آب می‌آید فردا صبح می‌آید می‌بندید بعد می‌بینید سیب تا کمر در آب است. الان سیب آن‌هایی که آبیاری قطره‌ای کردند، هم کیفیت محصول و هم کمیت محصول و هم کاهش مصرف آب دارد.

وی با بیان اینکه در این زمینه باید یک بسیج عمومی ایجاد کنیم، گفت: هر چند دولت از سال‌ها قبل آمده گفته ۸۵ درصدش رایگان است ۱۵ درصدش وام قرض الحسنه، ولی در همین ارومیه از ۸۵۰ هزار هکتار آبی حوزه آبریز دریاچه ارومیه به ۱۰۰ هزار هکتار نرسیده آبیاری مدرن و قطره ای. ما امروز که غرق در کم آبی هستیم همچنان داریم آبیاری غرق آبی می‌کنیم.

وی ادامه داد: در همه جای ایران زمین‌های زراعی را افزایش می‌دهند آن هم بعضا با محصولاتی که مصرف آبشان بالاست. ما باید ۱۰ سال قبل فکر می‌کردیم. مثل برقی که قطع شد. در کمیته امنیت آب، دوستان وزارت نیرو و دستگاه‌های دیگر را آوردیم. به دولت اطلاع داده شده، اما چاره جویی نشد. این ترک فعل که جناب آقای رئیسی در قوه قضائیه به واژگان آن اضافه کرد، اگر در جای خودش بنشیند دیگر مدیران بعدی جرات نمی‌کنند، چون می‌دانند ۱۰ سال بعد هم می‌کشانند پای میز محاکمه می‌گویند چرا این کار را شما کردید.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های سدسازی در ترکیه اظهار کرد: اتفاقا گزارش سفیر ترکیه با آقای امیرعبداللهیان را می‌خواندم. ابر پروژه سد سازی! یکی دو تا نیست ۵، ۶ سد روی حوزه آبریز ارس در خاک ترکیه زده می‌شود و با لوله آب را در خاک خودشان برای کشاورزی و توسعه شرق ترکیه می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: کشت صنعت مغان، کشت و صنعت پارس، کلا کشاورزی سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و گیلان و حق آبه خزر تهدید می‌شود و از کمیسیون ما این را پیگیری کردیم و دستگاه‌های مربوطه و وزارت نیرو و وزارت خارجه توضیح بدهند که در مقابل این کار با دولت ترکیه چه کار خواهند کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص اقدامات مجلس درباره نظام وظیفه گفت: ما الان در مجلس دو نفر از نمایندگان دو طرح برای اصلاح نظام وظیفه آوردند. الان یک تعداد از جوانهایمان به دلایل مختلف سربازی نرفته‌اند، لذا بعضی می‌گویند سربازی حرفه ای، مثل بعضی از کشورها. مثلا طرف می‌رود ۵ سال حقوق می‌گیرد و ۵ سال دیگر اگر می‌خواهد می‌ماند در نیرو‌های مسلح، اگر نخواست می‌رود بعضی‌ها می‌گویند که خرید خدمت کنیم که یادتان باشد زمانی این بود که بچه‌هایی که پدرشان و خانواده شان نمی‌توانست ۱۵ میلیون آن موقع را پرداخت کنند با حسرت و با آه نگاه می‌کردند که همسایه بغلی رفت بعد از ۲۵ روز آموزش، دنبال کار و زندگی اش، این باید دو سال برود به نظر من تبعیض بود. حتی بعضی‌ها می‌گویند سربازی را بفروشید پولش را بدهید به این‌ها که می‌آیند سربازی یعنی من ۱۵ میلیون، ۲۰ میلیون، ۸۰ میلیون بدهم به شما که می‌خواهید بروید سربازی به جای اینکه به شما یک و نیم میلیون دو میلیون بدهند پنج میلیون میدهند.

جلال زاده گفت: از یک طرف طرح سربازی ستاد کل نیرو‌های مسلح است ما قرار شد که یک جلسه‌ای در سطح فرماندهان و رئیس محترم مجلس و کمیسیون گذاشته شود و به یک راهبرد برسیم.شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازدیده بان ایران، تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۴۰۰، کدخبر: ۱۲۲۹۵۳، www.didbaniran.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
0
0
با فروش سربازی تقریبا همه سعی میکنن پول جور کنن و سربازیشون رو بخرن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین