پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۹۲۶۴
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۲
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام کرد که به دلیل توقف واردات، بلاتکلیفی نوع ارز برای چای و انحصار در واردات، قیمت چای دو برابر شده است. باید پرسید که ایا کشور سازمان بازرسی ندارد؟ برای چی حقوق می گیرید و در هر تشکیلات کارشناس و دفتر و دستک دارید؟ آقای اژه ای لطفا این سوال را از آقای خدائیان بپرسید و برای افکار عمومی مشخص کنید که نقش سازمان بازرسی کل کشور چیست و چه اقدامی در خصوص این مسئله خاص انجام داده است؟

شعارسال: واگذاری واردات چای از سوی وزارت جهاد کشاورزی به یک مجموعه خاص از ابتدای سال جاری خبرساز شد.

این تصمیم منجر به توقف ثبت سفارش چای طی شش ماه اخیر شده و طبق نامه فرهاد آگاهی، رئیس هیات مدیره فدراسیون واردات ایران، به قائم مقام محترم وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی، در مدت یادشده ابتدای سال جاری تا کنون هیچ محصولی وارد کشور نشده است.

دو برابر شدن قیمت چای و انحصار واردات 90 هزار تنی در دست یک نفر از ما بهتران؟ خاک بر سر مدیران مرتبط

این در حالی است که کشور سالانه به واردات ۹۰ هزار تن چای نیاز دارد؛ بنابراین ادامه این وضعیت ممکن است منجر به گرانی و کمبود در بازار چای شود.

*چرا قیمت چای افزایش یافت؟

رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، با بیان اینکه در حال حاضر با کمبود چای در بازار مواجه نیستیم، توضیح داد: «به‌رغم عرضه مناسب، قیمت چای در روز‌های اخیر افزایش یافت. طوری‌که قیمت بسته‌های نیم کیلویی از ۱۹۹ هزار و ۸۰۰ تومان به ۲۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید که یعنی هر کیلو چای خارجی حدود ۱۰۰ هزار تومان گران شده است.»

وی درباره دلیل این افزایش قیمت گفت: «علت اول این است که واردات انجام نمی‌شود. همچنین واردات چای به شکل انحصاری در اختیار یک نفر قرار گرفته که این وضعیت باعث شده است هر روز چای در بازار کمتر شود. با کاهش عرضه هم قیمت بالا می‌رود.»

به گفته کنگری در گذشته تاجران متعدد چای وارد می‌کردند، اما اکنون واردات انجام نمی‌شود و تخصیص یا عدم تخصیص ارز نیمایی به چای هم مشخص نیست. این وضعیت باعث آشفتگی قیمت شده، اما هنوز کمبود کالا رخ نداده است.

با ادامه این روند از حالا صدای زنگ هشدار کمبود و گرانی چای به صدا درآمده است. چراکه اولاً واردات چای متوقف شده است و از سوی دیگر در کنار انحصار ایجادشده، افزایش قیمت هم منجر به کاهش تقاضا خواهد شد. اتفاقی که طبیعتاً تولید را به خطر می‌اندازد و رفته رفته باید منتظر حذف چای از سبد مصرف روزانه خانوار ایرانی باشیم.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: 12خرداد1402، کدخبر: 1773028، www.khabaronline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین