پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۷۵۳
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
وانهادگی بخش کشاورزی و کم توجهی به رفع چالش‌ها و مشکلات آن توسط مدیرانی که شناخت کافی از این بخش نداشته و درگیر جزدی‌ترین مسائل بخش هستند سبب شده تا بخش کشاورزی با رشد منفی بالای ۷ در دو سال اخیر مواجه شود. افتضاح کار به حدی رسیده که به بخش کشاورزی، بخش واردات مواد غذایی می‌گویند.
شعار سال: بنا به آخرین داده‌های منتشر شده توسط مرکز آمار، تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته ۷۵۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده است، این در حالیست که حجم حقیقی اقتصاد ایران در سال ۹۹ حدود ۷۲۵ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده بود. بر این اساس رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۰، ۴.۳ درصد بوده است، به بیان ساده‌تر در سال گذشته بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان به حجم حقیقی اقتصاد کشور اضافه شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ رشد اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ نسبت به نرخ رشد سال ۹۹ (۱ درصد) ۳.۳ درصد بالاتر بوده است.

رشد اقتصادی بدون نفت

 بر اساس روال معمول اقتصاد ایران، رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۰ بدون احتساب گروه نفت پاییین‌تر از رشد اقتصادی کل بوده است، تولید ناخالص داخلی ایران بدون در نظر گرفتن نفت در سال گذشته ۶۵۱ هزار میلیارد تومان بوده است، این رقم در سال ۹۹ حدود ۶۲۸ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده بود. بر این اساس رشد اقتصادی کشور در سال گذشته بدون احتساب گروه نفت ۳.۵ درصد خواهد بود که پایین‌تر از رشد اقتصادی کل است، این امر بیانگر اهمیت نفت در اقتصاد ایران است.

بر اساس آمار‌های منتشر شده از رشد اقتصادی در سال گذشته، حجم حقیقی نفت و گاز (ارزش افزوده) در سال گذشته حدود ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده است، به عبارت دیگر نزدیک به ۱۴ درصد از حجم اقتصاد ایران را گروه نفت تشکیل می‌دهد.
 
سقوط رشد بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۰، علت چیست؟
سقوط رشد بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۰

رشد اقتصادی گروه صنایع و معادن در سال گذشته ۶ درصد به ثبت رسیده است که میان سه گروه اصلی بالاترین درصد رشد است، رشد این بخش در سال ۹۹ حدود ۴.۱ درصد بوده است. بخش خدمات در سال گذشته رشدی معادل ۴.۵ درصد را به ثبت رسانده است، این در حالیست که در سال ۹۹ رشد این بخش منفی ۱.۳ درصد به ثبت رسیده بود. با توجه به اینکه مهلک‌ترین ضربه‌های بحران‌هایی مانند کرونا به بخش خدمات است، باعث شده بود تا در سال ۹۹ رشد گروه خدمات منفی به ثبت رسد، اما با فروکش کردن آتش کرونا در سال ۱۴۰۰ و کنار آمدن اقتصاد با شرایط کرونایی در سال گذشته، رشد اقتصادی این بخش بار دیگر مثبت شد. با توجه به اینکه حدود نیمی از ارزش افزوده اقتصاد کشور در بخش خدمات رقم می‌خورد یا به عبارت دیگر نیمی از حجم اقتصاد را بخش خدمات در دست دارد، رشد مناسب این بخش تأثیر بالایی در رشد ۴.۳ درصدی کل داشته است.

بر خلاف دیگر بخش‌های اقتصادی، رشد گروه کشاورزی در سال گذشته منفی ۳.۷ درصد به ثبت رسیده است در حالی که این گروه در سال گذشته در میان گروه‌های اصلی بالاترین رشد اقتصادی را به ثبت رسانده بود.

سقوط رشد بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۰، علت چیست؟

شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از اقتصاد نیوز، تاریخ انتشار:۲۵ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۵۰۲۰۸۴، www.eghtesadnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین