پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۲۸۳۳
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
جریانات مشکوکی در کشور در حال فعالیت است که می‌تواند بعضا ایجاد شائبه کند. شهیدی معاون وزیر صمت می‌گوید که امیدواریم تا آذرماه برای پیشبرد پروژه اکتشاف با روس‌ها به توافق برسیم و تفاهم‌نامه‌ای را به امضا برسانیم. پس از امضای تفاهم‌نامه اجرای ۱۲۰ پروژه را به روس‌ها واگذار می‌کنیم. این ۱۲۰ پروژه از سال ۱۴۰۳ تا سال ۱۴۰۴ توسط روس‌ها انجام می‌شود و آن‌ها علاوه بر اجرای پروژه آموزش نیروی انسانی ایرانی را هم بر عهده دارند و .... سوال ما از آقای شهیدی این است که مگر در بحث اکتشاف، کشور دچار مشکل است؟ بسیاری از متخصصان و اشخاص حقوقی از عدم سلامت در بحث اکتشاف و دور زده شدن شکایت و گلایه دارند. بنظر شما اگر با چند آئین نامه اقدام به تضمین تامین منافع داخلی‌ها شود، نیازی به روس‌ها و چینی‌ها خواهد بود؟ توصیه می‌کنیم بشکل شفاف توضیح دهید تا ایجاد شائبه نکند. روی بد موضعی مانور ناقص داده اید. سربسته عرض شد و مشفقانه هشدار داده شد که شفاف سازی کنید.

شعارسال: علیرضا شهیدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران در گفتگو با خبرنگار از تعهد این سازمان به اجرای ۴۲۰ پروژه در اکتشاف مواد معدنی کشور خبر داد و افزود: سازمان زمین‌شناسی برای اتمام این پروژه‌ها پنج سال زمان دارد، بنابراین و از آنجایی که این پروژه کار زیادی می‌طلبد به فکر همکاری با شریک خارجی افتادیم و از یک سال پیش با روس‌ها وارد مذاکره شدیم تا اکتشاف مواد معدنی در بخشی از مناطقی که در اختیار سازمان زمین‌شناسی است را به کارشناسان این کشور واگذار کنیم.

واگذاری ۱۲۰ پروژه اکتشافی به روس‌ها، شاید چینی‌ها هم بیایند + مگر ما در زمینه اکتشاف مشکل داریم؟ سالم و بدور از فساد کار کنید ببینید چند هزار کارشناس و شرکت آماده همکاری می شوند

وی افزود: در صورتی که کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه در ۱۲ و ۱۳ آذر برگزار شود، تفاهم‌نامه این همکاری در همان تاریخ منعقد می‌شود.

شهیدی ادامه داد: امیدواریم تا آذرماه برای پیشبرد این پروژه با روس‌ها به توافق برسیم و تفاهم‌نامه را به امضا برسانیم. پس از امضای تفاهم‌نامه اجرای ۱۲۰ پروژه را به روس‌ها واگذار می‌کنیم. این ۱۲۰ پروژه از سال ۱۴۰۳ تا سال ۱۴۰۴ توسط روس‌ها انجام می‌شود و آن‌ها علاوه بر اجرای پروژه آموزش نیروی انسانی ایرانی را هم بر عهده دارند.

معاون وزیر صمت همچنین از صاحب‌سبک بودن کارشناسان اکتشافی روس گفت و خاطرنشان کرد: آن‌ها در سالیان گذشته هم در ایران پروژه‌هایی را در زمینه اکتشافات معدنی ایران اجرا کردند و حالا پیش‌بینی می‌شود بیش‌تر از ۱۰۰ نفر کارشناس روسی برای اکتشاف مواد معدنی به ایران وارد شوند و در قالب یک پیمانکار این پروژه را پیش ببرند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی تصریح کرد: هر آنچه از مواد معدنی که در این پروژه کشف شود، در اختیار سازمان زمین‌شناسی و پس از آن در اختیار وزارت صنعت معدن تجارت قرار می‌گیرد. البته هنوز مشخص نیست چه ذخایری در این مناطق شناسایی می‌شود.

شهیدی در پایان خبر داد: سازمان زمین‌شناسی برای اکتشاف مناطقی که در اختیار دارد همکاری با چینی‌ها را هم در دستور کار قرار داده است البته این طرح هنوز در مراحل اولیه است و با قطعیت نمی‌توان درباره آن صحبت کرد، اما در صورت حصول توافق رویه کار با چینی‌ها همانند کار با روس‌هاست.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 27آبان1402، کدخبر: 1419079، www.ilna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین