پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۱۳۶۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
مدینه منوره از شهر‌های مهم عربستان است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را پذیرا می‌شود که برای انجام مراسم حج و عمره و زیارت اماکن مذهبی به این شهر می‌آیند. ظرفیت گردشگری مدینه را باید از چند منظر گردشگری زیارتی( با تاکید بر مساجد مدینه) ، گردشگری تاریخی( با تاکید بر تاریخ اسلام) و گردشگری طبیعی ( با تاکید بر واحه و صحرا) مورد توجه قرار داد.
شعار سال: مسجدالنبی (ص) و بسیاری از مساجد دیگر واقع شده است که در حوزه گردشگری دینی اماکن مهمی به‌شمار می‌آیند، اماکن گردشگری و آثار تاریخی نیز در این شهر افراد زیادی را جذب خود کرده است. در این گزارش نگاهی به مساجد و اماکن زیارتی و مقدس مدینه خواهیم داشت:

مسجد النبی (ص) از اماکنی است که هنگام سفر به مدینه نمی‌توان از زیارت آن چشم پوشید، زیرا از اماکن مقدس اسلامی و مورد احترام همه مسلمانان و نخستین مرکز تبلیغ اسلام بوده است. در کنار این مسجد، حجره و مقبره پیامبر (ص) و قبور ابوبکر و عمر از خلفای مسلمانان وجود دارد و «روضه شریفه» که به روایت پیامبر (ص) باغی از باغ‌های بهشت است، از دیگر بخش‌های این مسجد به شمار می‌آید که در حد فاصل حجره پیامبر (ص) و منبر واقع شده است. قبة الخضراء (گنبد سبز) از دیگر بخش‌های مسجد است که بالای مقبره پیامبر (ص) قرار گرفته است و به دستور«منصور قلاوون الصالحی»پادشاه مملوکی ساخته شد. کتابخانه‌ای با کتب متنوع و ارزشمند نیز از دیگر بخش‌های این مسجد است.
 
مسجد قباء

این مسجد از مساجد مهم و مقدس نزد مسلمانان است؛ زیرا اولین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلام است، این مسجد چندین بار بازسازی شده است و در دوران‌های مختلف و در زمان حکومت خلفا تغییرات زیادی یافت. آخرین تغییر مربوط به سال ۱۴۰۵ هجری قمری و به دستور «ملک فهد عبدالعزیز آل سعود» پادشاه وقت عربستان بود که اصرار زیادی برای توسعه مسجد داشت. مساحت این مسجد ۱۳ هزار و پانصد متر است و در فاصله ۳ و نیم کیلومتری از مسجد النبی واقع شده است. به فرموده پیامبر (ص)، نمازخواندن در مسجد قبا، پاداش یک عمره را دارد، آن حضرت روز‌های شنبه در این مسجد نماز می‌خواند.

مسجد «قبلتین»

این مسجد از بهترین اماکن گردشگری مقدس در مدینه است و به این دلیل «قبلتین» نامیده شده که تغییر قبله مسلمانان از بیت‌المقدس به خانه کعبه در این مکان اتفاق افتاد و این مکان عبادی شاهد نمازگزاردن مسلمانان به سمت دو قبله مختلف بوده است. گفته می‌شود در این مسجد قبله مسلمانان در حین یکی از نماز‌های ظهر از بیت المقدس به کعبه تغییر یافت. پیامبر اسلام دو رکعت از نماز ظهر را به سوی بیت‌المقدس و دو رکعت دیگر را به جانب کعبه گزارد. این امر در مسجد بنی‌سالم مدینه انجام شد که بعد‌ها به مسجد «ذوالقبلتین» یا دو قبله‌ای، مشهور شد. این مسجد ۴۰۰ متراست و در بخش غربی مدینه قرار دارد.

مسجد «ابوبکر صدیق»

این مسجد در سال ۱۲۵۴ هجری قمری ساخته شد و در بخش غربی مسجد النبی در منطقه «العریضه» واقع شده است. مسجد به این دلیل «ابوبکر صدیق» نامیده شده است که ابوبکر هنگام خلافت در آن نماز عید خواند. در زمان «عمر بن‌عبدالعزیز»، هشتمین خلیفه اموی، این مسجد چندین عملیات بازسازی را پشت سر گذاشت و این بازسازی‌ها در چارچوب طرح بازسازی مساجد مدینه انجام شد.

موزه‌ها و اماکن تاریخی مدینه

بنا بر این گزارش، مدینه اماکن تاریخی دینی و موزه‌های زیادی نیز دارد که مهم‌ترین آن‌ها بدین شرح است:

کوه احد

این کوه از اماکن گردشگری مقدس در مدینه منوره است که حوادث تاریخی اسلامی زیادی را به خود دیده که مهم‌ترین آن «غزوه احد» بود که در آن مسلمانان با کفار قریش جنگیدند. این کوه، جاذبه‌های گردشگری زیادی از جمله «مقبرة الشهداء» دارد که در آن بیش از ۷۰ تن از صحابه رسول خدا (ص) که در غزوه احد به شهادت رسیده‌اند، دفن شده‌اند.

کوه احد در بخش شمالی مدینه واقع شده و بلندترین کوه این شهر است که از گرانیت سرخ تشکیل شده است، این کوه ۷ کیلومتر طول و سه کیلومتر عرض دارد و ارتفاع آن نیز تقریبا ۳۵۰ متر است و در فاصله ۴ کیلومتری مسجد النبی قرار دارد.

موزه «دارالمدینه»

این موزه از موزه‌های تازه تأسیس است که در سال ۲۰۱۱ بنا شده و از زمان افتتاح تاکنون پذیرای بسیاری از مسلمانان بوده است. این موزه میراث اسلامی را به بازدیدکنندگان معرفی و دوره‌های مختلف تاریخی مدینه از جمله زمان پیامبر (ص) را بازگو می‌کند و آثار تاریخی زیادی را از مدینه در خود جای داده است.

مقبره «شهدای احد»

این مقبره نیز در جذب گردشگر در مدینه موفق بوده است و افراد زیادی از آن دیدن کرده‌اند؛ این مکان شاهد واقعه مهم و تاریخی غزوه احد بوده و همان‌طور که گفته شد، محل دفن بیش از ۷۰ تن از صحابه بوده که مشهورترین آنان «حمزه بن عبدالمطلب» عموی پیامبر (ص) است. رسول خدا (ص) برای این مکان جایگاه و اهمیت خاصی قائل بود و بار‌ها آن را زیارت کرد.

نمایشگاه دائمی قرآن کریم

این نمایشگاه در بخش جنوبی مدینه واقع شده است و ۱۳ سالن دارد که در آن تاریخ اسلام در قالب فیلم به نمایش درمی‌آید، کارکنان سالن‌های این نمایشگاه با لبخند پذیرای بازدیدکنندگان هستند و آن‌ها را برای آشنایی با بخش‌های مختلف این مکان همراهی می‌کنند.  این نمایشگاه سالنی تخصصی دارد که با نمایشگر‌های مجهز به مانیتور‌های «۴ k» (تلویزیون‌های با وضوح افقی در حدود ۴۰۰۰ پیکسل)، هر روز فیلم‌های زیادی را درباره تاریخ بشریت قبل و بعد از پیامبر (ص) برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد.

مجمع چاپ قرآن «ملک فهد»

این مجمع در سال ۱۹۴۸ میلادی تأسیس شد و ملک فهد بن عبدالعزیز در سال ۱۴۰۳ هجری سنگ بنای آن را بنیان نهاد و ساخت آن در سال ۱۴۰۵ به پایان رسید، این مجمع، بزرگ‌ترین مجمع چاپ قرآن کریم در جهان اسلام است. مجمع قرآن ملک فهد بیش از ۱۰ میلیون نسخه قرآن در سطح جهان توزیع کرده است و روزانه از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان است و تنها مردان را می‌پذیرد.
 
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
 
شهری با ظرفیت بالای گردشگری دینی
تعداد بازدید : 1
ویدئویی کمیاب با قدمت ۱۰۰ سال، از مهمترین مساجد مدینه منوره

 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از ایکنا، تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۴۰۰، کد خبر:۴۰۳۱۵۶۶ iqna.ir./ سایر منابع .
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۱
0
0
بسیار زیبا
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
0
0
این فیلم زیر خاکی رو از کجا آوردید
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین