پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۴۸۱۹
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۸
افزایش پدیده تجرد در کشور ما از دهه شصتی‌هایی شروع شد که در دهه نود جوانانی در سن ازدواج بودند، اما یا تصمیم گرفتند مجرد بمانند و یا شرایط آن‌ها را به سمتی سوق داد که قید ازدواج را بزنند، آمار تجرد قطعی تا قبل از انقلاب برای زنان ۲ درصد و برای مردان کمتر از ۲ درصد بود و، اما رفته رفته این آمار کاهش یافت تا در سال ۹۰ با آغاز تجرد در ایران رو به رو شدیم.بر اساس آمار‌های موجود، ازدواج در ایران متناسب با جمعیت کشور افزایش پیدا نکرده و کشور ما امروزه با معضلی جدی به نام «تجرد قطعی» روبه رو ست، اصطلاحی که چندسالی است برای جوان‌هایی که دیگر امیدی به ازدواج کردن ندارند یا به واسطه مشکلات فردی، خانوادگی یا اجتماعی احتمال ازدواج برای آن‌ها کمرنگ شده، استفاده می‌شود.

شعار سال: انتخاب همسر و تشکیل خانواده حق طبیعی هر انسانی در جامعه است و هر کسی می‌تواند مطابق معیار‌های شخصی و خانوادگی و با توجه به شرایط فکری، رفتاری و اعتقادی خود ازدواج کند، اما امروزه شرایط کشور به سمتی رفته که ما را با چالش تجرد قطعی روبه رو کرده است.

بر اساس آمار‌های موجود، ازدواج در ایران متناسب با جمعیت کشور افزایش پیدا نکرده و کشور ما امروزه با معضلی جدی به نام «تجرد قطعی» روبه رو ست، اصطلاحی که چندسالی می‌شود برای جوان‌هایی که دیگر امیدی به ازدواج کردن ندارند یا به واسطه مشکلات فردی، خانوادگی یا اجتماعی احتمال ازدواج برای آن‌ها کمرنگ شده، استفاده می‌شود.

آیا «تجرد قطعی» انتخاب جوانان است؟
آغاز تجرد در ایران از سال ۹۰

افزایش این پدیده در کشور ما از دهه شصتی‌هایی شروع شد که در دهه نود جوانانی در سن ازدواج بودند، اما یا تصمیم گرفتند مجرد بمانند و یا شرایط آن‌ها را به سمتی سوق داد که قید ازدواج را بزنند، آمار تجرد قطعی تا قبل از انقلاب برای زنان ۲ درصد و برای مردان کمتر از ۲ درصد بود و، اما رفته رفته این آمار کاهش یافت تا در سال ۹۰ با آغاز تجرد در ایران رو به رو شدیم.

معمولاً تصمیم برای مجرد ماندن در سن‌های ۳۵ تا ۴۵ سالگی بیشتر گرفته می‌شود و بیش از ۱۳ میلیون جوان ایرانی سن متناسب با ازدواج را سپری کرده و یا در حال سپری کردن آن هستند، بر اساس آمار وزارت ورزش و جوانان، حدود ۲۵ درصد دختران در سال ۹۱ مجرد بودند.
 
چرا جوانان از ازدواج گریزانند؟

شاید تا قبل از ۳۵ سالگی جوان به دلیل بودن در کنار خانواده چندان احساس تنهایی نکند، اما از یک برهه زمانی به بعد این احساس تنهایی و نا امیدی تبدیل به معضل افسردگی می‌شود.

بر خی از کارشناسان بر این باورند که باید با با بررسی زندگی افراد ببینیم چه اتفاقی می‌افتد که یک جوان تصمیم می‌گیرد ازدواج نکند.

مهدی متقی فر مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان بر این باور است که به طور طبیعی یکی از پیامد‌های عدم تمایل به ازدواج، ایجاد یک سری معضلات اجتماعی است که با بالا رفتن سن ازدواج جای تأمل جدی دارد.
 
آیا «تجرد قطعی» انتخاب جوانان است؟
مسائل فرهنگی یا اقتصادی؟ مسأله این است!

متقی فر با بیان اینکه عوامل فردی، فرهنگی، سبک زندگی افراد و فضای خانواده در ازدواج جوانان موثر است، اعتقاد دارد که خیلی از افراد مسائل اقتصادی را مهمترین مانع بر سر راه ازدواج خود عنوان می‌کنند، اما طبق آمار موجود به راحتی می‌توان تشخیص داد که در استان‌های محروم که توان اقتصادی پائین‌تر است ما در حوزه ازدواج با مشکل کمتری مواجه هستیم، بنابراین علیرغم اهمیت مباحث اقتصادی می‌بینید که بحث فرهنگی به معنای تفکر، نوع نگاه و سبک زندگی افراد در این مقوله موثر است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۴۰۰۸۲۰، www.borna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین