پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۸۸۷
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
آزمون کانون وکلا در پذیرش کارآموزان وکالت که طرح سؤال و برگزاری و تعیین نمره قبولی و اعلام نتایج آن به گروهی واگذار شده که از افزایش یا کاهش تعداد پذیرفته شدگان منتفع خواهند شد و به دنبال حفظ این رانت و انحصار برای خود هستند و این همان داستان پرغصه آزمون کارآموزی وکالت است که در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس دنبال می‌شود. ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس، با اشاره به موضوع آخرین وضعیت قبول‌شدگان آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه و لزوم اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب‌وکار مصوب مجلس، گفت: متأسفانه مرکز وکلای قوه قضاییه در مورد اعلام پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت تخلف کرده و شرکت‌کنندگان در این آزمون نیز به کمیسیون اصل نود شکایت کرده‌اند.

شعار سال: طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب‌وکار، طرحی است که باهدف شکستن انحصار برخی مشاغل مثل دفاتر خدماتی، داروخانه‌ها، دندانپزشکان و مشاغلی، چون دفاتر وکالت که با انحصارهایی، چون آزمون کانون وکلا و تعارض منافع در برگزاری چنین فیلتر‌هایی مواجه هستند، برای به‌وجودآوردن امکان اشتغال بسیاری از جوانان کشور تدوین شده است.

در این میان کانون‌های وکلا به عنوان یکی از نهاد‌هایی که تصویب این طرح انحصارش را با خطر مواجه می‌کند، این طرح را بار‌ها زیر سؤال برده است و با لابی‌های گسترده در نقاب حمایت از حقوق مردم در حال تلاش برای حفظ منافعش است که البته این موضع‌گیری مورد حمایت مردم قرار نگرفته و در جدیدترین اخبار شاهد شکایت شرکت‌کنندگان در آزمون وکالت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در راستای اعلام نتایج آزمون وکالت بوده‌ایم.

تعارض منافع، داستان پرغصه آزمون کارآموزی وکالت

آزمون کانون وکلا در پذیرش کارآموزان وکالت که طرح سؤال و برگزاری و تعیین نمره قبولی و اعلام نتایج آن به گروهی واگذار شده که از افزایش یا کاهش تعداد پذیرفته شدگان منتفع خواهند شد و به دنبال حفظ این رانت و انحصار برای خود هستند و این همان داستان پرغصه آزمون کارآموزی وکالت است که در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس دنبال می‌شود.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس درباره این مشکل اظهار کرد: متأسفانه قوه قضاییه همت لازم را برای اجرای قانون مصوب مجلس نداشته است. البته مجلس بعد از قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب‌وکار مصوبه دیگری در قانون بودجه ۱۴۰۱ را داشت که این قانون را تکمیل کرد.

وی توضیح داد: در این مصوبه آمده که اگر دستگاه‌های موظف مجوزی را صادر نکنند، وزارت اقتصاد این مسئولیت را به عهده خواهد داشت؛ به این صورت که اگر ظرف سه ماه دستگاه‌های مربوطه جواب درخواست صدور مجوز مردم را ندادند و قانون مصوب مجلس را نیز در زمینه تسهیل صدور مجوز‌ها اجرایی نکردند، وزارت اقتصاد و دارایی راسا خودش امکان صدور مجوز را دارد و از شهریورماه نیز برخی از مجوز‌های دستگاه‌های مختلف را وزارت اقتصاد صادر خواهد کرد.

رسیدگی به شکایت از کانون وکلا در کمیسیون اصل ۹۰

این نماینده با اشاره به موضوع آخرین وضعیت قبول‌شدگان آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه و لزوم اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب‌وکار مصوب مجلس، گفت: متأسفانه مرکز وکلای قوه قضاییه در مورد اعلام پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت تخلف کرده و شرکت‌کنندگان در این آزمون نیز به کمیسیون اصل نود شکایت کرده‌اند.

وی ادامه داد: کمیسیون اصل نود در کنار کمیسیون جهش تولید و کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در حال بررسی این شکایت هستند، اما به‌هرحال از شهریورماه باتوجه‌به قانون مصوب مجلس، اگر قوه قضاییه جواب نداد و در زمینه آزمون کانون وکلا، مر قانون را اجرا نکرد، وزارت اقتصاد و دارایی بر اساس قانون راسا شروع به صدور مجوز برای این آزمون‌دهندگان خواهد نمود.

وی تأکید کرد: چند انتقاد به مرکز وکلا قوه قضاییه و خود قوه قضائیه وارد است. اینکه چرا بیش از ده‌هزار پذیرفته شده در آزمون وکالت که طبق قانون بر اساس امتیاز تراز پذیرفته شده‌اند؛ قانون در موردشان اجرایی نمی‌شود و خود دستگاه قضایی ترک فعل می‌کند که قابل‌پیگیری است و دیگر بخش ترک فعل صورت‌گرفته است که متأسفانه مرکز وکلا قوه ترک فعل می‌کند و اجرایی نمی‌کند و ما برآوردمان این است با اجرای صحیح قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب‌وکار مشاغل بسیاری ایجاد خواهد شد و بسیاری از کسب‌وکار‌ها از جمله بحث وکالت، رفع انحصار خواهند شد.

شفاف‌سازی آزمون کانون وکلا با اجرای صحیح قانون تسهیل صدور مجوز‌ها

عضو کمیسیون امور داخلی مجلس تصریح کرد: از شهریور قسمتی از اجرای صدور مجوزها، به طور خودکار به سامانه مجوز‌ها وزارت اقتصاد منتقل و از طریق آن مجوز‌های معطل برای تأیید دستگاه‌ها، صادر می‌شود و مردم امکان شروع کسب‌وکار خود را دارند.

وی در پایان گفت: در زمینه آزمون کانون وکلا نیز ما انتظار داریم با شکایتی که به کمیسیون اصل نود شده است قوه قضائیه این قانون را به‌صورت شفاف اجرایی کند که در غیر این صورت ظرف سه ماه، سامانه وزارت اقتصاد بر اساس وظیفه قانونی محوله، این مسئولیت را به عهده خواهد گرفت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، تاریخ انتشار:۶ شهریور ۱۴۰۱، کدخبر:1892882، dana.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین