پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۵۹۲۹
تاریخ انتشار : ۰۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰
چغازنبیل «یکی از زیباترین آثار باستانی ایران است. که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. این بنا امروزه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.این بنا توسط میلیون‌ها خشت و هزاران آجر ساخته شده است که حدود ۵۰۰۰ آجر آن نوشته به خط ایلامی دارد. آجر‌ها توسط مهر مکتوب نشده‌اند و هرکدام جداگانه با دست نوشته شده‌اند. در ضمن قدیمی‌ترین و مهمترین سازه تاریخی آبی ایران و جهان به نام تصفیه خانه چغازنبیل نیز در کنار همین سازه باستانی قرار دارد.
شعار سال: شهر شوش در استان خوزستان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی ایران را در خود جای داده جایی به نام زیگورات چغازنبیل که درفهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. چغازنبیل «یکی از زیباترین آثار باستانی ایران است. این زیگورات، پرستشگاهی است که ایلامی‌ها برای خود ساخته بودند. یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های روی زمین ایران ما است. دراین تمدن برای ساخت بنا‌های مذهبی از شیوه‌ی خاصی از معماری استفاده می‌شده و عمده بنا‌های مذهبی آن دوران هرمی شکل بوده. این هرم‌ها به صورت پله پله و ازجنس آجر بوده‌اند که به آن‌ها به صورت اختصاصی زیگورات گفته می‌شود. این شیوه از ساخت زیگورات‌ها از ۴۲۰۰ سال پیش هم مرسوم بوده است. زیگورات‌ها بنا‌های مورد احترام و مهمی در آن دوران بوده‌اند و به همین دلیل در ساخت آن‌ها از بهترین مواد و مصالح استفاده می‌شده است، ان‌ها بهترین آجر‌ها و خشت را آماده می‌کرده‌اند تا بتوانند چنین بنا‌هایی بسازند.

این بنا توسط میلیون‌ها خشت و هزاران آجر ساخته شده است که حدود ۵۰۰۰ آجر آن نوشته به خط ایلامی دارد. آجر‌ها توسط مهر مکتوب نشده‌اند و هرکدام جداگانه با دست نوشته شده‌اند. در ضمن قدیمی‌ترین و مهمترین سازه تاریخی آبی ایران و جهان به نام تصفیه خانه چغازنبیل نیز در کنار همین سازه باستانی قرار دارد.

۳۲۶۰ سال پیش «اونتاش نپیریشا» پادشاه ایلامی، شهر باستانی «دورانتاش» یا محوطه تاریخی «چغازنبیل» را ساخت. شهری که در سه حصار متحدالمرکز تفکیک و در مرکز آن یک «معبد مطبق» یا همان «زیگورات» قرار دارد. شاید نفرین این معبد در ۶۴۰ پیش از میلاد بود که گریبان «آشوربانی پال»، پادشاه آشور که آن را تصرف و ویران کرد را گرفت.
 
پوریا پاکیزه
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، کدخبر:۱۴۰۱۰۱۰۸۰۳۱۱۴، تاریخ انتشار:۸ فروردین ۱۴۰۱، www.isna.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین