پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۶۹۷۸
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
ضعف نظارت و کم توجهی به مردم در هرکجا که دیده شود، در گام دوم با سلیقه گرایی، خود محوری و فساد مواجه خواهیم بوذ. متاسفانه کشور عزیزمان ( جمهوری اسلامی ایران) تا حدی آلوده به این آسیب شده و ضرورت دارد که بشکل خاص با آن مقابله شود. محمد حسین مهدویان ،کارگردان سینما از سلیقه گرایی های موجود شکایت داشته و بیان می کند، هیچ‌وقت و در هیچ‌کجا، هیچ دری همواره بر یک پاشنه نچرخیده است. این مدیران و مسوولان ولی‌نعمتان ما و مالکان این سرزمین و فرهنگ‌اش نیستند که درها را به میل خود به روی ما ببندند و باز کنند.

شعارسال: محمدحسین مهدویان، کارگردان فیلم‌های سینمایی لاتاری، ماجرای نیمروز، ردخون و … به عدم دریافت پروانه فیلم‌نامه کمدی‌اش، در اینستاگرام خود واکنش نشان داد.

باید پشت میز نشینان خود حق‌پندار را سر جایشان بنشانیم

مهدویان نوشت: 
اگر در بر همین پاشنه بچرخد احتمالا ما آخرین نسل از فیلم‌سازان ایرانی هستیم که لذت واقعی فیلم‌سازی را تجربه کرده‌ایم. سالن‌های پر از تماشاگر را دیده‌ایم. از صدای کف و سوت مردم در پایان فیلم‌هایمان لذت برده‌ایم. صف بستن مردم جلوی گیشه‌ فیلم‌هایمان را از آن‌طرف خیابان تماشا کرده‌ایم و کیف‌‌اش را برده‌ایم. اگر در بر همین پاشنه بچرخد احتمالا ما آخرین نسل از فیلم‌سازانی هستیم که در جشن‌ها و جش‌واره‌های ایرانی شادمانی کرده‌ایم و به تندیس‌ها و سیمرغ‌هایی که تا همین یکی دو سال پیش هنوز هم اعتباری داشته‌اند افتخار کرده‌ایم. اگر در بر همین پاشنه بچرخد احتمالا ما آخرین نسل از فیلم‌سازان ایرانی هستیم که با وجود تمام فشارها و سانسورها باز هم توانسته‌ایم فیلم‌های خودمان را بسازیم.

باید پشت میز نشینان خود حق‌پندار را سر جایشان بنشانیم

فیلم‌هایی که با همه‌ دست‌کاری‌های آزاردهنده در نهایت هم‌چنان متعلق به ذهن و اندیشه‌ خودمان باشد. در هجده نوزده ماه اخیر فضای حاکم بر مدیریت سینمای ایران، در را بر پاشنه‌ای می‌چرخاند که لحظه به لحظه عرصه را تنگ‌تر و فضا را رعب‌آورتر کند. تجربه‌ شخصی من از این دوره‌ تلخ با توقیف فیلم سینمایی شیشلیک شروع شد.

فیلمی که پروانه‌ نمایش قانونی‌اش در تابستان سال گذشته صادر شد اما با فرمان‌ ملوکانه‌ مدیران تازه از راه رسیده بی هیچ توضیحی بایگانی شد و هنوز هم با وجود اعتبار پروانه‌ی نمایش‌اش امکان اکران ندارد. اما از آن ترسناک‌تر این که در سه ماه گذشته با دو فیلم‌نامه‌ مختلف، یک فیلم‌نامه‌ی جنایی و یک فیلم‌نامه‌ی کمدی، با تهیه‌کنند‌گان و نویسندگان متفاوت درخواست پروانه‌ی ساخت داده‌ام که هر دو فیلم‌نامه بدون ارائه‌ی اصلاحیه و هیچ‌گونه توضیحی رد شدند و اجازه‌ ساخت نگرفتند. تاکید می‌کنم بدون ارائه‌ هیچ توضیح روشن و یا اصلاحیه‌های مشخصی.

در تماس با بعضی از هم‌کاران و به خصوص فیلم‌سازان هم‌نسل خودم روایت‌های مشابهی از همین نوع برخورد را شنیده‌ام. وضعیتی که نتیجه‌اش جلوگیری از فیلم‌سازی کارگردان‌های موثر سینمای ایران بوده و در شرایط فعلی جامعه افقی محو و ناامید‌کننده را برای سینمای عزیزمان ترسیم می‌کند. اگر در بر همین پاشنه بچرخد به زودی نفس‌های پایانی این سینمای محتضر و شما بخوانید به احتضار کشانده شده از دهان‌اش خارج می‌شود و ما آخرین نسل از فیلم‌سازان ایرانی خواهیم بود که در آخرین روزهای حیات سینما لذت فیلم‌سازی را تجربه کرده‌ایم. 

اما نه. هیچ‌وقت و در هیچ‌کجا، هیچ دری هم‌واره بر یک پاشنه نچرخیده است. این مدیران و مسوولان ولی‌نعمتان ما و مالکان این سرزمین و فرهنگ‌اش نیستند که درها را به میل خود به روی ما ببندند و باز کنند. همه‌ ما از این آب و خاک و از این وطن و جامعه و فرهنگ‌اش سهمی داریم که آن‌ را به عنوان یک حق باز خواهیم ستاند. هرچند به رنج و محنت. ما چاره‌ای نداریم جز این که برای ایران عزیزمان و فرهنگ‌ و هنرش هم که شده، این هم‌وطنان پشت‌میزنشین و خودحق‌‌پندار را در جای واقعی‌‌شان بنشانیم و آن روز دیگر در بر این پاشنه‌ی زنگار گرفته نخواهد چرخید و باز نسل‌هایی خواهند آمد که سینما را همان‌طور که باید تجربه می‌کنند.

پایگاه خبری تحلیلی شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت عصرایران، تاریخ انتشار: 18 اسفند 1401، کدخبر: 881983، www.asriran.com

اخبار مرتبط
برچسب ها: محمد‌حسین مهدویان ، فیلم‌سازان ایرانی ، فیلم سازی در ایران ، توقیف فیلم سینمایی شیشلیک ، نقد و پاسخ طلبی ، فیلم‌نامه‌ی جنایی ، سینمای ایران ، اکران فیلم سینمایی ، مشکل اکران فیلم های سینمایی ، ساخت فیلم در ایران ، مشکلات ساخت فیلم در ایران ، انتقاد کارگردان سینما از وضعیت موجود ، نقد سینمای ایران ، فیلم های ایرانی ، پروانه نمایش فیلم های سینمایی ، مدیریت سینمای ایران ، انتقادات محمدحسین مهدویان ، گلایه های محمد حسین مهدویان ، برخورد با سلیقه گرایی ، برخورد با بنیادگرایی ، برخورد با مقدس سازی ها ، برخورد با مصلحت گرایی ، برخورد با تفکر خودی و غیر خودی ، برخورد با محفل گرایی ، برخورد با اسطوره سازی ، برخورد با قوالی گری ، برخورد با جرم اندیشی ، برخورد با بدعت ، برخورد با تعصبات کور و سنت های نابجا ، برخورد با غیر شایسته سالاری ، سانسور در سینمای ایران ، نقد سانسور ، مقابله حقوقی با سانسور در سینما ، نکبت سانسور و نان خوردن سانسورچی ها ، سانسور و گام دوم انقلاب ، سکوت در سینما ، تراز فکری سانسورچی های سینما ، منظومه فکری سانسورچی های سینما ، مغزهای خشک و سانسور در سینمای ایران ، تاریخچه سانسور در سینما ، کثافت خودسانسوری در سینما ، عدم شفافیت در سینما ، پوشاندن حقیقت با دروغ ، پوشاندن حقیقت با بیانات جهت دار ، دجال مظهر پوشاندن حقیقت با بیانات جهت دار
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین