پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۳۹۲
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۷
زاکانی در مصاحبه با فارس درباره بازداشت یکی از مدیران حقوقی خود در شهرداری تهران به وضوح در حال تلاش است تا تصویر پیش ساخته‌ای که از خود دارد را در ذهن مخاطب حفظ کند. تصویری که مبتنی بر نداشتن تعارف با دیگران، صداقت، فسادستیزی و قانون گرایی بدون اغماض بود.
شعار سال: چند روزی بود که شایعه بازداشت یکی از مدیران حقوقی شهرداری تهران به دلیل ارتکاب به فساد منتشر شده بود. هیچ مرجع رسمی، اما در دو روز اول انتشار این خبر، درباره آن اعلام نظر نکرده بود.

شب گذشته، اما علیرضا زاکانی، شهردار تهران در گفت و گوی کوتاهی با خبرگزاری فارس این خبر را تائید کرد. نکته مهم و جالب توجه، توضیحات زاکانی در این رابطه بود. به طوری که او نه فقط برخورد با این مدیر که حتی بازداشت او را نیز به شهرداری نسبت داده است.

زاکانی دیشب به خبرگزاری فارس گفت: یکی از مدیران بخش حقوقی توسط مجموعه‌های داخل شهرداری بازداشت شده است. این موضوع یک امر صیانتی است و تا ابعاد آن روشن نشود قابل توضیح بیش‌تر نیست. برخورد با فساد را وظیفه خود می‌دانیم و این کار را به صورتی انجام می‌دهیم که استیفای حقوق مردم به صورت عملی صورت گیرد.

شورا در بی اطلاعی

اینکه چرا شهرداری حدود دو روز در این رابطه سکوت کرده بود خودش جای سوال دارد. حتی صبح روز سه شنبه مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران هم در رابطه با اخبار بازداشت یک مدیر حقوقی در شهرداری پایتخت ابراز بی اطلاعی کرده بود. او در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در همین رابطه گفته است: در این زمینه اطلاعی ندارم و جواب رسمی از مجموعه شهرداری دریافت نکرده‌ام.

چطور یک مدیر شهرداری تهران بازداشت می‌شود و برخی کاربران شبکه‌های مجازی از بازداشت او اطلاع دارند، اما رئیس شورای شهر از چنین موضوعی بی خبر است؟ سوال مهمتر اینکه چرا شهرداری تهران در چنین موضوع مهمی، شورای شهر را بی اطلاع گذاشته؟ چه اینکه از سخنان چمران اینگونه بر می‌آید که او منتظر جواب شهرداری بوده، اما شهرداری پاسخ نداده است.

اگر این مدیر آنطور که زاکانی گفته توسط خود شهرداری بازداشت شده است، چرا شورا در بی اطلاعی به سر می‌برده؟

اما مهمتر از این‌ها فرض بگیریم چمران در اعلام بی خبری خود کاملا صادق بوده، از چنین شورایی باید چه انتظاری برای نظارت داشت؟

کدام نهاد داخلی شهرداری می‌تواند مدیران را بازداشت کند؟

مشکل جدی تر، اما در جای دیگری است. زاکانی صراحتا گفته که این مدیر توسط مجموعه‌های داخی خود شهرداری بازداشت شده. این مجموعه داخلی شهرداری تهران چیست، از کی به وجود آمده و بر مبنای چه قانونی اداره می‌شود که اجازه بازداشت افراد را دارد؟

زاکانی در سخنان خودش نگفته که مجموعه‌های نظارتی درون شهرداری مثل حراست مواردی از فساد را کشف و بعد گزارش کرده اند، بلکه مستقیما بازداشت را به مجموعه‌ای در داخل شهرداری ربط داده. حال آنکه می‌دانیم در شهرداری و در هیچ نهاد مشابه دیگری چنین مجموعه‌ای وجود دارد و اساسا از نظر قانون، جز ضابطین قضایی هیچ مرجعی نمی‌تواند افراد را بازداشت کند.

نکته‌ای که در سخنان زاکانی آمده نیاز به شفاف سازی و توضیح دقیق توسط شهرداری تهران دارد. چرا که اساسا هیچکدام از زیرمجموعه‌های شهرداری تهران چنین اختیاری که علیرضا زاکانی مدعی آن شده، ندارند.

تصویری که مخدوش می‌شود

زاکانی در مصاحبه با فارس درباره بازداشت یکی از مدیران حقوقی خود در شهرداری تهران به وضوح در حال تلاش است تا تصویر پیش ساخته‌ای که از خود دارد را در ذهن مخاطب حفظ کند. تصویری که مبتنی بر نداشتن تعارف با دیگران، صداقت، فسادستیزی و قانون گرایی بدون اغماض بود.

خدشه دار شدن این تصویر البته نه امروز که یک سال قبل در همان ابتدای ورود زاکانی به شهرداری تهران آغاز شده بود. آنجایی که دو ماه پس از آنکه صراحتا وعده داد جز مجلس به جای دیگری فکر نمی‌کند، به سرعت اسب خود را برای کرسی شهرداری تهران زین کرد. آن هم در شرایطی که انتخاب او به دلیل مغایرت مدرک تحصیلی اش صراحتا تخلف از قانون بود.

در همان زمان افشای فایل صوتی مهدی چمران مبنی بر فشار‌های غیرقانونی برای انتخاب زاکانی و پس از آن حواشی نظیر حکم زاکانی برای دامادش و یا موضوع خودزنی شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ از جمله مواردی بودند که با شعار‌های زاکانی و تصویری که او دوست داشت از وی ساخته شود، زمین تا آسمان تفاوت داشتند. تصویری شبیه آن لباس‌های در گل مانده سیل امامزاده داوود.

این‌ها این سوال را پیش می‌آورد که آیا تاکید زاکانی بر بازداشت یک مدیرحقوقی شهرداری تهران توسط زیرمجموعه‌های شهرداری، تلاشی است برای حفظ چهره فسادستیز خود؟

آیا توضیحی در کار خواهد بود؟

کمتر از یک سال پیش علیرضا زاکانی در حالی پا به ساختمان بهشت می‌گذاشت که مدیریت ۱۴ ماهه او در مرکز پژوهش‌های مجلس پر بود از ابهامات مختلف. از جمله ایجاد ۱۳ معاونت جدید بدون طی کردن مراحل قانونی و افزایش تقریبا دو برابر کارکنان این مرکز، باز هم بدون داشتن مصوبه قانونی.

بسیاری در‌ان زمان هشدار می‌دادند که او در شهرداری هم همین رویه فراقانونی را در پیش خواهد گرفت و نهایت آن چیزی جز بروز مفاسد جدید نخواهد بود. از جمله اینکه در همین ماه‌ها یکی از مهمترین ابزار‌های ضد فساد شهرداری یعنی سامانه شفافیت کاملا به حاشیه رفته و تعطیل شده است.

در چنین شرایطی باید منتظر توضیحات بیشتر درباره بازداشت مدیر حقوقی شهرداری تهران و البته شفاف سازی سخنان متناقض زاکانی درباره بازداشت او بود.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فراز دیلی، تاریخ انتشار:۲۴ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر: ۵۲۹۲۴، www.farazdaily.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین