پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۰۸۰
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۲
به دنبال مانع‌تراشی، اعمال ممیزی‌های سخت‌گیرانه و فله‌ای، و فشار‌های برخی نهاد‌های خاص بر مداحان، هیئات و حسینیه‌ها، جای برنامه‌های عزاداری و سینه‌زنی دو هیئت بزرگ و معروف یزدی (فهادان و بعثت) در عزاداری‌های امسال خالی‌ست.
شعار سال: باران کویر رسانه محلی یزد نوشت: جای برنامه‌های عزاداری و سینه‌زنی دو هیئت بزرگ و معروف یزدی (فهادان و بعثت) در عزاداری‌های امسال خالی‌ست ... گفته می‌شود یکی از شعر‌های نوحه این هیئت‌ها که توسط شاعر تحسین شده در دیدار‌های شاعران با رهبر انقلاب، سعید بیابانکی سروده شده به تایید نرسیده به دنبال مانع‌تراشی، اعمال ممیزی‌های سخت‌گیرانه و فله‌ای و فشار‌های برخی نهاد‌های خاص بر مداحان، هیئات و حسینیه‌ها، جای برنامه‌های عزاداری و سینه‌زنی دو هیئت بزرگ و معروف یزدی (فهادان و بعثت) در عزاداری‌های امسال خالی‌ست.

یکی از شهروندان یزدی در رشته توییتی نوشته: فشار‌های برخی نهاد‌های خاص بر هیئت‌ها و حسینیه‌های یزد چنان شدت گرفته که نوحه‌ها را عوض می‌کنند و حتی کار به سانسور واژگان نوحه‌ها هم رسیده تا جایی که یکی از نوحه‌خوانان معروف نیز ممنوع‌الصدا شده است.

وی افزوده: بعضا در مواردی پس از حذف کلمه‌های نوحه، خودشان کلمه‌های بی‌ربط را بدون رعایت نکات شعری و تخصصی جایگزین می‌کنند و به هیئت می‌گویند همین را بخوان! و از حرکت برخی هیئت‌های بزرگ به بهانه تایید نشدن شعر، جلوگیری می‌شود!

گفته می‌شود یکی از شعر‌های نوحه این هیئت‌ها که توسط شاعر تحسین شده در دیدار‌های شاعران با رهبر انقلاب، سعید بیابانکی سروده شده به تایید نرسیده!

جالب این که سعید بیابانکی؛ از شاعران معاصر، عضویت شورای سیاست‌گذاری جشنواره شعر فجر، دبیری هنری جشنواره ۱۳ سوره، عضویت در شورای عالی شعر صدا و سیما، و شورای‌عالی شعر وزارت فرهنگ و ارشاد را در کارنامه خود دارد.

یکی از شعر‌های تایید نشده توسط نهاد‌های خاص:
از سجده طولانی گر پیشانی‌تان پر پینه‌ست
از من که، ولی اللهم، اما دلتان پر کینه است

امشب شب عشق است‌ای دل،‌ای جان به عبادت برخیز‌ای عاشق یزدان منشین،‌ای اهل عدالت برخیز
از دین شما بیزارم، دینی که فقط بهتان است
اسلام سراپا تزویر، اسلام ابوسفیان است
داغ همه یارانم، با آنکه به جان سنگین است
جان دادن سرخم بهتر، از زندگی ننگین است
(دکلمه)
از گفته احمد پیداست
(الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم)
در ظهر عطش‌ای یاران، رو سوی نماز آوردم
من مخزن سراللهم، هفتاد و دو راز آوردم‌ای دین عدالت گستر،‌ای ارثیه اجدادی‌
می‌بوسمت‌ای دینداری، می‌خواهمت‌ای آزادی‌ای تشنه آب کوثر، بشتاب و فداکاری کن‌ای کوفی بیزار از ظلم، برخیز و مرا یاری کن‌ای تیغ سراپا عریان، رگ‌های مرا نوبر کن
لب تشنه این سر تا کی، برخیز و گلویی‌تر کن‌ای حادثه ناپیدا، پیدا شو و پیداتر شو
چشم دل مشتاقان را، روشن کن و روشن‌تر کن


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی دیدبان، تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۳۷۲۴۵، www.didbaniran.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین