پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۱۷۳
تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۱
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود جمعیت ایران را ۸۹میلیون نفر برآورد کرد و از رشد ۰.۷۱درصدی جمعیت ایران در این سال ۱۴۰۱ خبر داد که کمتر از متوسط جهانی بوده است.با وجود رشد پایین جمعیت، ایران توانسته است موقعیت خود را به‌عنوان هفدهمین کشور پرجمعیت جهان در سال ۲۰۲۲حفظ کند. بسیاری از کارشناسان جمعیت ، عامل اقتصادی ، نارضایتی ناشی از شرایط در حال گذار سیاسی-اجتماعی و عدم سیاست گذاری های حمایتی درست را عامل کاهش زاداوری و ازدواج در ایران می دانند.

شعارسال: کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) در جدیدترین گزارش آماری خود اعلام کرد جمعیت جهان در سال میلادی گذشته از ۸ میلیارد نفر گذشته است. متوسط رشد جمعیت جهان در این سال ۰.۸ درصد بوده است.

سازمان ملل: جمعیت ایران ۸۹ میلیون نفر است + رشد جمعیتی کمتر از متوسط جهانی (۰.۷ درصد در سال گذشته)

از اواخر دهه ۱۹۸۰، رشد جمعیت جهان به‌تدریج کاهش یافته است. این کاهش به‌ویژه در طول همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ تشدید شد. در سال ۲۰۲۲ جمعیت در ۴۲ اقتصاد کاهش یافته است از جمله برمودا، چین، آلمان و جامائیکا که همگی در سال ۲۰۲۱ افزایش جمعیت داشتند.

جابه‌جایی جمعیت از اوکراین به کشور‌های همسایه باعث شد برخی از اقتصاد‌های اروپای شرقی سریع‌ترین رشد جمعیت را در سال ۲۰۲۲ داشته باشند. میان قاره‌ها، جمعیت آفریقا سریع‌ترین رشد را دارد و برخی از اقتصاد‌های آفریقایی نرخ رشد سالانه بالاتر از ۳ درصد را ثبت می‌کنند.

همچنین ۵۷ درصد از کل جمعیت جهان در سال ۲۰۲۲ شهرنشین بوده‌اند و ۵ نفر از هر ۶ نفر در اقتصاد‌های در حال توسعه ساکن بوده‌اند.

طی ۲۵ سال گذشته جمعیت جهان ۲.۱ میلیارد نفر افزایش داشته که تقریباً همه این رشد مربوط به کشور‌های درحال توسعه بوده است.

پیش‌بینی شده است طی ۲۵ سال آینده جمعیت جهان به‌طور متوسط ۱.۶ میلیون نفر افزایش یابد.

*ایران هفدهمین کشور پرجمعیت جهان با ۸۹ میلیون نفر

بر اساس برآورد‌های آنکتاد رشد جمعیت ایران در سال گذشته حتی از متوسط جهانی هم کمتر بوده است. جمعیت ایران در این سال تنها ۰.۷۱ درصد رشد کرده و به ۸۹ میلیون نفر رسیده است. جمعیت ایران طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ به‌طور متوسط ۰.۹ درصد رشد سالانه داشته است و پیش‌بینی می‌شود طی سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۵۰ رشد جعیت ایران تنها ۰.۴ درصد در سال باشد.

با وجود رشد پایین جمعیت، ایران توانسته است موقعیت خود را به‌عنوان هفدهمین کشور پرجمعیت جهان در سال ۲۰۲۲ حفظ کند. چین با جمعیت ۱ میلیارد و ۴۲۶ میلیون نفری پرجمعیت‌ترین کشور جهان در این سال بوده است. هند با ۱ میلیارد و ۴۱۷ میلیون نفر و آمریکا با ۳۴۲ میلیون نفر در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. ویتنام با جمعیت ۹۸ میلیون نفر یک پله بالاتر از ایران و ترکیه با جمعیت ۸۵ میلیون نفری یک پله پایین‌تر از ایران در رده‌بندی پرجمعیت‌ترین کشور‌های جهان قرار گرفته‌اند.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 25آذر1402، کدخبر: 3007018، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین